– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ابوالفضل هادی‌منش استاد حوزه و دانشگاه امروز در حاشیه برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در گفت‌وگو با خبرنگاران، با قدردانی از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و عوامل اجرایی برگزاری این جشنواره، اظهار […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ابوالفضل هادی‌منش استاد حوزه و دانشگاه امروز در حاشیه برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در گفت‌وگو با خبرنگاران، با قدردانی از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و عوامل اجرایی برگزاری این جشنواره، اظهار داشت: استقبال مردمی و رقابت نزدیک میان آثار نمایشی در این جشنواره مشهود بود.

وی همچنین به حضور خانواده‌ها و تماشای آثار جشنواره به صورت خانوادگی اشاره کرد و گفت: بیشتر جشنواره‌ها به فضای نخبگانی و هنری منحصر می‌شود، اما این جشنواره از استقبال مردمی و خانوادگی برخوردار بود.

این نویسنده و پژوهشگر تاریخ در خصوص آثار جشنواره عنوان کرد: اهمیت به مقوله ادبیات مقاومت و پایداری در برخی آثار قابل توجه بود اما به نیازهای اجتماعی و دینی افراد در بحث سبک زندگی اسلامی توجه ویژه‌ای نشده است.

هادی‌منش با بیان اینکه در این جشنواره به فضای تحولات و تغییرات فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی توجه شده بود، تصریح کرد: متأسفانه بنده در بخش کودک و نوجوان اثری مشاهده نکردم، درحالی که فضای کودک و نوجوان نیز فضای شایسته تأثیر بوده و خوب است هنرمندان به این حوزه نیز توجه داشته باشند و اثر ارائه دهند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه شاید دلیل عدم حضور نمایش کودک و نوجوان به دلایل مختلفی نظیر رکود بعد از کرونا مرتبط باشد، گفت: استفاده از ظرفیت هنرهای نمایشی برای ترویج فرهنگ خانواده و فرزندآوری و توجه به مقوله کودک و نوجوان ضروری و لازم است.

وی با اشاره به حضور هنرجویان نوجوان و دانش‌آموز در جشنواره ابراز کرد: با توجه به فرموده مقام معظم رهبری، هنر روح متعالی هنرمند است که در کالبد کار هنری دمیده می‌شود، پس بسیار خوب است که این مفاهیم در نوجوانی با آموزش‌ها همراه و از عنصر مؤثر و فعال هنر استفاده شود، خصوصاً در سنین تحصیلات ابتدایی و راهنمایی که اثرپذیری بالاست و چقدر خوب است که مجموعه‌های هنری، کودکان را زیر چتر هنر جمع کنند و این هنر، هنر آیینی باشد.

تولید آثار متنوع نمایشی در جذب مخاطب تأثیرگذار است

همچنین حمید لاجوردی در حاشیه بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در گفت‌وگو با خبرنگاران، بیان کرد: حضور جوانان در جشنواره بسیار عالی و امیدوارکننده است و در این عرصه باید حضور داشته باشند و این نسل نو باید وارد تئاتر شود.

وی با بیان اینکه بیست سال قبل با نمایش «آقای مجنون خانم لیلی» روی صحنه رفتیم و حالا نسل جدید هنرمندان و هنرجویان تئاتر قم این کار را روی صحنه بردند، تصریح کرد: نمایش‌هایی که جوان‌ها اجرا می‌کنند به دلیل نوآوری، انرژی و قدرتی که دارند، آثار خوبی از آب درآمده است.

این بازیگر و کارگردان تئاتر در خصوص برگزاری جشنواره استانی تئاتر قم، گفت: برگزاری این جشنواره‌ها فرصتی برای باهم‌بودن هنرمندان را فراهم می‌کند و جریان سازی صورت می‌گیرد.

لاجوردی بر لزوم تولید و حضور آثار متنوع در جشنواره‌های نمایشی تأکید کرد و گفت: جامعه به همه گونه‌های نمایشی از تئاتر آیینی و کودک و کمدی و دفاع مقدس نیاز دارد و تولید آثار متنوع باعث حضور مخاطبان بیشتری در سالن‌های نمایش می‌شود.

وی همچنین لزوم تقویت جایگاه هنر و هنرمند در جامعه را مورد تأکید قرار داد و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری، هنرمند سرباز جنگ نرم است و تولید آثار نمایشی و جذب اقشار مختلف جامعه باعث می‌شود از توجه افراد به رسانه‌های غیررسمی و سرگرمی‌های ضدفرهنگی جلوگیری شود.

این بازیگر و کارگردان تئاتر در پایان خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های برگزاری جشنواره‌های تئاتر باید این باشد که هنرمندان حمایت شوند و درخصوص مسائل مادی دچار مشکل نباشند.

 تشریح معیارهای انتخاب آثار راه‌یافته به جشنواره تئاتر قم 

همچنین سیدحسین فدایی‌حسین در حاشیه برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در گفت‌وگو با خبرنگاران، در خصوص ارتقای کیفیت آثار این جشنواره نسبت‌به دوره گذشته، بیان کرد: بنده سال گذشته داور این جشنواره بودم و با مقایسه جشنواره امسال با سال گذشته، باید اذعان کنم که آثار هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ تعداد هنرمندانی که در جشنواره حضور دارند، به خصوص نیروهای جوانی که وارد عرصه بازیگری و کار اجرایی شده‌اند، رشد بسیار خوبی داشته است.

وی ادامه داد: امسال هم در تئاتر صحنه‌ای و هم در تئاتر خیابانی رشد خوبی را شاهد هستیم که این موضوع باعث خوشحالی همه خانواده تئاتر استان است و طبق آمار نیز تقریباً دو برابر سال گذشته، فعالان و هنرجویان وارد عرصه کار نمایشی شده‌اند.

عضو شورای انتخاب بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در خصوص معیارهای داوری آثار راه‌یافته به بخش مسابقه جشنواره، گفت: برای بنده در درجه اول کیفیت هنری اثر اهمیت داشت، اگرچه به‌روز بودن و طرح مسائل ارزشی نیز از اهمیت برخوردار بود اما در مرتبه اول، کیفیت آثار برای ما در اولویت قرار داشت و در مراتب بعدی به جنبه‌های دیگری مانند مفهوم، محتوا و طرح مسائل روز توجه شده است، بنابراین اولویت ما تکنیک و فرم اجرا بود.

فدایی‌حسین که خود از مدرسان نمایشنامه‌نویسی است، در خصوص کیفیت نمایشنامه‌های آثار این دوره از جشنواره، گفت: در جشنواره امسال شاهد آثار قوی و خوبی به لحاظ نمایشنامه هستیم و حتی تعداد قابل توجهی متن‌ از نویسندگان بومی داریم که دارای کیفیت خوبی هستند.

وی در رابطه با مدیریت اجرایی و دبیرخانه بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم، تصریح کرد: خوشبختانه عوامل اجرایی جشنواره، گروهی منسجم و همراه هستند و تمام توان خود را برای گروه‌های نمایشی صرف کرده‌اند تا آنها بتوانند با خیالی آسوده به اجرا بپردازند.

این عضو شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش استان قم در پایان ابراز کرد: امیدواریم جشنواره بیست‌وچهارم با همان کیفیت بالایی که آغاز به کار کرده پیش برود و آثاری هم که انتخاب شده‌اند در مراحل بعدی بدرخشند.

نشست تخصصی «کارگردانی و بازیگری» با محوریت بیست و چهارمین جشنواره استانی تئاتر قم برگزار شد

نشست تخصصی «کارگردانی و بازیگری» با حضور فرهاد مهندس‌پور، نویسنده، کارگردان و مدرس دانشگاه در حاشیه بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در سالن چهارسو تالار فرهنگ و هنر برگزار شد.

مهندس‌پور در این نشست که با استقبال هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر تئاتر همراه بود، بیان کرد: بین روایت و داستان فاصله وجود دارد و کار نمایش، بازنمایی داستان است.

این عضو هیئت داوران جشنواره استانی تئاتر قم با بیان اینکه مرگ قهرمان در تراژدی یک موهبت است نه یک تنبیه، تصریح کرد: مفهوم اخلاقی، گاهی در نمایش معنای دیگری می‌سازد و گاهی به مفهوم بالاتری می‌رسد.

این مدرس برجسته تئاتر در خصوص تفاوت بین اقتباس و دراماتورژی، گفت: در تهیه متن بر اساس اقتباس از نسخه‌های قدیمی، هیچ بخشی از نمایش تغییر نمی‌کند و اصل روایت تنها با جایگزین کردن اسامی قابل لمس برای مخاطب صورت می‌گیرد و به همین دلیل هم اقتباس عمر کوتاهی در تئاتر داشت، اما دراماتورژها محتوای متن را متناسب با نیازهای جامعه تغییر می‌دهند.

مهندس‌پور ادامه داد: دراماتورژها در انتخاب نمایشنامه به این امر دقت می کنند که متن موجود چه تناسبی با جامعه فعلی دارد، بافت نمایشنامه را از هم می‌شکافند و بعد از آنالیز، به مقایسه متن با نمونه‌های قبلی و حتی نمونه‌های حاضر پرداخته و در نهایت، آن را باب میل جامعه به پیش می‌برند و حتی در مرحله اجرا نیز کارگردان و بازیگران را یاری می کنند.

این عضو هیئت داوران جشنواره استانی تئاتر قم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انسان موضوع تئاتر نیست، بلکه خود تئاتر محسوب می‌شود، گفت: این هنر در واقع روایتگر مناسبات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی بین انسان‌هاست.

این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: هنر تئاتر لاجرم همسو با مسائل و جریانات روز جامعه بشری پیش رفته و همزمان با بسیاری از باورها و هنجارهای انسانی در دنیا دستخوش تغییرات ساختاری و اساسی خواهد شد.

خاطرنشان می‌شود، نشست تخصصی «کارگردانی و بازیگری» در قالب کارگاه‌های تخصصی «پلاتو» برگزار شد.