انتقاد از جلوگیری احیای موات و گسترش انبوه‌سازی مسکن
انتقاد از جلوگیری احیای موات و گسترش انبوه‌سازی مسکن
آیت‌الله جعفر سبحانی، مرجع تقلید شیعیان با گلایه از کسانی که جلوگیری از احیای موات می‌کنند و نمی‌گذارند در آنها خانه‌سازی شود، گفت: اراضی موات جز انفال است و اختیارش دست فقیه عالیقدر جهان شیعه یا مقام رهبری است و مشکلات باید حل شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت‌الله جعفر سبحانی در جلسه ستاد راهبری معماری و شهرسازی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، با اشاره به مشکلات زمین و مسکن در نظام سابق، گفت: مسکن، مسئله مهمی است که همواره گروهی از مردم در مضیقه هستند و در نظام سابق این مشکلات وجود داشت اما لازم است در جمهوری اسلامی مشکل زمین و مسکن حل شود.

این مرجع تقلید با گلایه از کسانی که جلوگیری از احیای موات می‌کنند و نمی‌گذارند در آنها خانه‌سازی شود، افزود: اراضی موات جز انفال است و اختیارش دست فقیه عالیقدر جهان شیعه یا مقام رهبری است و مشکلات باید حل شود، برخی زمین‌ها اسمش موات است اما همچنان بایر مانده است؛ لذا بین بایر و موات فرق نمی‌گذارند و مشکل زمین را فراهم کردند.

آیت الله سبحانی ادامه داد: ما یک زمین بایر و یک زمین موات داریم و زمین بایر در اختیار کسی نیست و اختیارش با مالک قبلی است، اما زمین موات نباید به این حالت بماند؛ بله زمین مواتی که در حیطه محیط زیست است محل بحث ما نیست. لازم است برای انتخاب زمین در اختیار افراد فکری شود که مشکل مسکن مرتفع گردد، اما امروز شهرسازی و شهرداری از یک طرف و اداره ثبت از راه دیگر مشکلاتی را ایجاد کردند.

وی با انتقاد از گسترش انبوه‌سازی مسکن و توسعه آپارتمان‌نشینی در کشور، گفت: انبوه سازی‌هایی که اکنون ایجاد شده و ۱۰ طبقه می‌سازند از نظر اخلاقی صحیح نیست، بچه‌هایی در این فضا حضور دارند که از همدیگر بیگانه هستند، نمی‌توانند بازی کنند، حرف بزنند و هر کدام در خانه خود محبوس هستند، لذا نمی‌شود این بچه‌ها را تربیت دینی کرد.

آیت الله سبحانی افزود: در گذشته خانه‌ها در قم به صورت ویلایی بوده است و اخیراً انبوه سازی فراوان شده و ما نیز به مسئولان در این زمینه توصیه‌هایی می‌کنیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر