جذب ۱۸ میلیارد از اعتبارات سفر رئیس جمهور برای منابع طبیعی استان قم
جذب ۱۸ میلیارد از اعتبارات سفر رئیس جمهور برای منابع طبیعی استان قم
محمد شعاعی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از اختصاص 41 میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور به قم به پروژه‌های آبخیزداری، بیابان و جنگل یاد کرد و گفت: تا به امروز بیش از 18 میلیارد تومان از این اعتبارات جذب و هزینه شده و کارهای قابل توجهی انجام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد شعاعی با اشاره به اینکه سفر رئیس جمهور به قم برکات مختلفی را برای این استان به دنبال داشته است، اظهار کرد: در حوزه آبخیزداری و منابع طبیعی اقدامات و پیشرفت‌های مطلوبی حاصل شده که این دستاوردها را مدیون حمایت‌های ویژه رئیس جمهور از قم هستیم.

وی اضافه کرد: اختصاص مبلغ ۶ میلیارد تومان برای حفاظت و حمایت از جنگل‌ها و مراتع و جنگل کاری توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ از جمله مهم‌ترین مصوبات سفر رئیس جمهور به قم است که در این مصوبه تا به امروز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جذب و پیشرفت پروژه‌ها در این زمینه از ۶۰ درصد به ۹۰ درصد رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم عنوان کرد: این پروژه ۶ میلیاردی با هفت هزار و ۵۷۸ هکتار مساحت دنبال و شامل ۷۹۱ هکتار مراقبت و آبیاری پارک‌های جنگلی و نهالستان و ۶ هزار و ۷۸۷ هکتار حفاظت و قرق عرصه‌های بیابانی می‌شود که تا به امروز مراقبت و آبیاری پارک‌های جنگلی و نهالستانی در سطح ۷۹۱ هکتار و حفاظت و قرق عرصه‌های بیابانی در سطح ۶ هزار و ۷۸۷ هکتار انجام شده است.

وی ادامه داد: اختصاص مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای اجرای طرح تثبیت شن‌های روان و مدیریت مناطق بیابانی توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ یکی دیگر از پروژه‌های سفر رئیس جمهور به قم است که تا به امروز هفت میلیارد تومان جذب شده و پروژه به ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

شعاعی خاطرنشان کرد: این پروژه در حوزه بیابان با سه هزار و ۶۰۰ هکتار مساحت شامل دو هزار و ۲۵۰ هکتار آبیاری و حفاظت نهال‌کاری و همچنین هزار و ۳۵۰ هکتار مدیریت هرزآب دنبال می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از اجرای موفق عملیات مدیریت هرز آب با محوریت چاله‌های فلسی اراضی شیبدار در عرصه‌های بیابانی در سطح هزار و ۳۵۰ هکتار یاد کرد و ادامه داد: آبیاری و مراقبت عرصه‌های بیابانی نهالکاری شده در سطح دو هزار و ۲۵۰ هکتار انجام شده است و بقیه مساحت باقیمانده این پروژه با تامین اعتبار دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: اختصاص مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری در استان توسط سازمان برنامه وبوده در سنوات ۱۴۰۱و ۱۴۰۲ یکی دیگر از پروژه‌های سفر رئیس جمهور به قم است که در این مصوبه قرار است ۲۱ هزار و ۸۱۵ متر مکعب شامل ۱۶ هزار و ۴۰۰ متر مکعب عملیات خاکی و بتنی و ۵ هزار و ۴۱۵ مترمکعب سنگ ملات کار آبخیزداری انجام شود.

شعاعی گفت: تا به امروز در حوزه پروژه‌های آبخیزداری با استفاده از سفر رئیس جمهور به قم، ۱۰ میلیارد تومان جذب و کارهای مورد نظر به پیشرفت ۸۰ درصدی رسیده است.

شعاعی خاطرنشان کرد: اقدامات آبخیزداری انجام شده با استفاده از اعتبارات سفر رئیس جمهور به قم شامل اجرای ۸ بند سنگی و ملاتی در حوزه آبخیز خورآباد بخش کهک و تکمیل عملیات اجرایی پخش سیلاب رودخانه شور با محوریت عملیات خاکی به حجم ۲۷ هزار و ۵۷۵ متر مکعب، عملیات سنگی و ملاتی به حجم چهار هزار و ۴۵۰ مترمکعب، بتن ریزی به حجم ۳۰۰ متر مکعب، شفته ریزی به حجم هزار و ۲۵۰ متر مکعب و خشکه چین به حجم ۱۰۰ مترمکعب می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس