ثبت نام ۹۹ درصدی مردم قم برای دریافت کارت هوشمند ملی
ثبت نام ۹۹ درصدی مردم قم برای دریافت کارت هوشمند ملی
منوچهر تیموری ، مدیرکل ثبت احوال استان قم گفت: ۹۹ درصد مردم استان قم برای دریافت کارت هوشمند ملی تاکنون ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، منوچهر تیموری در راستای روند صدور کارت هوشمند ملی در استان، با اشاره به اینکه افراد بالای ۱۵ سال سن می‌توانند برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام‌کنند، اظهار کرد: استان قم از ابتدای زمان صدور کارت هوشمند ملی به صورت پایلوت در سطح کشور بوده است.

وی با بیان اینکه این پروژه در استان قم روند خوبی دارد، مطرح کرد: حدود ۹۹ درصد مردم استان تاکنون که بالای ۱۵ سال سن داشته و واجد شرایط هستند، برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کرده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال استان قم با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۳۵ هزار نفر از مردم قم ثبت‌ نام خود را انجام داده‌اند، عنوان کرد: ۱ درصد باقی‌مانده جمعیت استان را نیز بیشش‌تر افرادی شامل می‌شوند که هرساله به سن ۱۵ سال رسیده ولی هنوز ثبت نام نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه ۲۰ دفتر پیشخوان خدمات دولت در استان قم مراحل ثبت نام کارت هوشمند ملی را دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: روند ثبت نام از طریق دفاتر پیشخوان خدمات دولت که مجوز ثبت احوال دارند، دنبال می‌شود.

تیموری با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد کارت‌های هوشمند ملی آماده شده است، تصریح کرد: تنها ۱۰ درصد افرادی که مراحل ثبت نام خود را انجام داده‎‌اند، هنوز کارت هوشمند ملی خود را دریافت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه طی یک دوره‌ای در سطح ملی در فرآیند صدور کارت‌های هوشمند ملی خللی ایجاد شده بود، یادآور شد: این خلل دلایل مختلفی ازجمله مباحث اقتصادی، تحویل لاشه کارت، تحریم‌ها و … داشت.

مدیرکل ثبت احوال استان قم ادامه داد: بومی‌سازی کارت‌های هوشمند ملی انجام شده و خوشبختانه با همتی که در سطح ملی وجود دارد، این روند تسهیل شده است.

وی با اشاره به اینکه پیگیری‌های لازم برای تحویل کار به افرادی که هنوز در صف انتظار هستند در سطح ملی انجام شده است، بیان کرد: تلاش ما این است که استان قم در اولویت تحویل قرار بگیرد.

تیموری با بیان اینکه در گذشته پروسه ثبت نام تا تحویل کارت هوشمند ملی بیش از یکسال زمان نیاز داشت، ابراز کرد: امروز این روند تسهیل شده و زمانی که سپری می‌شود نیز به این منظور است که ابتدا افرادی که در صف انتظار مانده و در گذشته ثبت‌نام کرده‌اند را در اولویت صدور قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور حدود ۱۰ میلیون کارت هوشمند ملی در صف انتظار صدور بودند، اظهار داشت: خوشبختانه استان قم از نظر ثبت نام و صدور کارت هوشمند ملی جزو استان‌های رده بالای کشور است ولی همچنان تلاش برای تسریع این فرآیند در استان قم ادامه دارد.

گفتنی است؛

کارت شناسایی ملی یا کارت ملی در ایران یک کارت هویتی است که به همه ایرانیان بالای ۱۵ سال اختصاص داده می‌شود. ادارات ثبت احوال در داخل ایران و سفارت‌های ایران در خارج از کشور برای تبعه‌های ایران کارت ملی صادر می‌کنند.

عکس گنبد حرم علی بن موسی الرضا که روی کارت تازه ملی است

عکس مقبره حافظ اثرمعمار فرانسوی آندره گدار[۱] پشت کارت است

هر شهروند دائمی ساکن در ایران یا ساکن در خارج از ایران که دارای تابعیت ایرانی باشد و بالای ۱۵ سال سن دارد باید کارت ملی در اختیار داشته باشد یا شماره ملی مخصوص خود را از سازمان‌ها و نهادها مرتبط با وزارت کشور بگیرد.

برای درخواست صدور کارت ملی، متقاضی دست کم باید ۱۵ سال سن و شناسنامهٔ عکس‌دار داشته باشد.

سازمان ثبت احوال کشور به دلیل دراختیار داشتن اسناد هویت و تابعیت فردی و آمارهای حیاتی یکی از ارکان مهم حکومت تلقی می شود، ارائه خدمات عمومی به آحاد مردم و اطلاعات ویژه جمعیتی به ارکان حکومت از ویژگی های اختصاصی و انحصاری این سازمان است.

وظایف سازمان ثبت احوال کشور شامل ثبت ولادت و صدور شناسنامه، ثبت وفات و صدور گواهی، تعویض شناسنامه های موجود در دست مردم، ثبت ازدواج و طلاق و نقل تحولات، صدور گواهی ولادت برای اتباع خارجه و تنظیم دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی، ایجاد پایگاه اطلاعات جمعیتی و صدورکارت شناسنایی ملی، جمع آوری و تهیه آمار انسانی و جمعیتی سراسر کشور و انتشار آن و وظایف مقرر دیگری که طبق قانون به عهده سازمان گذاشته شده است.

با توجه به نیازهای جدید جامعه و پیشرفت های حاصل شده، این سازمان در تلاش است ضمن بررسی و نیازسنجی در کشور، با بازنگری در ارائه خدمات خود، ضمن ارتقاء جایگاه سازمان ثبت احوال کشور به جامعه کمک‌های مثمرثمری ایفا کند.

سازمان ثبت احوال کشور به دنبال هوشمندسازی و ارائه خدمات به صورت الکترونیکی بوده و حرکت به سمت هوشمندسازی مهمترین اولویت این سازمان است.

راه اندازی مجدد تولید انبوه و صدور کارت هوشمند ملی از دی ماه ۱۴۰۰ با بهره گیری از توان داخلی برای حدود ۱۰ میلیون نفر از متقاضیانی که به رغم ثبت نام و پرداخت هزینه بیش از ۲ سال در صف انتظار بودند به طوری که از اواخر دی ماه سال گذشته تاکنون بیش از ۵ میلیون کارت ملی صادر و تحویل متقاضیان شده است.

همچنین لازم به ذکر است؛ صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور و اخذ درخواست برخط کارت ملی از اواخر اسفندماه سال گذشته با همکاری وزارت امور خارجه در نمایندگی های کوالالامپور، فرانکفورت و وین آغاز و درحال حاضر نیز هماهنگی های لازم برای توسعه آن در ۲۰ نمایندگی دیگر در حال انجام است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور درباره کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور افزود: این اقدام در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های دولت سیزدهم مبنی بر ارتباط بیشتر با ایرانیان خارج با داخل کشور و ارائه خدمات به آنان است.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا