جلوه‌هایی از سیره زندگی حضرت آیت‌الله العظمی گلپایگانی(ره) از نظر مقام معظم رهبری
جلوه‌هایی از سیره زندگی حضرت آیت‌الله العظمی گلپایگانی(ره) از نظر مقام معظم رهبری
همزمان با ایام سی‌اُمین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله العظمی گلپایگانی(ره) بخشی از مطالب مرتبط با این عالم فقیه در منظر حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی توسط ستاد برگزاری ارتحال جمع‌آوری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم،  ابتکارات آیت‌الله گلپایگانی (ره) و نقشی که ایشان در گسترش آموزش علوم دینی و همچنین مبارزه با حکومت ستم‌شاهی و حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از جمله مواردی است که در سخنان رهبر معظم به آن‌ها اشاره شده است. عالم‌ بزرگ‌، فقیه‌ نام‌ آور، مرجع عظیم‌الشأن‌، عبد صالح‌ و تقی‌ نقی‌ زکی‌ از تعابیری است که در پیام تسلیت در پی رحلت حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ گلپایگانی به کار رفته است.

یکی‌ از اسطوانه‌های‌ انقلاب‌ و نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌
آن‌ بزرگوار یکی‌ از اسطوانه‌های‌ انقلاب‌ و نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ بشمار می‌آمد. در دوران‌ اختناق‌ و در مقابله‌ با حوادث‌ سهمگین‌ سالهای‌ تبعید امام‌خمینی‌ قدس‌ سره‌ مواردی‌ پیش‌ آمد که‌ صدای‌ این‌ مرد بزرگ‌، تنها صدای‌ تهدید کننده‌ای‌ بود که‌ از حوزه‌ علمیه‌ قم‌ برخاست‌ و به‌ نهضت‌ شور و توان‌ بخشید. پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌، همواره‌ در قضایای‌ عمومی‌ کشور، حضوری‌ بارز و پشتیبانی‌ای‌ صریح‌ از نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و از مقام‌ منیع‌ رهبری‌ و شخص‌ شخیص‌ امام‌ راحل‌ قدس‌الله‌ نفسه‌ الزکیه‌ داشت‌ و مورد تکریم‌ و احترام‌ بلیغ‌ آن‌ حضرت‌ بود. فقدان‌ این‌ بقیه‌ السلف‌ اعاظم‌، و این‌ ملجاء و مرجعه‌ مؤمنان‌، ثلمه‌ای‌ بزرگ‌ و ضایعه‌ای‌ جبران‌ناپذیر است‌. (۱۸ آذرماه‌ ۱۳۷۲)

یکی از فقهای معروف منحصر در امر فقاهت
در همین حوزه قم، مبتکر مدارس برنامه‌ای، یکی از فقهای معروف منحصر در امر فقاهت بود؛ یعنی مرحوم آیت‌الله گلپایگانی. اصلا مدرسه‌ی برنامه‌ریزی شده در حوزه قم، تأسیس آقای گلپایگانی است؛ قبل از مدرسه حقانی. مرحوم آقای بهشتی و دیگران مدرسه حقانی را از روی مدرسه آقای گلپایگانی درست کردند. در واقع مرحوم آقای بهشتی و بعضی دیگر مدرسین آنجا بودند؛ بعد بیرون آمدند و خودشان مدرسه حقانی را بنیانگذاری کردند. مدرسه آقای گلپایگانی – که ظاهرا هنوز هم این مدرسه به همین اسم هست – قدیمی‌ترین مدرسه برنامه‌ریزی شده در حوزه است. آقای گلپایگانی یک فقیه متبحر متخصص در کار فقاهت و پابند به مسائل فقاهت، نترسید از اینکه یک برنامه نوئی را در امر آموزش اجرا کند. البته ایشان نوآوری های دیگری هم داشتند. اول جائی که در حوزه، این مسائل رایانه‌ای و اینها را راه انداخت، دستگاه آقای گلپایگانی بود، که بعد البته رواج بیشتری پیدا کرد. (دیدار جمعی از اساتید و فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم ۲ آبان ماه ۱۳۸۹)

صاحب عزم و اراده
بنده از بچگی به آقای گلپایگانی ارادت داشتم. قبل از این‌که به قم بیایم، ایشان را یک بار در مشهد دیده بودم و از ایشان خوشم آمده بود. من اصلاً به درس ایشان نرفتم و هیچ ارتباطی هم وجود نداشت؛ ولی به ایشان علاقه‌مند شده بودم. حتّی مواضع سیاسی‌مان در دوران انقلاب خیلی متفاوت بود؛ اما درعین‌حال به ایشان به عنوان یک ملای خوب و متدین واقعاً علاقه داشتم. انصافاً هم صاحب عزم و اراده بود. در مواقعی ایشان حرفهایی می‌زدند که هیچ‌کس در قم جرأت نمی‌کرد حرفی بزند. در قضیه‌ی تغییر تاریخ، هیچکس غیر از آقای گلپایگانی در قم حرف نزد.
به‌ هرحال من قلباً به ایشان ارادت داشتم. خود ایشان هم شاید نمی‌دانست ما که مثلاً در جبهه‌ی داغ‌ها هستیم، به ایشان این‌طور علاقه و ارادت داریم. آقای محمدی گلپایگانی به قم رفتند تا سلام و اظهار اخلاص ما را به ایشان برسانند. ایشان گفته بودند فلانی بداند من او را تأیید و حمایت خواهم کرد. اگر یک‌ وقت چیزی به نظرم برسد، علنی نمی‌گویم، به خود ایشان می‌گویم؛ اگر گوش کرد، فبها؛ اگر گوش نکرد، دیگر نمی‌گویم. (۲۴ آبان ۱۳۷۸)

صلابت در امر دین و ایستادگی
مرحوم آیت‌الله‌العظمی آقای گلپایگانی در شمار برجسته‌ترین مراجع تشیع در نیم قرن اخیرند. دوران مرجعیت طولانی ۳۲ ساله‌ی ایشان مشحون از فعالیت‌ها و اقداماتی است که از یک مرجع ذی‌نفوذ و عظیم‌الشأن مورد انتظار است.
احداث مدارس و مساجد و بیمارستان و نمایندگی در خارج از کشور و ورود در عرصه‌ی نوآوری‌های خدماتی از قبیل کارهای رایانه‌ای و ساختن مدرَس مخصوص تدریس، از جمله مجموعه‌ی کارهای برجسته‌ی آن مرحوم است.
به‌جز علم و تقوا که شرط اصلی مرجعیت شیعه است، آن بزرگوار از خصلت‌ها و خصوصیات برجسته‌ای برخوردار بود که بارزترین آن، صلابت در امر دین و ایستادگی بر سر مواضعی است که بر اساس تشخیص دین اتخاذ می‌نمودند. (۱۷ آبان ۹۱)

حضور در صف اوّل
حوزه علمیه، باید در صفِ اولِ حرکتِ عظیمِ جامعه قرار داشته باشد. همچنان که ملاحظه کردید، مراجع بزرگ ما مثل مرحوم آیه اللَّه‌ العظمی گلپایگانی، مرحوم آیه اللَّه‌ العظمی نجفی و امروز آیه اللَّه‌ العظمی اراکی، حفظه‌ اللَّه و ادام‌ اللَّه‌ قائه‌ الشریف‌ ور حمهم‌ اللَّه، چه در زمان امام رضوان اللَّه علیه و چه بعد از زمان امام تا امروز، در صف اوّل قرار داشتند. در هر حادثه مهمی که در جامعه اتّفاق میافتاد، اینها مقدّم بودند. روز رأیگیری، اوّل صبح، مرحوم آقای گلپایگانی و مرحوم آقای مرعشی، اوّلین کسانی بودند که رأی میدادند. کار اینها، یک کار رمزی و نمادین بود. (۲۰ شهریور۱۳۷۳)

شایان ذکر است، آئین گرامیداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله العظمی گلپایگانی(ره) همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در مسجد امام حسن عسگری(ع) که از بناهای ماندگاری است که به دست این فقیه فرزانه بنا نهاده شد، با حضور جمع کثیری از علما، روحانیون و آحاد مردم برگزار شد.
در این مراسم آیت‌الله احمدی فقیه یزدی با بر شمردن برخی از سجایای اخلاقی و سیره زندگی آیت‌الله العظمی گلپایگانی(ره) تداوم امور عام‌المنفعه و مردمی به یادگار مانده از ایشان را جزئی از باقیات و صالحات و خیر جاری دانست.