تامین اقامت ارزان پیش‌شرط افزایش ماندگاری زائران در قم است
تامین اقامت ارزان پیش‌شرط افزایش ماندگاری زائران در قم است
ابوالقاسم مقیمی، معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم با اشاره به برخی از مهمترین ملزومات جذب و توسعه اقتصاد گردشگری، گفت: تامین اقامت ارزان پیش‌شرط افزایش ماندگاری زائران در این استان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، ابوالقاسم مقیمی با بیان اینکه شهر قم ظرفیت بالایی در حوزه گردشگری مذهبی دارد، خاطرنشان کرد: برای شهر مذهبی مانند قم که بیشتر مخاطبان آن را اقشار کم‌توان شامل می‌شود باید اقامتگاه‌های ارزان‌قیمتی طراحی و احداث کرد.

معاون استاندار قم با تاکید بر اینکه تامین اقامت به‌خصوص اقامت ارزان جزو پیش‌شرط‌های توسعه گردشگری است، بیان داشت: تامین اقامت ارزان و مناسب سبب افزایش ماندگاری زائران و مسافران در قم خواهد شد.

مقیمی وجود مجموعه‌های زیارتی و تاریخی را از ظرفیت‌های بالای قم در جذب زائران و مسافران برشمرد و ابراز داشت: ماندگاری گردشگران در قم رابطه مستقیمی با میزان معرفی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و خدمات‌رسانی در این مجموعه‌ها دارد.

وی با اشاره به عملکرد مطلوب شهرهایی نظیر اصفهان و شیراز در جذب و ماندگاری مسافران، تصریح کرد: می‌توان از الگوهای موفق چنین شهرهایی در راستای بهبود و افزایش ماندگاری زائران در استان قم استفاده کرد.

مقیمی با تاکید بر اینکه استان قم باید از ظرفیت و مصوبات کارگروه ملی زیارت برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری استفاده موردنظر را داشته باشد، یادآور شد: از ابتدای راه‌اندازی این کارگروه ملی، استان قم سهم و بهره‌ای خاصی از آن در توسعه گردشگری زیارت و مذهبی نبرده ولی با روی کار آمدن دولت سیزدهم، بستر و شرایط مطلوبی برای بهره‌مندی از فرصت‌های این کارگروه ملی برای شهرهای قم و شیراز مانند شهر مشهد به وجود آمده است.

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم با اشاره به حضور میلیونی زائران ایرانی و خارجی طی سال در استان قم، عنوان کرد: حدود ۱۴ هزار تخت اقامتی در قم فعال است درحالی‌که این استان با توجه به حجم بالای زائر به‌خصوص در مناسبت‌های مهم ملی و مذهبی به بیش از ۱۰۰ هزار تخت نیازمند است تا ماندگاری گردشگران ورودی به آن افزایش‌یافته و اقتصاد گردشگری در ریل منطقی خود قرار بگیرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا