تکریم زائران کریمه اهل بیت(ع)، اولویت مدیریت شهری قم در مسیر خدمت‌رسانی است
تکریم زائران کریمه اهل بیت(ع)، اولویت مدیریت شهری قم در مسیر خدمت‌رسانی است
تقارن اعیاد شعبان و ایام نوروز، موجب افزایش حضور زائران در قم شد و این امر، خدمت‌رسانی و رفع نیازهای زائران در بخش‌های مختلف به خصوص مدیریت شهری را با اهمیت بیشتری مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حمیده زند– فعالیت‌های ۱۱ کمیته ستاد تسهیلات و خدمات سفر شهرداری با توجه به پیش‌بینی‌های لازم مبنی بر حضور گسترده زائران در قم، بخشی از تلاش‌های صورت گرفته در مدیریت شهری به شمار می رود که از روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ تا ایام نوروز توانسته تا حد زیادی رضایت زائران کریمه اهل بیت(ع) به دست بیاورد.
در این راستا تکریم زائران کریمه اهل بیت(ع)، اولویت مدیریت شهری قم در مسیر خدمت‌رسانی است و بدون در نظر گرفتن چنین نگرشی، نمی‌توان در میزبانی از زائران، موفق عمل کرد، در این بخش تلاش‌هایی صورت گرفت تا بتوان شرایط خوبی را برای میزبانی از زائران به وجود آورد وبا تکریم قدوم این عزیزان در شهر قم، بستری مناسب در جهت رفاه و آرامش آنها در جوار کریمه اهل البیت(ع) و سطح شهر فراهم کرد.
با توجه به اینکه شاید بسیاری از شهروندان از نوع خدماتی که در این ایام به زائران ارائه شد مطلع نباشند و از طرفی در جهت ارزیابی بهتر این خدمات به زائران، جمعی از اصحاب رسانه قم از زیرساختها و ظرفیت‌های موجود در جهت انجام فعالیت‌ها و اقدامات کمیته‌های ستاد تسهیلات و خدمات سفر بازدید به عمل آوردند.
در ابتدای امر خبرنگاران قم سری به کمیته حمل و نقل در ستاد زدند تا در جریان نوع خدمات و فعالیت‌ها به زائران قرار بگیرند، یکی از خدمات مهم کنترل وضعیت ترافیک است که در این زمینه مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری قم به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها پرداخت.

۵ دوربین ثبت تخلف ساکن در پایانه مسافربری ۷۲ تن قم فعال شد
وحید برزو مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری قم با اشاره به برخی از تلاش‌ها در ساماندهی وضعیت تردد زائران در ورودی ۷۲ تن قم اظهار داشت: یکی از اقدامات در مرکز کنترل به عنوان کاری جدید کنترل روی توقف‌های میان ۷۲ تن است که با همکاری سازمان پایانه ها انجام می شود.
وی عنوان کرد: ثبت تخلفات در میدان و پایانه مسافربری ۷۲ تن با ۵ دوربین نصب شده درحال اجراست و خودروها و اتوبوس‌ها درصورت توقف بیجا در محدوده این میدان جریمه می‌شوند.
برزو با بیان اینکه پلیس راهور و شهرداری هر دو دسترسی مشترکی به پنج دوربین ثبت تخلفات ساکن دارند بیان کرد:ممکن است برخی از خودروها اقدام به مخدوش کردن پلاک نمایند، در این خصوص اپراتورها با پلیس در تماس هستند و مخدوش کردن پلاک با توقف خودرو همراه است.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم
وی تصریح کرد: توقف در حاشیه باعث ایجاد ترافیک می شود به این جهت وضعیت توقف خودروها در کنار میدان کنترل می شود، در حال حاضر با احداث دو سکو دو شرکت مسافربری قم در محدوده این میدان مستقر شدندو دوربین‌های ثبت تخلف ساکن درچهار گوشه این میدان نصب و خودروهای پارک شده در مقابل سکو جریمه می‌شوند.
مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری قم در ادامه در مورد حجم بالای ورودی به شهر قم درایام نوروز گفت: در سطح شهر قم نیز دوربین های ثبت تخلف ساکن در برخی معابر مانند بلوار شهیدان روحانی نصب شده‌است، در مجموع ۱۴۰ دوربین نظارتی در سطح شهر قم وجود دارد و رویکرد کنونی شهرداری قم افزایش نصب دوربین‌های ثبت تخلف ساکن در معابر پرتردد شهری است.
وی عنوان کرد: دوربین های پلاک خوان نیز امکان ثبت همه شماره ها را دارند و میزان تردد خودروها و موتورسیکلت های عبوری را نشان می دهد و براساس داده ها می توان ترافیک را به خوبی مدیریت کرد، یکی دیگر از ظرفیت‌های مهم نیز موتور ثبت متخلف ساکن است که به افزایش ساماندهی ترافیک کمک می‌کند و شهروندان و زائران با خیالی آسوده ی می توانند از سکوهای مستقر در ۷۲ تن برای حمل و نقل و تردد استفاده کنند.
در ادامه بازدید اصحاب رسانه سری به بخش سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری قم قم زدند و در مورد اقدامات ویژه ایام نوروز، گزارشی را در این زمینه دریافت کردند.

چهارده پارکینگ در اختیار شهرداری ظرفیت شش هزار سلول پارک دارد
حسین شعبانزاده معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری قم نیز در این بازید با ارائه توضیحاتی بیان کرد: از ابتدای سالجاری ۵۰۰ سلول به ظرفیت پارکینگ شهر قم افزوده شده است، در ایام نوروز ورودی و خروجی قم امسال حجم تردد بسیار بالایی را تجربه می کند و خط کشی و تابلو گذاری های جدید به خصوص در محورهای منتهی به حرم مطهر اصلاح شده است.
وی عنوان کرد: مکانیزه کردن پارکینگ و پل های عابر پیاده در دستور کار شهرداری قم است، شش میلیارد تومان هزینه مکانیزه کردن هر پل مکانیزه است.
معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری قم اظهار کرد: چهارده پارکینگ در اختیار شهرداری ظرفیت شش هزار سلول پارک دارد و علاوه بر آن از برخی فضاهای روباز شهری نیز برای افزایش موقت این ظرفیت استفاده شده است.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

وی در خصوص ساماندهی پایانه مسافربری میدان ۷۲ تن نیز گفت: هم اکنون دو سکو استقرار اتوبوس های برون شهری در این میدان احداث و خودروهای سواری در صورت توقف مقابل این سکوها توسط دوربین های ثبت تخلف ساکن جریمه می شوند.
وی خاطرنشان کرد: ۱۸ چراغ هوشمند در سطح شهر وجود دارد که با نصب این چراغ هوشمند در ۱۵ خرداد به ۱۹ مورد می رسد و امسال تا ۵۰ مورد نصب می شود هر کدام از این تقاطع ها ۷۰۰ میلیون تومان هزینه برای هوشمندسازی دارد.

در ادامه نیز سید رضا حسینی مدیرعامل سازمان پایانه‌های شهرداری قم نیز در ادامه اشاره ای به خدمات ارائه شده گفت: میدان ۷۲ تن با ۵ دستگاه دوربین کنترل می شود سکوهای ساماندهی مسافران است در گذشته مسافران در کنار میدان ۷۲ تن می ایستادند و به دلیل عدم ساماندهی، بسیاری از مسافران بلاتکلیف بودند.
وی ادامه داد: با توجه به ساماندهی وضعیت در ۷۲ تن از ساعت ۶ بامداد تا ۹ شب به طور دائم اتوبوس جهت تردد مسافران وجود دارد و دسترسی به تهران و کرج و شهریار داریم؛ همچنین قبلا اتوبوس‌های عبوری در کنار میدان ۷۲ توقف و اقدام به حمل و نقل مسافران تهران می کردند.
حسینی بیان کرد: دو شرکت مسافربری روی سکو فعالیت دارند به فکر این افتادیم دوربین های ثبت تخلف را در ۴ گوشه میدان نصب کردیم و دو تن از همکاران از صبح تا شب به ثبت تخلف های ساکن را یادداشت می کنند و به پلیس راهور ارائه می دهند تا مانع از توقف اتوبوس های عبوری شویم.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم
وی تصریح کرد:یکی از مزیت های این سیستم تامین بموقع و سریع اتوبوس برون شهری جهت جابجایی مسافران است، البته قبل از ثبت تخلف ساکن، اطلاع رسانی دقیقی صورت گرفته تا مانع از توقف اتوبوسها شویم و جریمه نشوند.
مدیرعامل سازمان پایانه‌های شهرداری قم عنوان کرد: استفاده از سامانه های هوشمند کنترل ترافیک سبب روان تر شدن کارها و افزایش خدمات رسانی به مسافران ورودی و خروجی به شهر قم شده است، در این جهت تقویت و رفع برخی ایرادات و چالش های پایانه های غیرمتمرکز مانند میدان هفتاد و دو تن اقدام منطقی و کاربردی جهت کنترل و هدایت مطلوبتر مسافران در شهر قم است.
وی افزود: جهت جابجایی سریع مسافران ورودی به شهر قم، چندین دستگاه اتوبوس شهری در پارک سوار شمالی و در ابتدای محور قم-کاشان مستقر شده اند و در دو پایانه مسافربری فدک و خرمشهر نیز با اصلاحات و ترمیم راه دسترسی و ایمن سازی آن ها، هم اکنون هیچ اختلال ترافیکی وجود ندارد.

۸۰ هزار مسافر نوروزی در بوستان‌های قم اسکان یافتند
در ادامه اصحاب رسانه به سراغ کمیته اسکان در ایام نوروز رفتند، یکی از کمیته‌هایی که با ارائه خدمات لازم، نقش مهمی در تکریم زائران دارد.
پیام جوادیان مدیرعامل سازمان پارک‌های شهرداری قم در این باره با ارائه گزارشی از وضعیت اسکان عنوان کرد: از ابتدای تعطیلات سالجاری ۱۸ هزار تخته چادر معادل ۸۰ هزار مسافر نوروزی در سطح بوستانهای قم اسکان پیدا کردند.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم
وی بیان کرد: ستاد اسکان شهرداری قم تا ۱۴ فروردین ماه جاری آماده پذیرایی از مسافران است و در صورت نیاز این افراد در مکان های مسقف اسکان داده خواهند شد و تمام کمپ‌ها و استراحتگاه‌های شهر قم برای استقبال و خدمات رسانی بهتر به مسافران و زائران در حالت آماده باش قرار دارند؛ بوستان هاشمی در منطقه یک، بوستان امام رضا(ع) در منطقه دو، فدک در منطقه سه، بوستان نیایش و نیاز در منطقه پنج و بوستان غدیر نیز بعنوان آخرین استراحتگاه در نظرگرفته شده‌است.

اجرای گروه سرود ۲ هزار نفری«سلام فرمانده» در دو نقطه از شهر قم
در ادامه بازدیدها مجتبی بستان رئیس اداره اجتماعی سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم نیز با اشاره به ارائه خدمات به زائران بیان کرد: گروه سرود ۲ هزار نفری«سلام فرمانده» همزمان با روز جمهوری اسلامی در دو نقطه از شهر مقدس قم به اجرای سرود می پردازند، این گروه سرود شاخص که اخیرا در فضای مجازی مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفته ، ۱۲فرودین ماه در بوستان علوی و میدان آستانه اجرا می‌شود که اجرای اول این گروه ساعت ۱۷ عصر در بوستان علوی و بعد از آن در میدان آستانه خواهد بود.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم
وی استقبال زائران از برنامه های فرهنگی را بسیار گسترده و خوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در فضای باز بوستانها به همراه برپایی غرفه‌های فرهنگی، بازی کودک وغیره همزمان با تعطیلات نوروزی در بوستانهای قم در حال اجراست.
بستان تصریح کرد: برای روز طبیعت نیز برنامه های فرهنگی خوبی طراحی شده که شامل پیش بینی برنامه های متنوع مشاوره ای، هنری و فرهنگی است.

آماده باش ۲۰۰ نیروی تخلفات شهری
با توجه به اینکه در ایام نوروز یکی از دغدغه های جدی وجود سد معبر بدون در نظر گرفتن حضور زائران و مسافران است در این باره اصحاب رسانه سری به این بخش از بدنه مدیریت شهری زدند تا در جریان فعالیت ها قرار بگیرند.
احمدرضا شفیعی مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم گفت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تا دهم فروردین از نصب ۲۳ هزار تخته چادر مسافرتی غیرمجاز از معابر و پیاده راه های شهری جلوگیری شد.
وی افزود: ۲۰۰ نیروی رفع تخلفات شهری در آماده باش کامل هستند و برای ارتقای امنیت مسافران برخی مجوزهای لازم از محاکم قضایی استان اخذ شده‌است، در حال حاضر نیز بوستانهای شهری قم هم اکنون فضایی ایمن و آرامش بخشی برای مسافران نوروزی شده‌است.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

رئیس کمیته انتظامی ستاد تسهیلات سفر شهرداری قم همچنین بیان کرد: از ابتدای تعطیلات نوروزی ۴۹ هزار اخطار عدم برپایی چادر در سطح شهر قم صادر و ۲۳ هزار تخته چادر نیز از معابر و میادین شهری جمع آوری شده‌استف از طرفی مسافران نوروزی بوسیله ۵۰ خودرو به بوستان‌های محل اسکان هدایت می شوند.
وی با اشاره به راهنمایی ۶۳ هزار و ۵۰۰ خودرو به بوستانهای شهری جهت اسکان یادآور شد: قبل از آغاز تعطیلات نوروزی ۶۰۴ متکدی، معتادان متجاهر و دستفروش از ورودی های شهر جمع آوری و به کمپ های ویژه شهرداری اعزام شده‌اند.

جلوگیری از بروز ده ها حادثه مرگبار گازگرفتگی در چادرای مسافرتی به وسیله دستگاه جدید «AFT »
در این بازدید نیز خبرنگاران راهی مسجد مقدس جمکران شدند تا از فعالیت کمیته خدمات ایمنی شهرداری باخبر شوند، در این باره حمید کریمی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به حضور منسجم نیروهای آتش نشانی در این ایام بیان کرد: نیروهای این سازمان از ابتدای تعطیلات نوروزی از بروز ده‌ها حادثه مرگبار گازگرفتگی در چادرهای مسافرتی جلوگیری بعمل آورده‌اند.
وی تاکید کرد: یکی از نگرانی های جدی کمیته ایمنی و امداد ستاد تسهیلات سفر، آتش سوزی و روشن کردن پیک نیک است و نیروهای امدادی سازمان آتش‌نشانی قم با مجهز شدن به دوربین‌های حرارتی به صورت شبانه‌روزی در تلاش هستند تا حادثه ناگوار و جبران ناپذیری در چادرهای مسافرتی برپا شده در بوستان‌های قم بوجود نیاید.
کریمی با اشاره به جلوگیری از بروز ده ها حادثه مرگبار گازگرفتگی در چادرای مسافرتی به وسیله دستگاه جدید «AFT » عنوان کرد: در سال جدید ۱۰ دستگاه جدید «AFT » برای تشخیص وجود پیک نیک در چادر و سهولت در اطفای حریق خریداری شده است، همچنین ۷ خودرو به همراه ۲ دستگاه موتور سیکلت مجهز به واتر میست با قدرت زیادی در خاموش کردن آتش، در بوستان‌های شهر مستقر هستند.

اولین جشنواره رسانه‌ای زائران کریمه در قم برگزار می‌شود
همچنین در ادامه بازدید مهدی کلانترزاده دبیر کمیته اطلاع رسانی ستاد تسهیلات سفر استان قم با انتقاد از کم کاری برخی از کمیته‌های ستاد تسهیلات زائران و خدمات سفر استانداری قم بیان کرد: از مسئولان استان انتظار می‌رود پیوست رسانه ای را جزء لاینفک اقدامات و تصمیم گیری‌های خود قلمداد کنند.
وی همچنین با بیان تلاش مدیریت شهری در تکریم زائران در این ایام با توجه به گسترش خدمات در این ایام در مورد برگزاری اولین جشنواره رسانه‌ای زائران کریمه در قم خاطرنشان کرد: جشنواره رسانه ای زائران کریمه(س) از باب قدردانی و با هدف دیده شدن و تقدیر از خبرنگاران و عکاسانی است که در طول ایام برگزاری جشن های نیمه شعبان و نوروز سال جاری پای کار بوده و از استراحت، تفریح و تفرج خود بخاطر مردم و زائران، گذشتند.
وی در ادامه عنوان کرد: از ابتدای سال جدید، شهر مقدس قم شاهد حضور میلیونی زائران است و لازم است تا برای خدمات رسانی مطلوب، اطلاع رسانی بهتری به مردم صورت بگیرد، تاکنون همکاری مطلوب و جدی توسط برخی دستگاه ها برغم مسوولیت ذاتی آنها در زمینه اطلاع رسانی انجام نگرفته است.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم
کلانترزاده با بیان اینکه چاپ بروشور کاغذی در عید امسال به نزدیک صفر رسیده تصریح کرد: اطلاع رسانی بیشتر از طریق فضای مجازی و به خصوص پرتال جامع زیارت و گردشگری انجام می گیرد؛ در این خصوص پرتال جامع زیارت و گردشگری با برند«قم زائر» یک کار مداوم و مستمر در این استان خواهد بود و این پرتال کاملترین و جامع ترین بستر اطلاع رسانی است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در قالب این پرتال جامع روزانه بیش از ۳۲۰ هزار پیامک توسط یکی از اپراتورها به مسافران ورودی به قم ارسال و خدمات مختلف سفر مانند اسکان، راهنمای سفر،مراکز تفریحی وغیره به آنها ارائه می شود.
دبیر کمیته اطلاع رسانی ستاد تسهیلات سفر استان قم افزود: سامانه چندزبانه ۱۳۷ شهرداری قم به طور شبانه روزی آماده ارائه خدمات هستند و در سامانه اطلاع رسانی ۱۳۷ اسکان زائر با ۳۹ درصد تماس ها بیشترین فراوانی را داشته است.

آماده‌باش ۴ هزار نیروی شهرداری تا خدمات‌رسانی ۲۷۰ دستگاه خودرو خدمات شهری در ایام نوروز
همچنین در این بازدید مهدی اصفهانیان‌مقدم سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری قم عنوان کرد:تعداد پرسنل حاضر در شهرداری در ایام نوروز بیش از ۴ هزار نفر بوده اند و تمام پرسنل واحدهای خدماتی، فضای سبز و ستادی به انضمام ۲۷۰ دستگاه خودرو مکانیزه و خدماتی به‌صورت شبانه‌روزی به زائران و شهروندان در حال خدمات‌رسانی هستند.
وی اظهار داشت: جهت بهبود سیما و منظر شهری و نظافت شهری روزانه بیش از ۷۰۰ تن پسماند از سطح مناطق هشتگانه جمع‌آوری‌شده است، همچنین ۱۰ بوستان در مناطق هشتگانه به‌صورت ویژه برای اسکان زائران و مسافران با امکانات و تسهیلات ویژه آماده‌شده و تا امروز بیش از ۷۵ هزار نفر در این بوستان‌ها اسکان داده‌شده‌اند.

۹ هزار پیام از ابتدای تعطیلات نوروزی در سامانه ۱۳۷ شهرداری قم ثبت شده است
در بخش پایانی نیز با توجه به اهمیت مطالبه گری از خدمات شهرداری توسط شهروندان و زائران، اصحاب رسانه به سراغ سامانه ۱۳۷ شهرداری قم رفتند.
جهانبازی مسوول سامانه ۱۳۷ شهرداری قم نیز با اشاره به ثبت ۹ هزار پیام از ابتدای تعطیلات نوروزی در سامانه تصریح کرد: این سامانه بصورت شبانه روزی آماده پاسخگویی و راهنمایی به شهروندان است و تمام پیام های شهروندان و مسافران در این سامانه تا دریافت پاسخ و رسیدن به نتیجه رصد و پایش می‌شود.

شهرداری قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم
ارائه تخفیفات مراکز و مجموعه های تفریحی در قم نیز بخشی از این خدمات بود و در مجموع رضایت نسبی خوبی در مسیر خدمات مدیریت شهری در این بازدید شاهد بودیم هر چند باید در جهت تکریم زائران کریمه اهل بیت(ع) هم افزایی و همراهی بیشتری ازهمه مسئولان شاهد باشیم و در حوزه مدیریت شهری، شهر را در خدمت به زائران آماده تر سازیم.