برگزاری آیین افتتاحیه پایگاه‌های اوقات فراغت مساجد استان قم
برگزاری آیین افتتاحیه پایگاه‌های اوقات فراغت مساجد استان قم
آیین افتتاحیه پایگاه‌های اوقات فراغت مساجد استان قم با حضور مسئولین استان قم در شبستان حضرت زهرا(س) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیین افتتاحیه پایگاه‌های اوقات فراغت مساجد استان قم در شبستان حضرت زهرا(س) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.

آیت‌الله محسن اراکی در این مراسم گفت: مسجد محل فرمانروا و امام مسجد رابط بین مأمومین و فرمانروای مطلق است و لذا مساجد خانه‌های امام و امام حجت فرمانروایی بر روی زمین است.

وی بابیان اینکه مساجد را بیش از آنچه تا امروز شناخته‌ایم باید بشناسیم، تصریح کرد: در تاریخ ۱۴۰۰ سال گذشته طاغوت‌ها همه‌ چیز از جمله خدا، نبوت، امامت، قرآن، مسجد و غیره را در مفهوم تحریف کرده‌اند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به تحریفاتی که در مفهوم مسجد واردشده است، گفت: این تحریفات جایگاه و کاربری مسجد را ازآنچه که منظور اشاره بوده منحرف کرده است.

اراکی با تأکید بر اینکه خداوند در مفهوم دینی ما فرمانروای مطلق و ناظر بر همه شئون ما است، بیان کرد: در تعالیم اسلامی مسجد مقر فرمانروایی الهی و بیت‌الله است.

وی تصریح کرد: مفهوم مسجد، وصل شدن به امام زمان، وصل شدن به اطاعت خداوند، وصل کردن جامعه به خداوند و غیره است و نباید مسجد را در حاشیه زندگی خود قرار دهیم، بلکه مسجد مرکز زندگی و مرکز تربیت انسان است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به اینکه مساجد انسان سازند و باید پایگاه حضور جوانان و نوجوانان ما باشند، گفت: بسیجی‌ها و شهدای ما در همین مساجد تربیت شدند.

وی با اشاره به تعطیلات مدارس در ایام تابستان، افزود: در این فرصت اوقات فراغت مسجد باید پررنگ‌تر شود، چون حضور در مساجد جوانان و نوجوانان ما را بیمه می‌کند.

سردار محمدرضا موحد در این مراسم با بیان اینکه در بحث اوقات فراغت دو هدف را دنبال می کنیم، گفت: هدف اول ما جذب جوانان و نوجوانان به مسجد، حفظ آنها در مسجد و تربیت مسجدی است.

فرمانده سپاه استان قم ادامه داد: نکته مهم دیگر کنار هم قرار گرفتن همه دستگاه‌ها در بحث اوقات فراغت است که با هم‌افزایی و هماهنگی و استفاده از همه ظرفیت‌های استان بتوانیم اوقات فراغت پرباری را در مساجد برای جوانان ونوجوانان رقم بزنیم.

ابوالقاسم مقیمی، معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع اوقات فراغت گفت: نکته محوری اوقات فراغت تربیت نسل جدید انقلاب با محوریت مسجد است.

وی تصریح کرد: امیدواریم با هم‌افزایی دستگاه‌های متولی اوقات فراغت بتوانیم با تربیت نسل جدید در مسجد علمداران آینده انقلاب را تحویل جامعه دهیم.

حجت‌الاسلام محمدرضا حیدری، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد استان قم نیز در این جلسه با اشاره  به تأکید استاندار مبنی بر اهمیت و ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت مساجد در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، گفت: همه برنامه‌های اوقات فراغت کودکان و نوجوانان امسال در مساجد متمرکز است.

وی افزود: همچنین آموزش و پرورش استان متقبل شده همه اردوگاه‌های در اختیار را به شکل رایگان در اختیار ستاد قرار دهد . حیاط مدارس را نیز در اختیار مساجد قرار دهد، ضمن آن که با وجود بیش از ۱۰۰ سالن آموزش‌وپرورش هفته‌ای یک سالن در اختیار کانون‌ها قرار گیرد و با سامانه ۱۳۷ شهرداری و دیگر ارگان‌ها در بحث اطلاع‌رسانی هماهنگی لازم صورت گرفته تا به یاری خدای متعال، تبلیغات به شکل متمرکز و هماهنگ و مؤثر انجام شود.

حجت‌الاسلام صیدلو، مسئول تعلیم و تربیت بسیج استان قم با تاکید بر  اینکه امسال در بحث اوقات فراغت هم‌افزایی بین سازمان‌های استان ایجاد شده است، گفت: هدف اول ما این است که  امسال حدودا ۴۰۰ مسجد میزبان طرح‌های فرهنگی، اعتقادی، ورزشی و هنری هستند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۴۵ هزار نفر در رده‌های سنی کودک و نوجوان در طرح اوقات فراغت شرکت کنند.

مسئول تعلیم و تربیت بسیج سپاه استان قم ادامه داد: هدف ما جذب حداکثری به ویژه جذب جدید جوانان و نوجوانان به مسجد و تثبیت آنان در مسجد است که باید با یک راهبری و هندسه مشخص پیش رفت.

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم منشور اوقات فراغت مساجد استان قم رونمایی و به امضاء مسئولین حاضر در مراسم رسید.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم