برخی فعالیت های اقتصادی در قالب مضاربه چیزی جز رباخواری نیست
برخی فعالیت های اقتصادی در قالب مضاربه چیزی جز رباخواری نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار ریاست دادگستری و دادستان قم ضمن قدردانی از تلاش‌های مجموعه قضائی کشور، قم را شهری متمایز و متعلق به جهان اسلام و تشیع دانسته و گفت: مردم انتظار دارند که قم شهری معنوی روحانی باشد و […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار ریاست دادگستری و دادستان قم ضمن قدردانی از تلاش‌های مجموعه قضائی کشور، قم را شهری متمایز و متعلق به جهان اسلام و تشیع دانسته و گفت: مردم انتظار دارند که قم شهری معنوی روحانی باشد و چنانچه مفسده‌ای در آن رخ دهد، اهمیت بیشتری دارد.

وی ریشه یابی جرایم و حوادث را از وظایف دادگستری برشمرد و تأکید کرد: ریشه یابی حوادث سبب می‌شود که از تکرار آن در آینده جلوگیری شود. پرونده‌ای که منجر به صدور حکم می‌شود باید علل و منشأ آن بررسی گردد.

مرجع تقلید شیعیان از جمله علل حوادث و جرایم در کشور را مشکلات اقتصادی ذکر کرد و گفت: سرچشمه مواد مخدر، فحشاء، سرقت و بسیاری دیگر از جرایم مشکلات اقتصادی است. باید مدام پیامدهای مشکلات اقتصادی به مسئولین تذکر داده شود تا نسبت به حل آن اقدام کنند و هر اندازه که مشکلات اقتصادی کم شود و مردم بتوانند یک زندگی سالم داشته باشند، به همان نسبت جرایم نیز کم می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: بعضی کارهای نامشروع تحت عنوان فعالیت‌های اقتصادی سالم مثل مضاربه صورت می‌گیرد که چیزی جز رباخواری نیست. پول‌های مردم را با وعده سودهای بالا می‌گیرند و در آخر با انبوهی از مال‌های مردم متواری می‌شوند. البته باید مردم را نسبت به خطرات این گونه سرمایه گذاری ها آگاه کرد که دچار طمع نشده و تسلیم این گونه افراد نشوند و دستگاه قضائی هم موظف است که جلوی فعالیت این گونه مؤسسات و افراد را بگیرد.

وی یادآور شد: اگر مسئولین کار را جدی بگیرند، کارمندان سطوح میانی و پایینی نیز جدی خواهند بود و خیلی از مشکلات مردم به آسانی حل می‌گردد. مسئولین و کارمندان باید نسبت به حل مشکلات ارباب رجوع دلسوزی نمایند.

مرجع تقلید شیعیان در پایان خطاب به رئیس دادگستری استان قم، حل مشکلات مردم را عبادت دانست و گفت: ان شاءالله با دلسوزی، مشکلات مردم را پیگیری می‌کنید و ما هم برای موفقیت شما دعا می‌کنیم.