امسال حرم حضرت معصومه(س) میزبان ۶ هزار و ۴۲۷ گردشگر بین‌المللی بود
امسال حرم حضرت معصومه(س) میزبان ۶ هزار و ۴۲۷ گردشگر بین‌المللی بود
کمال ثریا اردکانی، رییس اداره زائران غیرایرانی حرم حضرت معصومه(س)گفت: از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه ۶ هزار و ۴۲۷ گردشگر بین‌المللی از ۸۲ کشور جهان از حرم مطهر کریمه اهل بیت بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، کمال ثریا اردکانی بیان کرد: کشورهای اسپانیا، لهستان، ایتالیا، آمریکا، روسیه، آلمان، هلند، فرانسه، جمهوری چک و برزیل ۱۰ کشور اولی هستند که بیشترین گردشگر بین‌المللی را داشته‌اند.

وی با اشاره به تعداد گردشگران بین‌المللی این ۱۰ کشور که از حرم کریمه اهل‌بیت(س) دیدن کردند، اظهار داشت:‌ یک‌هزار و ۲۶۵ نفر از اسپانیا، ۷۱۹ نفر از لهستان، ۶۶۴ نفر از ایتالیا، ۴۵۷ نفر از آمریکا، ۴۵۳ نفر از روسیه، ۳۶۷ نفر از آلمان، ۲۰۴ نفر از هلند، ۱۹۶ نفر از فرانسه، ۱۸۷ نفر از جمهوری چک و ۱۴۷ نفر از برزیل وارد حرم مطهر شدند.

وی با بیان اینکه که بسیاری از گردشگران خارجی که توسط تورهای گردشگری یا به‌صورت انفرادی وارد حرم می‌شوند به اداره امور بین‌الملل حرم مطهر مراجعه نمی‌کنند، بیان کرد: این آمار مربوط به گروه‌هایی است که به‌محض ورود به حرم برای همراهی کارشناس زبان‌دان به این اداره مراجعه می‌کنند و اطلاعاتشان به ثبت می‌رسد.

اردکانی به برنامه حرم مطهر درحوزه گردشگران بین‌المللی اشاره و گفت: در حوزه گردشگران بین‌المللی تور حرم شناسی، نشست‌ها و جلسات پرسش و پاسخ به سئوالات گردشگران در دفتر بین‌الملل حرم واقع در صحن امام هادی(ع) ترتیب می‌یابد.

وی افزود: معرفی موزه و فرآیند تور حرم شناسی نیز به فراخور فرهنگ و زبان این گردشگران اجرایی می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا