تضمین سود ۲۰ درصدی سبد سهام زیر ۱۰۰ میلیون تومان
تضمین سود ۲۰ درصدی سبد سهام زیر ۱۰۰ میلیون تومان
حسین مروجی، مدیر بورس منطقه‌ای قم گفت: سبد سهام افراد حقیقی به شرط اینکه در تاریخ ۴ آبان حداکثر سقف آن ۱۰۰ میلیون تومان باشد با پرداخت یک ریال بیمه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حسین مروجی، مدیر بورس منطقه‌ای قم، با اشاره به اجرای طرح سهام یار، گفت: افراد حقیقی به شرط اینکه در تاریخ ۴ آبان حداکثر سقف آن ۱۰۰ میلیون تومان باشد می‌توانند با پرداخت فقط یک ریال سبد سهام خود را بیمه کنند.

مدیر بورس منطقه‌ای قم، افزود: این اوراق به مدت یک سال و با تضمین نرخ سود ۲۰ درصد است و سبد سهام بیمه شده از چهارم آبان نباید فروخته شود.

مروجی هدف از اجرای این طرح را تشویق سهامداران به نگاه بلندمدت برای سرمایه گذاری در بورس دانست و گفت: البته سرمایه گذاران و سهامداران می‌توانند سهام جدید خرید و فروش کنند، یعنی سهام جدیدی را نسبت به تاریخ چهارم آبان ماه خریداری کنند و همان سهم را مجدداً بفروشند، اما آن سهامی که در تاریخ ۴ آبان داشته اند و آن مبنای محاسبه خسارت خواهد بود، پس دارایی آن سبد نباید به فروش برسد.

مدیر بورس منطقه‌ای قم، درباره این سئوال که اگر یک سبد سهام ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیون تومان باشد سهامدار می‌تواند به ازای هر ۱۰۰ میلیون، یک ورق بیمه خریداری کند یا خیر، هم، گفت: فقط هر شخص حقیقی فقط با حداکثر ارزش سبد سهام ۱۰۰ میلیون تومان تا تاریخ چهارم آبان مشمول این طرح شود و افرادی که ارزش سهامشان بیش از ۱۰۰ میلیون تومان باشد مشمول این طرح نمی‌شوند.

مروجی با اشاره به نرخ یک ریالی اوراق سهام یار، در خصوص مهلت استفاده از این طرح هم گفت: این طرح از شنبه این هفته آغاز شده و تا شنبه هفته آینده ۲۸ آبان ادامه دارد.

مدیر بورس منطقه‌ای قم هدف از اجرای این طرح را حمایت دولت از حقوق سهامداران به ویژه سهامداران خرد حقیقی بیان کرد.

مروجی درباره میزان سود این طرح هم عنوان کرد: سود ۲۰ درصد تقریبا ​سود متعارف و در واقع بدون ریسک در نظام بانکی است و دوره یک ساله هم یک دوره‌ای معقول است که سهامدار بایستی صبور باشد تا نتیجه سرمایه گذاری خود را ببیند.

مدیر بورس منطقه‌ای قم،در پاسخ به این سئوال که اگر بازدهی بازار سرمایه تا سال آینده بیشتر از ۲۰ درصد بود تکلیف چیست، گفت: اگر بازده بیش از ۲۰ درصد بود که یک سرمایه گذاری مناسب و مطلوب بوده و اگر به هر دلیلی کمتر از ۲۰ درصد بود این اطمینان خاطر وجود دارد که دولت حداقل بازده ۲۰ درصد را تضمین می‌کند.

مروجی افزود: در صورت انعقاد تفاهمنامه بین سازمان بورس و بیمه‌های بزرگ امکان گسترش این طرح به پورتفو‌ی‌های بزرگتر هم وجود دارد.

او افزود: طبیعتاً وقتی رشد ارزش سبد سهام بیش از ۲۰ درصد باشد دیگر فرد سرمایه گذار نیازی به بیمه نامه ندارد و اگر بازدهی کمتر از ۲۰ درصد یا حتی منفی باشد مابه التفاوت آن تحت عنوان خسارت سهام یار پرداخت می‌شود.

مدیرمنطقه‌ای بورس قم در پایان تاکید کرد: طرح بیمه پرتفوی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان فقط شامل سهام افراد حقیقی و خرد می‌شود و سرمایه گذارانی که در صندوق‌ها سرمایه گذاری کرده اند مشمول این طرح نمی‌شوند.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان