بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۲۴۶ طرح گازرسانی در استان قم
بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۲۴۶ طرح گازرسانی در استان قم
آیین بهره‌برداری از طرح گازرسانی به 187 واحد صنعتی و آغاز عملیات گازرسانی به 4 روستا و 55 واحد صنعتی در محور قم-اراک برگزار شد.

آیین بهره‌برداری از طرح گازرسانی به ۱۸۷ واحد صنعتی و آغاز عملیات گازرسانی به ۴ روستا و ۵۵ واحد صنعتی در محور قم-اراک، بعد از ظهر روز شنبه بیست‌ودوم بهمن همزمان با چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، با حضور مهدی علی‌مددی معاون وزارت نفت در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، سیدمحمدتقی شاهچراغی استاندار قم، مرتضی خوش‌لهجه مدیرعامل شرکت گاز استان قم برگزار شد.

در این مراسم مرتضی خوش‌لهجه مدیرعامل شرکت گاز استان قم با بیان این که جمهوری اسلامی ایران با هدایت‌های رهبر معظم‌ انقلاب بر قله‌های رفیع افتخار ایستاده است، اظهار کرد: امروز مردم ایران در حالی چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را جشن می‌گیرند که کشورمان در عرصه‌های مختلف به موفقیت‌های شگرفی دست پیدا کرده‌ است.

وی با اشاره به برخی افتخارات کشور در حوزه صنعت نفت و گاز، تصریح کرد: پیش از انقلاب اسلامی، تنها یک خط انتقال گاز اصلی در کشور وجود داشت که از این خط لوله تنها تعداد ۸ شهر و ۳ روستا در قالب ۵۱ هزار خانوار، تحت پوشش گاز طبیعی قرار داشتند. اما هم‌اکنون ۱۰ خط لوله اصلی در سرتاسر کشور کشیده شده است و بیش از ۲۳ میلیون مشترک خانگی در ۱۲۲۶ شهر و ۳۶ هزار از ۳۸ هزار روستای کشور، از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

خوش‌لهجه با اشاره به طرح بهره‌برداری از گازرسانی به ۱۸۷ واحد صنعتی استان قم، خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز در استان قم، در مجموع مصرف بالغ بر یازده‌و‌نیم میلیون لیتر سوخت مایع حذف می‌شود که این موضوع کمک شایانی به اقتصاد کشور است.

وی اعتبار هزینه شده برای گازرسانی به ۱۸۷ واحد صنعتی استان قم را ۸۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و در ادامه افزود: گازرسانی به ۵۵ واحد صنعتی در محور قم-اراک و چهار روستای محروم از نعمت گاز طبیعی استان قم، از دیگر طرح‌های در دست اقدام شرکت گاز استان قم است که روند شبکه‌گذاری بخشی از این طرح‌ها، پیش از دهه فجر امسال آغاز شده و برای بهره‌برداری از این طرح‌ها، نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

خوش‌لهجه همچنین با اشاره به ایجاد یک ایستگاه تقلیل فشار در شهرک پردیسان، گفت: برای بهره‌برداری از فاز اول این طرح، اعتباری بالغ بر ۹۰۰ میلیارد ریال هزینه در نظر گرفته شده است و امید است که با تلاش‌های کارکنان شرکت گاز استان قم، این طرح به همراه طرح‌های گازرسانی به صنایع پهنه نیزار، فاز سه سلفچگان، صنایع فاز سوم محمودآباد و شکوهیه و همچنین گازرسانی به طرح جهش تولید مسکن در هفته دولت سال آینده به مرحله بهره‌برداری برسد.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت گاز استان قم