الگوی مصرف در کشور ما به خوبی رعایت نمی‌شود
الگوی مصرف در کشور ما به خوبی رعایت نمی‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مرتضی خوش‌لهجه مدیرعامل شرکت گاز استان قم روز گذشته با آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. آیت‌الله اعرافی در این دیدار، قم را دارای منزلت و جایگاه عظیمی توصیف کرد و افزود: این که به قم جهانشهر می‌گویند تعبیر درستی است. امروزه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مرتضی خوش‌لهجه مدیرعامل شرکت گاز استان قم روز گذشته با آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله اعرافی در این دیدار، قم را دارای منزلت و جایگاه عظیمی توصیف کرد و افزود: این که به قم جهانشهر می‌گویند تعبیر درستی است. امروزه در شهر قم پذیرای ۱۰۰ هزار نفر در بخش صرفا حوزوی از سراسر جهان هستیم، نشان‌دهنده همین جایگاه و نقش عظیم اجتماعی و علمی قم است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که مرقد مطهر حضرت معصومه(س) نیز نگین ارزشمند این شهر است، اضافه کرد: رفت و آمدهای گسترده از ایران و جهان به این شهر نیز نشانی از جایگاه این شهر مقدس است.

وی تصریح کرد: زمانی که این مجموعه در کنار هم قرار می گیرند، جایگاه و سبقه خاصی را برای قم ایجاد می کنند. این موارد هم برای ما افتخار است که درچنین شهر و استان و منطقه ای خدمت می‌کنیم و هم برای ما نیز مسئولیت‌آور است.

آیت‌الله اعرافی با بیان این که نقش نظام اداری در بقای انقلاب و صیانت از کشور بسیار عمیق و بالا است، خاطرنشان کرد: نظام اداری کشور هرچه بهتر کار کند، در سرنوشت و فعالیت جامعه و امت اسلامی موثر است. پس هم نظام اداری در نظام اسلامی اهمیت دارد و هم اینکه این نظام اداری در قم جایگاه مهمتری دارد.

عضو مجلس خبرگان در ادامه اظهارات خود، مقوله صرفه جویی را امری مهم و لازم تلقی کرد و در این خصوص بیان کرد: متاسفانه کشور ما در حوزه مصرف کالاهای اساسی مثل آب، برق و گاز و… اسراف دارد. در این چهل سال کشورهای بسیار زیادی مسافرت کاری داشته‌ام که با این وجود می‌توانم بگویم واقعا ما یک کشور اسراف کار هستیم. نظام و الگوی مصرف در کشور ما به خوبی رعایت نمی‌شود و در این خصوص آمارهای مصرف را به خوبی و عینه مشاهده می‌کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که هنر این است که اگر منابعی وجود دارد به خوبی مورد استفاده قرار گیرد، عنوان کرد: مصرف انرژی می‌بایست با منطق و عقل و رعایت حدود همراه باشد و فرهنگ‌سازی هم نکته بسیار مهمی است ولی باید طراحی و برنامه ریزی داشته باشیم که قوانین، رویه‌ها و فناوری‌های مناسبی را برای سازگاری مصرف با الگوهای مصرف ایجاد کنیم.

وی یادآور شد: در زمینه فعالیت‌های صنعتی نیز باید تلاش کرد که زیرساخت‌های مرتبط با آب، برق و گاز این صنایع به خوبی و روانی دنبال شود که مشکلات کمتری در این حوزه ایجاد شود. زیرا اگر صنعت ما ضربه بخورد همه امور دیگر نیز ضربه می‌خورد.

ضریب نفوذ گازرسانی در استان قم بیش از ۹۹/۵ درصد است

در این دیدار همچنین مرتضی خوش‌لهجه مدیرعامل شرکت گاز استان قم نیز به ارائه گزارشی از تهمیدات شرکت گاز استان قم برای آمادگی در فصل سرما پرداخت و در این باره اظهار کرد: کشیک‌های زمستانی شرکت گاز استان قم برای فصل سرد سال تشکیل شده و آماده هرگونه ارائه خدمات شبانه‌ روزی به شهروندان قمی است.

خوش‌لهجه ضریب نفوذ گاز برای ساکنان استان قم را بیش از ۹۹/۵ درصد عنوان و سپس اضافه کرد: استان قم به دلیل فرهنگ غنی و تبعیت مردم از اصول مذهبی، همواره جزء استان‌های پیشتاز در صرفه‌جویی گاز طبیعی بوده است.

وی با بیان اینکه موضوع گازرسانی به روستاهای باقی مانده محروم از نعمت گاز طبیعی در دست بررسی و اقدام است، افزود: طرح گازرسانی به این روستاها بلافاصله پس از حل و فصل مسائل قانونی آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم همچنین گازرسانی به پنج روستای کمتر از ۲۰ خانوار محروم از گاز طبیعی استان قم تا پایان سال آینده را از دیگر برنامه‌های شرکت گاز عنوان کرد.

خوش‌لهجه با بیان این که سرانه مصرف گاز طبیعی در استان قم کمتر از میانگین کشوری است، تصریح کرد: با این حال مصرف گاز در استان قم همانند دیگر نقاط کشور، از استانداردهای جهانی بالاتر است که فرهنگ‌سازی و بازنگری در شیوه‌های آموزشی و تبلیغانی را می‌طلبد.

وی در ادامه اظهارات خود، صرفه‌جویی در مصرف گاز به خصوص در فصل سرد سال را از ضروریات اولیه کشور دانست و خواستار به کارگیری ظرفیت‌ حوزه علمیه برای فرهنگ‌سازی در این زمینه شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم همچنین ترویج فرهنگ احسان، کاهش فقر و نابرابری اجتماعی و توسعه کمی و کیفی خدمات به گروه‌های هدف را از دیگر وظایف شرکت گاز استان قم عنوان و سپس بیان کرد: در همین خصوص شرکت گاز استان قم متعهد شده است تا هزینه لوله‌کشی داخلی منازل ۱۶۰ خانوار واجد شرایط تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را تا حداکثر مبلغ ۶۰ میلیون ریال پرداخت کند.

خوش‌لهجه در پایان با اشاره به پروژه‌های در دست ساخت شرکت گاز استان قم گفت: به لطف خداوند و همت همکاران پرتلاش شرکت گاز استان، عملیات احداث ایستگاه‌های C.G.S منطقه پردیسان، جاده کاشان و شهرک‌های صنعتی شکوهیه و محمودآباد، جان تازه‌ای گرفته و پیمانکاران شرکت گاز استان قم با تمام توان در تلاش‌اند تا پروژه‌ها تا پایان سال جاری به بهره‌‌برداری برسانند.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت گاز استان قم