تپه‌های قمی‌آباد و این‌بار ادعای آثار دوره پارینه سنگی/ آیا تاریخ ری ۸ هزار ساله تغییر می‌کند؟
تپه‌های قمی‌آباد و این‌بار ادعای آثار دوره پارینه سنگی/ آیا تاریخ ری ۸ هزار ساله تغییر می‌کند؟
باتوجه‌به این یافته‌های جدید تاریخ سکونت انسان در تهران ده‌ها هزار سال عقب‌رفته و به بیش از 40 هزار سال قبل و حتی شاید تا حدود 80 هزار سال قبل برسد."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، در یک‌ماهه اخیر روستای قمی‌آباد و تپه‌ای که تابه‌حال به چشم دیده نشده و تصویری از آن نیز ارائه نشده در صدر اخبار میراث‌فرهنگی قرار گرفته است و هنوز هیچ سند، تصویر و یا منبع پژوهشی مستند از سوی متولیان امر در خصوص ادعاهای مطرح شده ارائه نشده است.

 در ابتدای امر خبری مبنی بر غیب شده تپه‌ای در قمی آباد مطرح شد که برخی قدمت آن را مربوط به دوره سلجوقی و برخی مربوط به دوره اسلامی و برخی نیز قدمت آن را هزاران ساله مطرح کردند اما در نهایت رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان ری غیب شدن تپه را تکذیب کرد.

از آنجا که در ادعای اول نیز نیاز به ارائه اسنادی بود که ثابت کند تپه‌ای بوده که حالا غیب شده، این ادعا از سوی برخی کارشناسان مورد تأیید قرار نگرفت و در بازدید میدانی که از روستای قمی آباد و محوطه مطرح شده در خصوص وجود تپه و سپس تسطیح آن داشتیم؛ بر اساس منابع محلی نیز شواهدی بر وجود و تخریب تپه مشاهده نشد و در نهایت میراث فرهنگی موضوع وجود تپه در محوطه مطرح شده و سپس تخریب و تسطیح آن را نیز تکذیب کرد.

 اما این بار در گزارش جدید اداره کل میراث فرهنگی استان تهران آمده است که عوامل اداره کل و دو تن از تاریخ پژوهان و باستان شناسان پژوهشگاه میراث در بازدید از اراضی جنوب شهرستان ری و جایی میان دو روستای قمی آباد و عشق آباد موفق به کشف تپه‌ای تاریخی با قدمتی مربوط به عصر سنگ شده‌اند که تپه اصلی قمی آباد است.

آیا تپه تاریخی قمی‌آباد غیب شد؟

قدمت ۴۰ هزار ساله سکونت در ری از زبان پژوهشگران میراث و یکی از مدیران موزه ملی ایران

 خلاصه‌ای از این گزارش در ادامه آمده است: “مرتضی حصاری، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در برنامه «میز داغ» بر یافته‌های جدیدی تأکید کرد و گفت: در بازدید هفته گذشته از تپه اصلی قمی‌آباد که در جنوب روستای قمی‌آباد شهرستان ری قرار دارد، ابزارهای سنگی دوره پارینه سنگی را مشاهده کردیم به همین منظور از فریدون بیگلری باستان‌شناس و رئیس بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران درخواست کردیم از محوطه قمی‌آباد بازدید میدانی داشته باشند.

فریدون بیگلری، رئیس بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران نیز گفت: ما پیش از این درباره دوران پارینه سنگی در استان تهران اطلاعات خیلی کمی داشتیم که محدود به تعدادی تک یافته از این دوره بود، اما در تپه‌های طبیعی قمی‌آباد با یک پراکنش بسیار وسیع از دست‌ساخته‌های سنگی مواجه هستیم. در بازدید اخیر نمونه‌هایی از سنگ مادر، تولیدات سنگ مادر و دیگر قطعات مرتبط با تراش و تولید ابزار سنگی را در سطح تپه‌های قمی‌آباد مشاهده کردیم.

بیگلری ابراز داشت: باتوجه‌به این یافته‌های جدید تاریخ سکونت انسان در تهران ده‌ها هزار سال عقب‌رفته و به بیش از ۴۰ هزار سال قبل و حتی شاید تا حدود ۸۰ هزار سال قبل برسد.”

 گفتنی است که همان‌گونه که برای غیب شدن تپه تاریخی مستنداتی ارائه نشد، این بار نیز برای کشف آثار ۴۰ هزار ساله نیز سند مطمئنی ارائه نشده است.

 بر اساس نظر کارشناسان ادعای وجود بقایا و آثار عصر سنگ نیاز به بررسی‌های دقیق و مستند و همچنین آزمایش یافته‌ها دارد که برخی از آزمایشگاه‌ها در داخل کشور نیز وجود ندارد.

در حال حاضر اداره کل میراث فرهنگی باید نتایج آزمایش و به‌ویژه آزمایش کربن ۱۴ از یافته‌های محل مذکور و محل آزمایش را اعلام کند و نیز با دعوت از باستان شناسان حرفه‌ای صحت و سقم این ماجرا را مشخص و با ارائه گزارش کامل و مستند، به‌صورت شفاف نتیجه نهایی تحقیقات را مبنی بر وجود یا عدم وجود محوطه‌ای تاریخی که قدمت ری و تهران را ۴۰ هزار سال بیشتر می‌کند، اعلام کند.

گفتنی است که با توجه به اهمیتی که این کشف برای شهرستان ری و استان تهران دارد، انتظار می رود کارشناسان با تجربه میراث فرهنگی نیز در اسرع وقت از محل بازدید کرده و در جریان اسناد و مدارک این کشف مهم قرار بگیرند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم