تلاش برای تعالی روستاها وظیفه‌ شرعی مسئولان است
تلاش برای تعالی روستاها وظیفه‌ شرعی مسئولان است
آیت الله اعرافی ، مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حفظ روستا به معنای جلوگیری از آسیب‌های شهری از جمله حاشیه نشینی است، گفت: رونق در روستا به معنای خدمت به تمام کشور است و تعالی و حیات روستا یک وظیفه شرعی برای مسئولان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی پیش از ظهر امروز شنبه ۲۹ شهریورماه در همایش حکمرانی روستایی و مبانی تسهیل‌گری که در سالن همایش‌های مجتمع یاوران مهدی مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه از سخنان و دعاهای حضرت ابراهیم(ع) در مکه می‌توان به عنوان الگوهای تمدن و حکمرانی جدید یاد کرد، اظهار کرد: حضرت ابراهیم(ع) نخستین شاخص در دعاهای خود را به موضوع امنیت اختصاص می‌دهد.

وی با بیان اینکه امنیت می‌تواند منشا شکوفایی استعدادهای مختلف باشد، مطرح کرد: امنیت بستر لازم برای تمام اقدامات است و بدون امنیت نمی‌توان کاری را انجام داد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه مدیر شهر و روستا باید شاخص امنیت را بالا ببرد، عنوان کرد: تمام شاخص‌های سلامت اجتماعی که آرامش فکری را به همراه دارد، از اهمیت‌ بسیاری برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه این شاخص‌ها ذهن و ضمیر جامعه را آرام می‌کنند، خاطرنشان کرد: حضرت ابراهیم(ع) رونق اقتصادی را در جایگاه شاخص دوم عنوان می‌کنند.

اعرافی با اشاره به اینکه تمام شاخصه‌های امنیت، اقتصادی و جاذبه‌ها با توحید و عبادت گره‌ خورده است، تصریح کرد: اهمیت این شاخصه برای این است که در نهایت انسان به خداوند برسد.

وی با بیان اینکه نگاه به آینده و راهبری صالحان در جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار است، یادآور شد: اندیشه حکمرانی روستایی یک نظریه بسیار مفید و خوب است که می‌تواند اتفاقات مثبتی را در پی داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه مراکز عبادی باید محورهای سلامت و سعادت یک جامعه پیش‌رو باشند، بیان کرد: خانه کعبه محور تمام عالم و محور اصلی است و در هر نقطه نیز مساجد باید این محوریت را داشته باشند.

وی با بیان اینکه روستا سلول حیات بخش کشور است، ابراز کرد: در گسترش شهرها و شهرنشینی‌ها به این مقوله توجه بیش‌تری شده است.

اعرافی با اشاره به اینکه متاسفانه توسعه روستا با یک نگاه جامع و آسیب‌شناسانه همراه نبوده است، اظهار داشت: اگرچه اقدامات گذشته و توسعه خدمات بسیار موثر بوده است اما متاسفانه نقص‌هایی نیز در این مسیر وجود داشته است.

وی با بیان اینکه روستاشناسی و آسیب‌شناسی توسعه روستا به منظور رسیدن به الگوی مشخص امری ضروری است، مطرح کرد: نیازمند الگوی جامع در تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری و غیره هستیم.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه روستا یک هویت و حریم ویژه دارد که باید از آن صیانت شود، عنوان کرد: این هویت و حریم هم در بخش زمین و مرزهای جغرافیایی است و هم در مباحث فرهنگی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تامین زیرساخت‌های لازم برای توسعه روستاها باید فراهم شود، خاطرنشان کرد: مشاغل خرد و خانگی در روستاها اهمیت بسیار زیادی دارد که باید با جدیت بیش‌تری دنبال شود.

اعرافی با اشاره به اینکه متاسفانه شورای فرهنگ عمومی در بخش‌ها و روستاها وجود ندارد، تصریح کرد: روحانی نقش بسیار موثری در جامعه دارد و باید از قابلیت مدیریت و راهبری برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه هنر نقش اثرگذاری در جامعه دارد، یادآور شد: انواع مختلفی از هنر مشروع و هنر سازنده وجود دارد که می‌تواند در آینده جامعه اثر گذار باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه متاسفانه جمعیت روستاها درحال کاهش است، بیان کرد: حذف روستاها به معنای فروپاشی رکن اساسی پیشرفت کشور است.

وی با بیان اینکه حفظ روستا به معنای جلوگیری از آسیب‌های شهری از جمله حاشیه نشینی است، ابراز کرد: رونق در روستا به معنای خدمت به تمام کشور است.

اعرافی با اشاره به اینکه تلاش مسئولان برای حیات و تعالی روستا یک وظیفه شرعی است، تاکید کرد: در این مسیر از تمام ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد و تمام ابزارها را به کار خواهیم گرفت.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس