بارش پراکنده برف و باران همراه با وزش باد شدید قم را در بر می‌گیرد
بارش پراکنده برف و باران همراه با وزش باد شدید قم را در بر می‌گیرد
مهران حیدری، مدیرکل هواشناسی قم گفت: بر اساس آخرین نقشه‌های هواشناسی،‌ بارش‌های پراکنده برف و باران در استان قم همراه با وزش باد شدید با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت به ویژه در مناطق غربی و مرکزی تا اواخر وقت امروز پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهران حیدری افزود: امروز تا آخر وقت بارش‌های پراکنده در استان پیش بینی می‌شود که در ارتفاعات از جمله جنوب غربی و جنوب استان به شکل برف خواهد بود؛ در حال حاضر نیز این بارش‌ها در مناطق جنوبی استان گزارش شده‌است.

وی با اشاره به صدور هشدار زرد هواشناسی،‌ اضافه کرد: احتمال لغزندگی جاده‌ها، اختلال رفت‌وآمد بر اثر بارش برف دور از انتظار نیست و همشهریان باید از تردد در کنار مسیر رودها اجتناب کنند و با توجه به وزش باد شدید نیروهای امدادی نیز آمادگی لازم را برای حوادث احتمالی داشته باشند.

وی ادامه داد: احتمال وقوع روان‌آب وجود دارد، ولی با توجه به میزان بارش‌های پیش‌بینی شده، انتظار نداریم که این بارش‌ها منجر به سیلاب شود.

حیدری با بیان این‌که این سامانه تا اواخر وقت امشب به‌تدریج از استان عبور می‌کند، خاطرنشان کرد: برای فردا و پس‌فردا آسمان قم کمی ابری است و پدیده خاصی نداریم؛ از اواخر بعدازظهر شنبه هفته آینده مقداری سرعت وزش باد در سطح استان افزایش پیدا می‌کند و از حدود ظهر یکشنبه به‌تدریج قم تحت تاثیر سامانه بارشی جدید قرار می‌گیرد.

وی افزود: این سامانه تا اواخر وقت روز دوشنبه در سطح استان فعال است و امیدواریم بارش‌های خوبی را به دنبال داشته باشد.

وی اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته کمینه دما از بخش دستجرد قم به میزان چهار درجه زیر صفر و بیشینه دما نیز از جمکران به میزان ۱۴ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گزارش شده‌است.

حیدری ادامه داد: کمینه دمای قم برای فردا و پس‌فردا به ترتیب یک و ۲ درجه سانتی‌گراد زیر صفر و بیشینه دمای امروز، فردا و پس‌فردا نیز به ترتیب ۸، ۶ و ۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر پیش‌بینی می‌شود.

در استان قم ۱۳ ایستگاه هواشناسی شامل ۱۱ ایستگاه سینوپتیک خودکار و ۲ ایستگاه جاده‌ای، ۵۲ ایستگاه باران‌سنج خودکار، ۳۵ ایستگاه باران‌سنج سنتی و هشت ایستگاه سطح‌سنج که وضعیت سطح و دبی رودخانه‌ها را اندازه می‌گیرد، فعال است.

شهروندان برای کسب آخرین اطلاعات هواشناسی کشور می‌توانند با سامانه گویای هواگو با شماره تلفن ۱۳۴ تماس بگیرند و یا به تارنمای اداره کل هواشناسی استان قم به نشانی اینترنتی www.qommeteo.ir مراجعه کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا