برنامه‌های هفته کار و کارگر در قم تشریح شد
برنامه‌های هفته کار و کارگر در قم تشریح شد
وزیری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم نرخ بیکاری استان را ۶.۹ درصد بیان کرد و اظهار داشت: قم دارای یک میلیون و ۴۱۷ هزار نفر جمعیت است که از این میان ۳۹۰ هزار نفر جمعیت فعال به‌حساب می‌آیند و ۴۰ هزار نفر جویای کار هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، نشست خبری هفته کاروکارگر با حضور وحید وزیری‌راد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم و علی والایی صمد مسئول بسیج کارگری سپاه امام علی‌بن‌ابیطالب(ع) امروز در سالن جلسات شهید فخری‌زاده ناحیه بسیج امام رضا(ع) برگزار شد.

در ابتدای این نشست والایی‌صمد گفت: روز ۹ اردیبهشت به مناسبت سالروز تشییع و تدفین نمادین سردار شهید عبدالحسین برونسی، روز بسیج کارگری و روز ۱۱ اردیبهشت به عنوان روز جهانی کار و کارگر نام گذاری شده است.

مسئول سازمان بسیج کارگری قم ضمن ارائه خلاصه‌ای از عملکرد سالانه این سازمان در سال گذشته گفت: سازمان بسیج کارگری در سال گذشته برنامه‌های متعددی برای این قشر زحمتکش داشته است که از جمله آن‌ها می‌توان به طرح شهید کریمی که با هدف رفع موانع تولید و تسهیلگری در تولید بود، اشاره کرد.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی عارضه‌یابی شد و پیرو آن، مشکلاتی از قبیل امور مالیاتی، بانکی، مواد اولیه، مشکلات بیمه‌ای، دعاوی کار و کارگر و… مورد پیگیری قرار گرفت که در نتیجه مشکلات بیش از ۳۵ واحد مرتفع شده و به دنبال آن بیش از ۵۰۰ شغل تثبیت شد.

والایی‌صمد ادامه داد: سازمان بسیج کارگری قم در سال گذشته باتوجه به همه‌گیری بیماری کرونا، بیش از ۳ هزار بسته معیشتی بین کارگران آسیب‌دیده از این همه‌گیری توزیع کرده و همچنین به دنبال فرهنگ‌سازی این امر خیر در بین مجموعه‌هایی هستیم که توانایی توزیع بسته‌های معیشتی دارند.

مسئول سازمان بسیج کارگری قم گفت: در سال گذشته برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت را داشتیم که طی آن ۲۰۰۰ دانش آموز و دانشجو با هدف ایجاد فرهنگ کار، تلاش و تولید از واحدها و شهرک‌های صنعتی بازدید کردند که با استقبال مدارس و دانشگاه‌ها مواجه شد.

والایی صمد با اشاره به طرح شهید برونسی گفت: این طرح در راستای کمک به کیفیت بخشی و تولید و توزیع کالای ایرانی انجام شده است و پیرو آن حضور سفیران تولید در دانشگاه ها، مدارس و همچنین مساجد را داشتیم که در آن تولیدکنندگان شاخص استان به منظور فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی  و حمایت از تولید، حضور دارند.

وی ضمن ارائه برنامه‌های سازمان بسیج کارگری در هفته کاروکارگر گفت: برگزاری دو هزار جلسه تبیینی در پایگاه‌های بسیج مراکز صنعتی با اهداف بصیرتی در موضوعات روز، برگزاری اجتماع ۵۰۰۰ هزار نفری کارگران در مرقد امام راحل با هدف تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی (ره) در روز سه شنبه، راه‌اندازی هشتک کارگر ایرانی در سه پیام‌رسان توییتر، اینستاگرام و تلگرام، آیین تقدیم ۹۸۰ واحد بازسازی و مرمت شده بصورت سراسری در کشور، توزیع ۱۱۰ هزار بسته معیشتی که در استان قم دو حوزه به این مورد پرداخته و هرکدام ۳۱۳ بسته توزیع کردند، اعزام سفیران تولید و در آخر برگزاری ۱۳۱۳ یادواره شهدای کارگری که از جمله برنامه‌های کشوری هفته کارگر است.

والایی صمد افزود: راه‌اندازی هشتک «کارگر ایرانیم» و کارگران دیار کریمه، اعزام سفیران تولید در مدارس، بازدید دانش آموزان از واحد تولیدی نیرو موتور، اهدای خون توسط جامعه کارگری، عطرافشانی گلزار شهدای امام‌زاده ابراهیم از جمله برنامه‌های هفته کارگر در قم است.

وی درباره برنامه‌های سازمان بسیج کارگری استان قم در این هفته گفت: سه‌شنبه حضور در بیت حضرت امام خمینی(ره) در قم و تجدید بیعت با آرمان‌های امام راحل، چهارشنبه برنامه بازدید دانش‌آموزان از واحد تولیدی نیرو موتور، اهدای خون توسط جامعه کارگری استان با نیت نذر خون، عطرافشانی گلزار شهدای مدافع حرم بهشت معصومه و امام‌زاده ابراهیم با هدف تجدید میثاق با آرمان‌های شهدا علی‌الخصوص شهید شاخص سال ۱۴۰۲ استان قم، شهید مهدی زاهدلویی از جمله برنامه‌های هفته کار و کارگر سازمان بسیج کارگری استان قم در سال ۱۴۰۲ است.

در ادامه این نشست وحید وزیری راد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم به مناسبت هفته کار و کارگر (پنجم تا یازدهم اردیبهشت‌ماه) اظهار کرد: یکی از برنامه‌های این اداره ساخت واحدهای مسکونی کارگران استان قم هست که ما به صورت جدی پیگیر تحقق این موضوع هستیم.

وی ادامه داد: پیگیر حضور شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) برای طرح‌های تولیدی استان هستیم و احتمالا در حوزه خدمات دارویی سرمایه‌گذاری داشته باشند که با این کار  علاوه بر  ایجاد درآمد برای استان، فرصت‌های شغلی متعددی نیز  ایجاد خواهد شد.

وزیری راد افزود : با کمک خیرین حوزه سلامت و کارگری  برنامه توسعه زیرساخت و خدمات بیمارستان امام رضا(ع) در دستور کار این اداره بود که در سال گذشته قسمتی از این کاستی‌ها برطرف شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدام‌های انجام شده برای توسعه مشاغل خانگی در قم اشاره کرد و گفت:‌ در این رابطه ۶۲ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت و همچنین با برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا تلاش شد تا بازار خوبی برای تولیدات این بخش در استان ایجاد شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم نرخ بیکاری استان را ۶.۹ درصد بیان کرد و افزود: قم دارای یک میلیون و ۴۱۷ هزار نفر جمعیت است که از این میان ۳۹۰ هزار نفر جمعیت فعال به‌حساب می‌آیند و ۴۰ هزار نفر جویای کار هستند.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه در این موضوع، این است که ما افراد جویای کار در استان داریم اما از طرف دیگر نیروی کار کارگری کم داریم؛ اگر همین امروز کسی بخواهد وارد کار کارگری در استان قم شود ۱۲ هزار فرصت شغلی وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم گفت: باید انگیزه و رغبت به کار در واحدهای تولیدی در میان افراد جویای کار تقویت شود چرا که صنعت قم مسیر رو به رشدی را طی می‌کند و با پرداخت ۷۹۹ میلیارد تومان تسهیلات تبصره ۱۸ و همچنین حجم قابل توجهی دیگر از اعتبارات در قالب تسهیلات تبصره ۱۶، فضای اشتغال خوبی در استان ایجاد شده‌است.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس