امام جمعه قزوین: تسهیل ازدواج جوانان در دستور کار دولت قرار گیرد
امام جمعه قزوین: تسهیل ازدواج جوانان در دستور کار دولت قرار گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار شد، اظهار کرد: یاور هم باشیم برای اینکه در مسیر تقوا حرکت کنیم، تقوا را به هم سفارش کنیم، حقیقت و معنای تقوا را برای هم بیان کنیم، […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار شد، اظهار کرد: یاور هم باشیم برای اینکه در مسیر تقوا حرکت کنیم، تقوا را به هم سفارش کنیم، حقیقت و معنای تقوا را برای هم بیان کنیم، در عمل به تقوا هم یاور یکدیگر باشیم.

وی ادامه داد: یکی از مناسبت‌های مهم موضوع جمعیت است، امنیت کشور به جمعیت بستگی دارد، یعنی اگر جامعه‌ای کاملاً پیر شد، آن نیروهای مرزبان و نیروهای مدافع دین و مدافع امنیت خود را از کجا باید تأمین کند؟ اگر جامعه‌ای پیر شد، سالمندان احتیاج به کمک پیدا می‌کنند، فرزندان آنان هم باید به کمکشان بشتابند، این فرزندان دیگر نمی‌توانند در مرزها مرزبانی کنند، در کارخانه‌ها تولیدکننده باشند، دانشجو یا استاد دانشگاه باشند، در حوزه علمیه فعالیت داشته باشند، در کشاورزی و محصولاتی که تغذیه مردم را تأمین می‌کند فعال باشند یا در عرصه پزشکی و درمان به مردم خدمت کنند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: بنابراین اگر ما جمعیت جوان نداشته باشیم نشاط اجتماعی در جامعه از بین خواهد رفت، اقتدار و اعتبار بین‌المللی ما هم زیر سؤال خواهد رفت، یعنی اگر جمعیت جامعه ما افزایش پیدا نکند و جوان نداشته باشیم همه ارزش‌ها را از دست می‌دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: صرفاً با دعا کردن جمعیت ما جوان نمی‌شود، باید زیرساخت‌های جمعیت جوان فراهم شود، باید امر ازدواج را جدی گرفت، باید جوانان را به ازدواج و فرزندآوری تشویق کنیم، باید کاری کنیم جوانان طبق سفارش دین، سفارش رسول اکرم (ص) و ائمه (ع) در سنین پایین ازدواج کنند، این از فضائل مؤمن به حساب می‌آید که کاری کنیم دختران و پسران ما در سنین مناسب ازدواج کنند.

وی با بیان اینکه تسهیل ازدواج جوانان در دستور کار دولتمردان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: قسمت‌های خاص حوزه حمایت از ازدواج مربوط به حاکمان و دولت‌هاست، مسئولان باید همت کنند موضوع مسکن، شغل و معیشت برای جوانان حل شود.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: یک کار فرهنگی جدی هم باید صورت بگیرد، آن هم این است که به خدا اعتماد داشته باشیم، خدای متعال فرمود مبادا فرزندان خود را از ترس رزق و روزی بکشید یا صاحب فرزند نشوید یا ازدواج نکنید، مبادا این گونه باشد، شما تصور می‌کنید شما روزی فرزندانتان را می‌دهید اما من روزی آن‌ها را می‌دهم، روزی شما را هم من می‌دهم، شما خود را روزی‌آور خانواده می‌بینید، در حالی که روزی‌دهنده من هستم.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: همچنین خداوند درباره ازدواج هم فرموده اقدام به ازدواج کنید، اگر جوانان شما فقیر بودند خدا از فضل و لطف خود آن‌ها را بی‌نیاز می‌کند، خوب بود فرصتی می‌شد ما از این نمازگزاران می‌پرسیدیم شما سی سال پیش یا پنجاه سال پیش که ازدواج کردید، بعد از ازدواج گرفتارتر شدید یا گرفتاری‌هایتان حل شد؟

وی یادآور شد: شما احتمالاً وقتی ازدواج کردید خانه نداشتید، ماشین نداشتید، شاید شغلتان هم مشخص نبود، بعد از ازدواج خدا لطفش را شامل حال شما کرد، همه چیز شما رو به راه شد و زندگیتان سامان گرفت، بنده خواهشم این است که بزرگترها این گزارش‌ها را به جوان‌ها بگویند، بگویند گویا خدا شرط گذاشته و فرموده تو برای ازدواج اقدام کن، بقیه کارها را من درست می‌کنم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: اکنون اگر پدری به فرزندش بگوید تو ازدواج کن، خرج و مخارج ازدواجت را من می‌دهم، چون پدر قول داده ما می‌پذیریم و می‌گوییم حتماً پدر سر قول خود می‌ماند، پدر ممکن است نتواند به عهد خود وفا کند و حادثه‌ای برای او پیش آید، اما خدا قول داده و ما گاهی قول خدا را جدی نمی‌گیریم.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: جامعه ما برای جوان کردن جمعیت خیلی کم وقت دارد، آن‌هایی که اکنون افسوس می‌خورند و می‌گویند ای کاش ما در جبهه شهید می‌شدیم یا اگر توفیق شهادت در جبهه نداشتند می‌گویند ای کاش ما در دوران دفاع مقدس یا دفاع از حرم کاری می‌کردیم، هر افسوسی برای گذشته می‌خوریم اگر برای افزایش جمعیت قدم خیری برداریم تا جوانان تشویق به ازدواج شوند و راه برای آن‌ها باز شود، جبران همه خسارت‌ها می‌شود و اهمیت دارد.

وی یادآور شد: مناسبت دیگری که پیش رو داریم آغاز دهه کرامت است، دهه کرامت سه حادثه مهم را دارد، شروع این دهه با ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) است، ولادت حضرت احمدبن‌موسی (ع) و ولادت امام رضا (ع) نیز در این دهه اتفاق افتاده است، در این سه شخصیت یک وجه مشترک مهم وجود دارد، دشمن برای اینکه ولایت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را مخدوش کند و ولایت را از جلوی چشمان مردم پنهان کند، امام رضا (ع) که در مدینه بود و مردم مثل پروانه دور شمع وجود آن حضرت می‌گشتند را تبعید کرد.

امام جمعه قزوین بیان کرد: دشمن امام رضا (ع) را مجبور کرد که از مدینه به توس هجرت کند، امام رضا (ع) که آمد باید به مردم می‌فهماند که چرا مرا از مدینه جدا کرده‌اند، لذا در تمام صحبت‌ها و راهنمایی‌هایشان این معنا را به سمع و نظر مردم رساندند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: آن حضرت وقتی در توس مستقر شدند، آنجا همین معنا یعنی ولایت را برای مردم تبیین می‌کردند، همه شنیده‌ایم وقتی امام رضا (ع) در نیشابور سخنرانی کردند فرمودند خداوند فرموده کلمه لااله‌الاالله دژی مستحکم است که هر کس وارد آن شود از عذاب من در امان است.

وی تأکید کرد: امام رضا (ع) پس از این کلام قدری حرکت کردند و دوباره مردم را برای شنیدن آماده کردند و مجدداً فرمودند اینکه کلمه لااله‌الاالله دژ است، به شرط اینکه ولایت پیغمبر و آل پیغمبر بر پا باشد، این ما هستیم که می‌توانیم این جامعه دینی را بر اساس آنچه خدا فرموده رهبری کنیم، ولایت ما می‌تواند مشکل‌گشا باشد.

خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: حضرت احمدبن‌موسی (ع) از ناحیه جنوب وارد شدند تا به ایران آمدند، وقتی آمدند ما می بینیم آن مسیری که فرزند امام موسی کاظم (ع) به همراه قافله ای تا شیراز آمدند، مردم این مسیر، استان‌های هم‌جوار و شهرهای قبل از شیراز همه اهل ولایت هستند، معلوم می‌شود این قافله پشت سر امام رضا (ع) آمدند تا ولایت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را در آن منطقه جغرافیایی بیان کنند.

آیت‌الله عابدینی یادآور شد: حضرت فاطمه معصومه (س) نیز از منطقه دیگری وارد شدند تا به ساوه و قم رسیدند، این قطعه جغرافیایی و این منطقه هم اهل ولایت هستند، یعنی دشمن امام رضا (ع) را آورد تا چراغ ولایت را خاموش کند اما این خواهر و برادر یک حرکت جهاد تبیینی کردند تا به مردم بفهمانند ما باید با ولایت زنده باشیم، با ولایت دین می‌ماند، عزت، شرف، اقتدار و عظمت انسان‌ها و نظم جامعه با ولایت تأمین و تضمین می‌شود.

وی اظهار کرد: وقتی حضرت معصومه (س) در قم مستقر شد، قم کانون علم و دانش و محل انتشار معارف اهل بیت عصمت و طهارت شد، از قم هر ساله هزاران مبلغ در سراسر جهان با زبان های مختلف برای مردم از قرآن، ولایت، اهل بیت (ع)، نبوت، رسالت و حقانیت اسلام سخن می گویند، از سراسر جهان ده ها هزار دختر و پسر برای کسب دانش دینی در قم تحصیل می کنند، در کشورهای زیادی شعبه حوزه علمیه قم به پا شده است، این ها همه از برکات وجودی حضرت معصومه (س) است.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: شخصیتی مانند امام (ره) از قم قیام کردند و جهان را در مسیر دین رهبری فرمودند، این ها همه از برکات وجودی حضرت معصومه (س) است، همین امروز و همیشه در روستاها، شهرها و مساجد روحانیت معزز و مکرم و تربیت شدگان مکتب قم در کوشش و تلاش هستند برای اینکه آنچه مربوط به قرآن، ولایت، پیغمبر (ص)، رسالت و نبوت است را به سمع و نظر مردم برسانند، این ها همه از برکات وجودی خانمی است که در حمایت از ولایت برخاسته بود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: امام صادق (ع) فرمودند خدا یک حرمی به نام مکه دارد، حرم رسول خدا نیز در مدینه است، و حرمی نیز برای امیرالمؤمنین (ع) در کوفه و نجف است، حرمی هم در قم است که درهایی از بهشت از آنجا باز می شود، قرآن و مطالب نورانی اهل بیت (ع) از طریق قم به سمع و نظر مردم می رسد، این ها همان درهای بهشت است که مردم را به سمت بهشت رهبری می کند.

وی خاطرنشان کرد: به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) عنوان روز دختران هم هست، یعنی ما به این عنوان که الگویی مثل حضرت معصومه (س) داریم، باید دختران خود را قدر بدانیم.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: رسول خدا (ص) فرمودند اگر کسی دو عائله دختر داشته باشد، یعنی یا خودش دختردار باشد یا به عائله ای که دختر دارند و تنگدست هستند کمک کند، یا سه دختر عائله‌مند او باشند، او در بهشت با من است، یعنی دختر این قدر نزد پیغمبر احترام داشته و پیغمبر سفارش دختران را به همه ما کرده که آن هایی که دختر دارند باید قدر بدانند و به دختران خود احترام بگذارند.

خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: یک وقت کسی دختر ندارد اما خواهر دارد، این احترام به دختر و خواهر، مخصوصاً احترام به مادر چقدر سفارش شده است، این ها همان چیزهایی است که باید از پیش برای قیامتمان بفرستیم.

وی یادآور شد: مناسبت دیگر این است که در سال ۱۳۵۹ این تحریم های خشن اقتصادی از سوی آمریکا و اروپا علیه ما آغاز شد، آن موقع این تحریم ها را شروع کردند و مردم ما را در مضیقه قرار دادند، ولی امروز کار به جایی رسیده که کم‌کم ما در موقعیتی قرار گرفته ایم که دیگر مضیقه آن ها نمی تواند روی ما مؤثر باشند و ورق برگشته است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: همچنین اخیراً رئیس دولت سابق اظهارنظری کرده و گفته ان‌شاءالله برای صداوسیما، ائمه جمعه و نیروهای مسلح فرقی نمی کند چه دولت و چه مجلسی سرکار باشد، یعنی به مردم و مؤمنین گفته نباید برای شما فرق کند که چه دولتی روی کار باشد؛ بنده می خواهم عرض کنم که چرا نباید فرق کند؟

آیت الله عابدینی عنوان کرد: دولتی که سال های زیادی را به بطالت و تعطیلی گذراند و عمر ملت ما را تلف کرد، دولتی که گفت‌وگوی با اجانب را بلد نبود و دائم چالش ایجاد می کرد، دولتی که همه سرمایه ها را پای برجام هیچ و پوچ کرد و تحریم ها هم افزایش پیدا کرد و تشدید شد، دولتی که در مقابل تحریم ها هنر هیچ گونه فعالیت خنثی‌کننده‌ای را نداشت، آیا این دولت با دولتی که شب و روز فعالیت می کند و نتیجه فعالیت ها را هم ان‌شاءالله در حد اعلا به زودی خواهیم دید، یکی است؟

وی بیان کرد: نهال هایی که دولت فعلی کاشته ان‌شاءالله به زودی به ثمر خواهد داشت، آیا نباید بین این دو دولت تفاوت قائل شد؟ دولتی که برای ما عزت بیاورد با دولتی که ما را در عالم رسوا کند یکی هستند؟ دولتی که امانت‌دار باشد با دولتی که ۶۲ تن طلا را به تاراج بسپارد، نباید تفاوت کند؟ حتماً این ها با هم فرق دارند و مردم ما هم به خوبی این فرق را می بینند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: البته حتماً مردم ما از دولت جدید هم انتظار دارند در رفع مشکلات، پایین آوردن تورم، رفع فقر و در اینکه سفره مردم از غنای بیشتری برخوردار شود، تلاش بیشتری کند و در اینکه مبارزه با فساد جدی‌تر انجام شود و آن هایی که فساد کردند و مردم هم آن ها را می شناسند، طوری نشود که این ها بروند پرونده‌های خود را صاف کنند و برای فسادهای دیگر و رفتن به مجلس خیز بردارند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تأکید کرد: ما انتظار داریم آنچه به دولت و شورای نگهبان مربوط می شود انجام شود و همه دست به دست هم بدهیم تا مملکت ما به سمت رفاه، آسایش، زندگی خوب، اقتصاد محکم، تولید فراوان و بابرکت و محبت و دوستی بین اقشار مختلف مردم در حرکت باشد.

وی تصریح کرد: روز بزرگداشت ملاصدرا را در پیش داریم، این حکیم بزرگوار استاد بسیاری از علما و بزرگان ما بوده است، این روز را گرامی می داریم، شهادت محمد بروجردی، فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا را داریم که جوانی خود را در خدمت به مردم کردستان گذراند و عهد و پیمان بسته بود که وقتی جنگ تمام شود تا زنده است می خواهد خادم این مردم باشد، یاد و خاطره این فرمانده عزیز و گرانقدر را گرامی می داریم.

آیت الله عابدینی یادآور شد: فتح خرمشهر و عملیات مهم بیت المقدس را در سال ۱۳۶۱ که روز مقاومت، ایثار و پیروزی نام گرفته را گرامی می داریم و خدا را برای این پیروزی ها شاکریم، همان خرمشهری که صدام گفت اگر ایرانی ها توانستند خرمشهر را پس بگیرند من کلید بصره را به آن ها می دهم.

خطیب نماز جمعه قزوین اظهار کرد: ایران خرمشهر را پس گرفت، بعد هم خدا کاری کرد بین ملت ایران و مردم متدین عراق رفاقت، صمیمیت و برادری برقرار شد، حزب بعث و بازمانده های رژیم نحس بعثی بساط‌شان برچیده شد، آمریکا را از عراق راندند، باقی مانده های تفاله ای آمریکا را هم از عراق بیرون خواهند کرد و ان‌شاءالله منطقه از عناصر آمریکایی، انگلیسی و صهیونیستی پاک خواهد شد.

وی اظهار کرد: روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه را داریم، بقاع متبرکه یعنی جاهایی که مؤمنینی بوده اند، یا از نسل ائمه (ع) بودند یا مبارز و مدافع ولایت اهل بیت (ع) بودند، گاهی مجبور بوده اند فرار کنند، به کوه های طالقان و جاهای مختلف این مملکت آمده اند، در آنجا یا به شهادت رسیده اند یا از دنیا رفته اند، مردم قدر این ها را دانسته اند و برای آنان گنبد و بارگاه ایجاد کرده اند، ما نیز این ها را فرصت فرهنگی می دانیم، چقدر این بقاع متبرکه می توانند در اعتلای فرهنگی جامعه ما مؤثر باشند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: روز دزفول و روز مقاومت و پایداری را در پیش داریم، شاید جوانان ما به خاطر نداشته باشند اما مردم می دانند چقدر این موشک های بعثی ها از منطقه ای که کویت در اختیار صدام قرار داده بود به سمت دزفول شلیک می شد، آن مقاومت هایی که مردم دزفول داشتند موجب شد همه چیز به خیر و خوبی ختم شود، پیروزی آمد و روسیاهی برای منافقین و سرشکستگی و اضمحلال برای دشمنان به نمایش در آمد، این روز را گرامی می داریم.

پایان پیام/