افزایش ۲۰ درصدی آمار نشت‌یابی شبکه و خطوط گازرسانی در استان قم
افزایش ۲۰ درصدی آمار نشت‌یابی شبکه و خطوط گازرسانی در استان قم
مدیرعامل شرکت گاز استان قم با اشاره به آمار نشت‌یابی شبکه و خطوط گازرسانی در استان قم طی نه ماهه سال گذشته، گفت: رقم نشت‌یابی نه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 20 درصدی همراه بوده است.

مرتضی خوش‌لهجه مدیرعامل شرکت گاز استان قم با بیان این‌که در نه ماهه نخست سال ۱۴۰۱، بیش از سه هزار کیلومتر شبکه و خطوط گازرسانی در استان قم مورد نشت‌یابی قرار گرفته است، اظهار کرد: در این بررسی‌ها ۹۳۹ مورد نشت زمینی و ۱۴۲۱۲ مورد نشت هوایی شناسایی و رفع شده است.

وی طول خطوط لوله‌گذاری گاز در استان قم را بیش از ۴۴۰۰ کیلومتر عنوان کرد و در این باره گفت: از این مقدار ۱۲۰۰ کیلومتر متعلق به روستاها و ۳۲۰۰ کیلومتر نیز طول خطوط لوله‌گذاری در قم و سایر نقاط شهری استان است.

خوش‌لهجه اضافه کرد: در این مدت ۲۹۷  مورد تست‌ مقاومت و نشتی، ۲۰ مورد تست‌ مقاومت الکتریکی، ۴۹ مورد بازرسی از پروژه، ۵۶ مورد بازرسی از ایستگاه‌های تقلیل فشار و همچنین ۳۰۰ مورد نشت‌یابی و ضخامت‌سنجی از ایستگاه‌های تقلیل فشار انجام شده است.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به آمار نشت‌یابی شبکه و خطوط گازرسانی در استان قم طی نه ماهه سال گذشته، تصریح کرد: بر اساس این آمار، رقم نشت‌یابی نه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۲۰ درصدی همراه بوده است.

خوش‌لهجه با بیان این که فرآیند نشت‌یابی امر مهمی در جهت جلوگیری از هدررفت گاز، حوادث احتمالی و آلودگی محیط‌زیست است، خاطرنشان کرد: بر همین مبنا گروه‌های نشت‌یاب شرکت گاز استان قم به طور مستمر، منظم و بر اساس زمان‌بندی‌های در نظر گرفته شده؛ در حال رصد و پایش تمامی تأسیسات در حال بهره‌برداری در استان قم هستند.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت گاز استان قم