بازگشت شیرخشک‌های احتکار شده به چرخه توزیع
بازگشت شیرخشک‌های احتکار شده به چرخه توزیع
با پیگیری و نظارت‌های معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم و با همکاری سازمان بازرسی استان، حدود هزار بسته شیرخشک رژیمی دپو شده که برای نوزادان نارس است، به چرخه توزیع بازگشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، هدی ابوالحسنی، اظهار داشت: با بررسی‌های انجام شده، مشخص شد که شیر خشک‌های رژیمی و رگولار (ساده) با وجود اینکه به قم وارد می‌شد، اما در چرخه توزیع کمبود وجود ندارد.

وی افزود: بعد از بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که یکی از داروخانه‌های سطح استان هزار بسته شیرخشک را بدون ثبت در سامانه، احتکار کرده است و از سوی دیگر تعداد زیادی شیر خشک رژیمی را بدون نسخه پزشک به بیماران داده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: از سوی دیگر این داروخانه ۳۰۰ شیر خشک یارانه‌ای دولت که برای نیازمندان توزیع می‌شود را نیز احتکار کرده است.

ابوالحسنی افزود: بعد از کشف این شیر خشک‌های رژیمی (آپتامیل پپتی جونیور) متوجه شدیم کسری شدید به دلیل احتکار و دپوی آن‌ها در این داروخانه بوده است که توسط سازمان بازرسی دستورات لازم برای برخورد با داروخانه و همچنین عوامل متخلف صادر شد.

وی گفت: آپتامیل پپتی جونیور شیرخشک کودکان نارس دارای حساسیت است که در یک سال گذشته با کسری آن در قم مواجه بودیم و قیمت آن ۴۷ هزار تومان است که متاسفانه در بازار سیاه قیمت یک قوطی این شیر خشک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: دولت به منظور تامین شیرخشک‌ها رگولار (ساده) تلاش‌های زیادی انجام داده و از سوی دیگر شیر خشک‌های رژیمی به میزان کافی وجود دارد.

ابوالحسنی در مورد شیرخشک‌های بیماری‌های خاص نیز گفت: شیر خشک‌های یارانه‌ای رژیمی جهت کودکان با بیماری‌های خاص مثل نئوکیت به طور رایگان در اختیار کودک با نقص آنزیمی ژنتیکی قرار می‌گیرد که قیمت این نوع شیر خشک حدود ۲۲ یورو یعنی حدود یک میلیون و دویست هزار تومان است.