برگزاری سومین سالگرد رحلت آیت‌الله مصباح یزدی در موسسه امام خمینی (ره) قم
برگزاری سومین سالگرد رحلت آیت‌الله مصباح یزدی در موسسه امام خمینی (ره) قم
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) خودسازی و تهذیب را یکی از ویژگی‌های علامه مصباح یزدی عنوان کرد و گفت: بزرگان ما خودسازی و تحصیل را یک اصل برای خود می‌دانستند، چرا که حرکات بزرگی که سرنوشت یک ملت را رقم می‌زند تنها با خودسازی و تهذیب امکان‌پذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت‌الله رجبی در سومین سالگرد رحلت آیت‌الله مصباح یزدی در موسسه امام خمینی (ره) به برخی از ویژگی‌های وی اشاره کرد و اظهار داشت: آیت‌الله مصباح یزدی روحیه جهادی داشت، به طوری که در هر عرصه‌ای که نیاز به حضور وی احساس می‌شد با تمام توان و به صورت انقلابی حاضر می‌شد.

وی آیت‌الله مصباح یزدی را الگویی کامل برای شاگردان، طلاب و جوانان معرفی کرد و گفت: علامه مصباح یزدی در تربیت نیرو بی‌نظیر بود و برای گسترش اهداف انقلاب اسلامی نهادسازی می‌کرد و در تمام طول این سال‌ها نیرو‌های زیادی را تربیت و به انقلاب اسلامی تحویل داد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) خودسازی و تهذیب را یکی دیگر از ویژگی‌های علامه مصباح یزدی عنوان کرد و گفت: بزرگان ما خودسازی و تحصیل را یک اصل برای خود می‌دانستند، چرا که حرکات بزرگی که سرنوشت یک ملت را رقم می‌زند تنها با خودسازی و تهذیب امکان‌پذیر است.

وی آیت‌الله مصباح یزدی را استاد فکر معرفی کرد و گفت: وی یک استاد بسیجی بود که در تمام کار‌ها و فعالیت‌ها با فکر عمل می‌کرد.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) ضمن تبریک فرارسیدن ولادت با سعادت صدیقه طاهره حضرت زهرا (سلام الله علیها)، گفت: همان گونه که در قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) اشاره شده، بزرگداشت مردانی که الگویی برای جامعه هستند یکی از دستورات الهی است؛ فراوان در قرآن با کلمه “اذکر” به این نکته توجه داده شده است، چرا که بزرگداشت بزرگان می‌تواند راه را به ما نشان دهد، برنامه حرکت به سوی خدا را به ما نشان بدهد، ما این بزرگداشت‌ها را باید زمینه‌ای قرار دهیم که از این بزرگان درس بگیریم از زندگی آنها، فکر آنها، عمل آنها و منش آنها درس بگیریم.

رجبی با اشاره به برخی روحیات و ویژگی‌های مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی، خاطرنشان کرد: داشتن روحیه جهادی مهم‌ترین ویژگی یک استاد بسیجی است که در وجود افرادی مانند آیت الله مصباح یزدی و سردار سرافراز اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی تبلور داشت و این شخصیت‌های گرانقدر در هر صحنه‌ای که انقلاب به آنها نیاز داشت، حضور تأثیرگذاری داشتند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کرد: حضور آیت الله مصباح یزدی(ره) در همه صحنه‌های انقلاب به موقع بود، یعنی ما سراغ نداریم موردی که بگوییم ای کاش زودتر می‌آمدند، خود این برای ما درس است، این ویژگی آیت‌الله مصباح(ره) بود و از قبل انقلاب نیز همین گونه بودند، هر جا نیاز بوده به موقع حضور پیدا کردند و این برای همه ما درس‌آموز است؛ وی حضوری با تمام ظرفیت داشت، یعنی این گونه نبود که بگوییم کاش در فلان صحنه بیشتر حضور می‌داشت.

وی با بیان اینکه آیت‌الله مصباح یزدی به معنای واقعی کلمه استاد فکر و اندیشه بود، ابراز داشت: ایشان در اخلاص و بندگی خداوند متعال فردی بی‌نظیر بود؛ بسیار کتوم بود، یعنی طوری وانمود می‌کردند که کسی فکر نکند در این وادی‌ها است، ولی بسیار در عرفان و تهذیب در درجه بالایی قرار داشت.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، روحیه جهادی، حضور به موقع، خودسازی، اقدام و عمل توام با فکر و اندیشه، اخلاص، علاقه و معرفت قلبی به ائمه اطهار و ولایت مداری را از ویژگی‌های آیت‌الله مصباح یزدی به عنوان یک استاد بسیجی عنوان کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به عنایت خاص مقام معظم رهبری به آیت‌الله مصباح یزدی، خاطرنشان کرد: تعبیرات بلند مقام معظم رهبری را در پیام تسلیت نگاه کنید؛ تعابیر ایشان کم‌نظیر بود، یک روح پاک و خالص و ناب می‌توانست این آثار را داشته باشد، برای بزرگان و علمای ما تهذیب و خودسازی یک اصل جدی بود، چرا که نمی‌شود این کارهای عظیم و پربرکت بدون یک روح پاک باشد.

رجبی خودسازی را از ویژگی‌های بارز آیت‌الله مصباح یزدی و همچنین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد و گفت: آیت‌الله مصباح یزدی به تصریح دوستان و اساتید از دوران جوانی تهذیب و خودسازی را به عنوان یک اصل جدی در زندگی خود قرار دادند و ثمراتی که باقی مانده به برکت روح الهی ایشان بوده است.

عضو شورای عالی حوزه‌ علمیه قم بیان کرد: آیت‌الله مصباح یزدی هر جایی که لازم بود بدون اینکه منتظر ابلاغیه و دستوری باشد وارد میدان می‌شد و در حد لزوم امکانات و بسترهای لازم را نیز برای تأثیرگذاری بیشتر فعالیت‌ها فراهم می‌کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌آفرینی آیت‌الله مصباح یزدی و استفاده از همه ظرفیت‌ها، افزود: وی نه تنها خودشان در صحنه حضور پیدا می‌کرد، بلکه از تمام ظرفیت‌هایی که می‌توانست استفاده می‌کرد و برای اینکه اهدافشان اثرگذاری بیشتری داشته باشد، نهادسازی و تربیت نیرو انجام داد.

رجبی تأکید کرد: کسی به اندازه آیت‌الله مصباح نیرو برای انقلاب و نظام تربیت نکرد، این یعنی ظرفیت‌آفرینی و استفاده از همه ظرفیت‌ها، وی هم ظرفیت ایجاد می‌کرد و هم از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کرد و باز تاکید می‌کنم برای همه این کارها فکر کرده بود، گاهی برای اینکه از نیرویی استفاده کنند از ده‌ها سال قبل فکر کرده بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، مجتهد و بنیانگذار و رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهش امام خمینی، نماینده ادوار مجلس خبرگان رهبری، عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رئیس سابق شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) و یکی از استادان حوزه علمیه قم بود که در ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ در ۸۶ سالگی به رحمت ایزدی پیوست.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم