انتظارات مردم قم در تحقق شهر هوشمند محقق نشده است
انتظارات مردم قم در تحقق شهر هوشمند محقق نشده است
معصومه آمره، عضو هیات رییسه شورای شهر قم گفت: یکی از انتظارات شهروندان از شهرداری قم این است که خدمات را به صورت برخط دریافت کنند، اما اکنون بخشی از اسناد به صورت الکترونیکی آرشیو نشده و نبود تغییر نگاه و مقاومت در برابر فرآیند الکترونیکی شدن، امکان اجرای کامل شهر هوشمند را با کندی مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، معصومه آمره با اشاره به اهمیت حرکت به سمت شهر هوشمند اظهار داشت: شهروندان باید خدمات الکترونیک را به‌صورت ملموس دریافت کنند و تنها نمی‌توانیم به آمار ارائه‌شده در سامانه اکتفا کنیم و نیازمند نظرسنجی از مردم و شهروندان جهت بررسی دقیق وضع موجود و حرکت به سوی وضعیت مطلوب هستیم.

وی، اجرای سامانه‌های شهر هوشمند زیر نظر شرکت‌های خصوصی را فاقد امنیت دانست و بیان کرد: وابستگی شهرداری به یک شرکت خصوصی بسیار خطرناک است، زیرا در صورت بروز هرگونه مشکل شهرداری دچار چالش‌های زیادی خواهد شد، البته این مهم خاصه شهر قم نیست و در بیشترکلانشهرها جاری بوده و نیازمند توجه و راهکار فرادستی است.

آمره بر مالکیت شهرداری در اجرای نرم‌افزارهای شهر هوشمند تاکید کرد و گفت: باید شهرداری وابستگی خود را به شرکت‌های خصوصی از بین برده و تمام این اقدامات در سازمان فاوا و زیر نظر شهرداری انجام شود، شهر قم دارای ظرفیت های مناسبی در حوزه نرم افزار است و می توان با نگاهی بلند مدت و اتخاذ راهبردی مناسب، الگویی را برای سایر شهرها در ذیل توسعه کمی و کیفی این حوزه ایجاد کرد.

وی لزوم توانمندی سازمان فاوا را داشتن اختیارات لازم در حوزه اجرا برشمرد و خاطرنشان کرد: در حرکت به سمت هوشمندسازی، شهرداری باید فرایندها را اصلاح کند، اما اجرای آن را به‌صورت کامل به فاوا واگذار کند.

عضو شورای اسلامی شهر قم از شهردار خواست اختیارات سازمان فاوا را گسترش دهد و ابراز کرد: ما هنوز به ایدهآل مردم در حوزه هوشمندسازی و ارائه خدمات الکترونیک نرسیده‌ایم و باید در این حوزه کار بیشتری انجام دهیم، خدمات انجام شده به نسبت میزان و کیفیت نسبت به سنوات قبل تغییر قابل توجهی داشته اما نباید در این مرحله توقفی شکل بگیرد و انتظار از متولیان امر حرکتی بر مبنای برنامه ابلاغی و رو به پیشرفت در مدت زمان مشخص شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا