تلاش برای تملک مغازه‌های قبرستان نو قم تا پایان سال/توجه ویژه به مسائل فرهنگی پروژه
تلاش برای تملک مغازه‌های قبرستان نو قم تا پایان سال/توجه ویژه به مسائل فرهنگی پروژه
مهرداد توکلی مقدم با اشاره به تملک واحدهای تجاری قبرستان نو تا پایان سال گفت: در حال حاضر روند پروژه ساماندهی قبرستان نو مثبت بوده و بازسازی فضاهای مخروبه و ایجاد کارکردهای فرهنگی از اهداف مهم این پروژه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهرداد توکلی مقدم معاون مالی و اقتصادی شهرداری قم با اشاره به نابسامانی‌های مجموعه قبرستان نو و خیابان امیرکبیر که سبب ضرورت اجرای طرح ساماندهی این محدوده شد، اظهار کرد: تملک ۱۳۲ مغازه قبرستان نو در دستور کار بوده و مجموعه ۵ هکتاری قبرستان نو به باغ مزار تبدیل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شکل‌گیری باغ مزار علاوه بر اینکه باعث بهبود فضای سبز اطراف حرم مطهر شده، تا حدودی نیز کمبود فضای سبز در هسته مرکزی را برطرف می‌کند.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری قم با بیان اینکه خیابان فیض شهر اصفهان نمونه مشابه و الگوی موفق در اجرای این پروژه است، خاطرنشان کرد: بازسازی و یا تخریب فضاهای مخروبه در این قبرستان و ایجاد کارکردهای فرهنگی در این فضا، از مهم‌ترین اهداف این طرح است.

وی با تأکید بر اینکه طرح بهسازی قبرستان نو از جمله پنج طرحی محسوب می‌شود که تفاهم‌نامه اجرای آن بین شهرداری قم و اداره کل راه و شهرسازی منعقد شده است، اضافه کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه برای تملک این طرح از ظرفیت مجموعه اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان استفاده می‌شود.

توکلی‌مقدم ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از مغازه‌های تجاری قبرستان نو تملک شده و تا پایان سال جاری تکمیل و به پایان می‌رسد.

وی، ساماندهی وضعیت خیابان اراک و انتقال واحدهای خدمات خودرویی از مقابل حرم مطهر را از مزیت‌های اجرای این طرح دانست و گفت: وظیفه شهرداری نگهداشت و زیباسازی شهر و حفظ و حراست از بقعه‌ها بر عهده سازمان اوقاف و امور خیریه است که می‌تواند در اجرای این پروژه مشارکت داشته باشد.

  • منبع خبر : شهرداری قم