باید از قهرمان کتاب «دوباره فردوس» الهام بگیریم
باید از قهرمان کتاب «دوباره فردوس» الهام بگیریم
آیت الله علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه در آیین معرفی کتاب «دوباره فردوس» گفت: این کتاب در واقع یک کتاب الهام‌بخش و آموزنده است و این مراسم در امتداد گام دوم انقلاب اسلامی تشکیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت‌الله علی‌رضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه، شامگاه یکشنبه در آیین معرفی کتاب «دوباره فردوس» که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم برگزار شد، اظهار کرد: کتاب «دوباره فردوس» در واقع یک کتاب الهام بخش و آموزنده است و این مراسم در امتداد گام دوم انقلاب اسلامی تشکیل شده است.

استادحوزه علمیه قم ادامه داد: پس از انتشار بیانیه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در ذیل این بیانیه در بیش از ده سخنرانی، به دوگانه های انقلاب اسلامی پرداختم، آن دوگانه هایی که تا پیش از انقلاب اسلامی غیرقابل جمع بود و با شکل‌گیری نهضت امام خمینی(ره) و پس از ایشان در مبانی اندیشه‌ای مقام معظم رهبری با یکدیگر جمع شدند، دوگانه‌هایی که بسیاری از نهضت های جهان را زمین‌گیر کرده بودند، ولی با تئوری و نظریه انقلاب اسلامی با یکدیگر جمع شدند مانند؛ «مذهب و دین(تشیع و اسلام)»، «ملیت و اسلام» و «نظام و انقلاب» نمونه‌هایی از ۲۰-۲۵ دوگانه ای است که به آنها پرداخته‌ام.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: در طول حرکت انقلاب اسلامی که حرکتی رو به جلو بوده است در برهه‌هایی شاهد فراز و فرودهایی بوده‌ایم، بودند کسانیکه سعی کردند شاخص های انقلاب اسلامی را زیر سوال ببرند و اوج آن همین جنگ ترکیبی بی سابقه است که در طول ۴۳ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با چنین هجمه ای روبه رو شده ایم و به فضل الهی این دسیسه دشمن هم همچون گذشته با بصیرت ملت ناکام خواهد ماند کما اینکه تاکنون ناکام مانده است.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه این روح جهادی که در فردوس شکل گرفت در طبس ۵۶ هم سابقه داشته است، خاطرنشان کرد: در طبس ۵۶ نیز حضرت آقا نقش مهمی داشتند و بسیاری از علما و بزرگان دیگر تلاش کردند یک جبهه مردمی و انقلابی در اوایل شروع انقلاب تشکیل دهند، اما یک نگاه غلطی می خواست این نگاه را کنار بزند به بهانه برهم خوردن نظم و انتظام برخی از نهادهای جهادی را همچون «جهادسازندگی»، «کمیته انقلاب اسلامی» و آن شور مشارکت مردمی را به تعطیلی کشاندند و یا ادغام کردند و اگر زورشان می رسید بسیج و دیگر حرکت های انقلابی، مردمی و جهادی را تعطیل می کردند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر کارآمدی جهادسازندگی، اظهارداشت: باید تلاش کنیم تا روح انقلابی در متن جامعه زنده بماند و در عرصه بین الملل هم اینگونه است، اگر تسلیم این نظم و نظام ها بشویم حتما عقب می مانیم، امروز ظرفیت بی نهایتی برای انتشار معارف اسلامی و اندیشه های انقلاب اسلامی وجود دارد و ما درصد کمی از آن استفاده کرده ایم، البته دلایلی دارد؛ اما آنچه مهم است این است که روح جهادی اندیشه انقلابی و شور و خروش درونی انسان های وفادار به آرمان های بزرگ الهی باید همواره زنده باشد چه در جنگ و صلح، در سیاست، اقتصاد، در فرهنگ و معیشت و هر جا این روح انقلابی منظبت باشد معجزه می آفریند.

امام جمعه قم بیان کرد: و «دوباره فردوس» این روح انقلابی و جهادی را فریاد می زند و این را باید گفت در تاریخ بیش از هزار ساله روحانیت که برآمده از ملت ایران و امت اسلام است که اگر سخنی از روحانیت و حوزه بیان می کنیم، در درون آن عظمت ملت ایران وجود دارد، حاج عبدالکریم حائری در سال ۱۳۰۱ به قم آمدند، اگر مردم قم و جامعه ایران در آن خفقان رضاخانی همدلی با روحانیت نداشتند، مگر می شد کاری انجام داد؟ روحانیت ریشه در مردم دارد و تا پایان نیز با آن ها هستیم، روحانیت در تاریخ هزار ساله چند جا نقش داشته نقش علمی، ترویجی و تبیین معارف دینی اینکه دانش اسلامی را شکوفا سازد، همچنین نقش تبیینی و ترویجی که در جامعه داشته و سوم نقش سیاسی در اقامه دین در قالب نهضت ها و انقلاب ها در ایران و کشورهای مختلف و چهارم نقش اجتماعی، خدماتی، مردمی و امدادی که در ذیل رسالت های حوزه و حوزویان است.

آیت الله اعرافی بیان کرد: در چند سال اخیر در حوادثی همچون سیل، زلزله و کرونا شبکه ای در روحانیت شکل گرفت که بیش از ده ها هزار طلبه پای کار حضور دارد در کرونا بیش از ده هزار طلبه پای کار بودند، گاهی آن زمان مطرح می شد که کار طلبه جوان این نیست و برخی موافق بودند، اما ما معتقدیم روحانیت در ذیل آرمان های بزرگ حوزه باید خدمت کنند و این سابقه هزار ساله دارد و یکی از این نمونه ها، رهبر انقلاب است که در جوانی در کنار مردم فردوس و زلزله مصیبت بار آن سال در ۱۳۴۷ به طور میدانی به خدمت پرداختند و خاطرات ایشان در این کتاب منتشر شده است. ایشان عمری از نوجوانی تاکنون در جهاد بوده اند و لحظه ای از جهاد عقب ننشسته اند، هجمه شیاطین عالم به این نماد ایران و انقلاب به این دلیل است که مجاهدی را می بینند که از نوجوانی در هر میدانی پیشرو، پیشگام و راهبر بوده است و ما گوشه کوچکی را در میدان فردوس می بینیم.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: طلاب، جهادگران و بسیجیان مردمی باید بدانند روحیه انقلابی و جهادی امری لازم و نیازمند صیانت، رشد و ارتقاست و هر کجا آن را نداریم با مشکل مواجه می شویم در حوزه نیز سعی شده این موضوع مورد توجه باشد دبیرخانه گروههای جهادی، ستاد حوادث و ستادهای راهبری و اقتصاد مقاومتی و طرح هایی از این دست همواره وجود داشته و به این مقوله توجه داشته است. اعزام های اخیر در برخی از بحران ها بیانگر این موضوع است، بطوریکه در ایام فاطمیه بیش از ۷ هزار طلبه که ۲ هزار نفر از خواهران بودند با هدف جهادتبیین به نقاط مختلف کشور اعزام شدند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه تأکید کرد: جهاد تبیین و گفتمان سازی و ترویج دستاوردهای انقلاب و تبلیغ و تبیین، جهاد بزرگی است که رهبری معظم انقلاب بارها به آن اشاره داشته اند و لذا از قوای سه گانه، جامعه بزرگ زنان و مردان و جوانان باید پای کار بیایند و در دو جهاد شجاعانه تلاش کنند، اول جهاد؛ «تبیین، گفتمان سازی، ترویج دستاوردهای انقلاب و معارف انقلاب» و دوم جهاد «کار، کارآمدی، پای کار حل مشکلات آمدن توسط قوای سه گانه» است و ما باید از قهرمان کتاب دوباره فردوس الهام بگیریم.

معرفی کتاب «دوباره فردوس»

در این مراسم همچنین حجت الاسلام سعید صلح میرزایی، رئیس دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری در سخنانی اظهار کرد: کتاب «دوباره فردوس» به قلم سید علیرضا مهرداد، روایتی از اولین اردوی جهادی جوانان انقلابی در شهریور ۱۳۴۷ است و برای اولین بار، خاطرات منتشر نشده از رهبر معظم انقلاب در موضوع حضور ایشان در زلزله فردوس در این کتاب ۲۴۰ صفحه‌ای گنجانده شده است.

وی افزود: کتاب «دوباره فردوس» پس از مصاحبه با بازماندگان زلزله مهیب فردوس و گروه‌های امدادی روحانیونی که در آن زمان حضور داشتند، به رشته تحریر درآمده و تدوین این کتاب حدود چهار سال زمان برده است. این کتاب روایت یک افتخار گمشده و یک گنجینه‌ای تمام نشدنی در تاریخ فردوس و سال ۴۷ است که در این سالها از آن غفلت شده بود.

حجت الاسلام صلح میرزایی خاطرنشان کرد: سیزدهم شهریورماه سال ۱۳۴۷ زمانی که شهرستان فردوس در خراسان زلزله هفت ریشتری را تجربه کرد و بیش از هفت هزار جانباخته به همراه داشت، رهبر معظم انقلاب که آن زمان تنها ۲۹ سال داشتند، به عنوان یک روحانی مردمی و دغدغه‌مند، پس از اطلاع از وقوع زلزله، طی حضوری ۲ماهه در این شهر ضمن جمع‌آوری کمک‌های مختلف مردمی، پایگاه امداد روحانیت را ایجاد کردند و اقدامات مهمی را در خدمت‌رسانی به مردم زلزله‌زده فردوس سامان دادند.

این اثر توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در قم منتشر شده و در حال حاضر چاپ دوم آن روانه‌ بازار نشر شده است.

علاقه مندان می‌توانند برای تهیه‌ی این کتاب به کتابفروشی‌های سراسر کشور یا به پایگاه اینترنتی انتشارات به آدرس www.khameneibook.ir مراجعه نمایید.

  • منبع خبر : مرکز خبر حوزه