تولید ۴۵۰۰ تُن کود شیمیایی یارانه ای در قم
تولید ۴۵۰۰ تُن کود شیمیایی یارانه ای در قم
زند مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم گفت: در سال جاری قرارداد تولید مقدار ۴۵۰۰ تُن کودهای شیمیایی یارانه ای با تولیدکنندگان کودهای شیمیایی داخل استان برای تامین نیاز کشور منعقد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حسین زند در گفت وگو با نسیم قم بیان کرد: در راستای اجرای سیاست‌های خودکفایی کشور در بخش کشاورزی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی کودهای شیمیایی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی طی قرارداد با تولیدکنندگان داخلی، کودهای شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی کشور را تامین می‌کند.

وی اقدام‌های انجام شده طی سال‌های اخیر در تولید و خودکفایی کودهای فسفاته و پتاسه را کم سابقه و بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: با برنامه‌ریزی و تلاش به‌عمل آمده در این چند سال اخیر حدود ۲۸ هزار تُن انواع کودهای یارانه ای فسفاته و پتاسه مورد نیاز کشاورزان از محل قراردادهای منعقده با واحدهای تولید کننده در استان قم تولید و در سطح کشور توزیع شده‌است.

زند درباره تامین و تدارک کودهای شیمیایی مورد نیاز کشور از محل تولیدکنندگان داخلی افزود: در سال جاری نیز قرارداد تولید مقدار ۴۵۰۰ تُن کودهای شیمیایی یارانه ای با تولید کنندگان کودهای شیمیایی داخل استان برای تامین نیاز کشور منعقد شد که از محل آن تاکنون مقدار ۳۸۰۰ تُن تولید و توزیع شده‌است و مابقی این فرآیند نیز طی برنامه زمانبندی شده به انجام خواهد رسید.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی افزود: در سال ۱۴۰۱ از مجموع ۲/۳ میلیون تن برنامه ابلاغی کودهای یارانه ای در کشور شامل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه حدود ۱۰ درصد سهم واردات بوده و نزدیک ۹۰ درصد تولید داخل بوده است که طی قرارداد تعداد ۲۸ کارخانه تولیدکننده کود در کشور باشرکت خدمات حمایتی کشاورزی تولید و تامین و توزیع گردیده است.

زند خاطر نشان کرد: کودهای فسفات و پتاسه حاوی عناصر مورد نیاز برای رشد گیاهان است که در صنایع مختلفی مانند کشاورزی به عنوان کود مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی این استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینه ی محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.