از کاهش ۲۵ درصدی ساخت و ساز تا فروش غیرقانونی فیش های نهصت ملی مسکن در قم
از کاهش ۲۵ درصدی ساخت و ساز تا فروش غیرقانونی فیش های نهصت ملی مسکن در قم
مهندس مقومی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن‌ماه، ساخت‌وساز ساختمان‌ها در این استان با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شده است، افزایش مصالح ساختمانی مهمترین علت کاهش ساخت و سازها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهندس امین مقومی در نشست خبری به مناسبت روز مهندســی ابتدا پیرامون خدمات الکترونیک اظهار داشت: اقداماتی تحت عنوان برنامه جامع خدمات الکترونیک در سال ۹۰ در سازمان آغاز شد و گام های نهایی را برمی داریم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم افزود: با اقدامات صورت گرفته بخش زیادی از خدمات الکترونیکی می‌شود تا به تدریج تا پایان بهار سال آینده بخش های تکمیلی مرتبط با مالکین به اتمام برسد.
وی بیان کرد: در بخش نظارت نیز آشنایی با وظایف ناظرین و ارتقای سطح آگاهی مالکین نیز برنامه‌هایی را دنبال می کنیم، هر چند در بخش خدمات الکترونیکی مشکلاتی وجود دارد که در دست بررسی و رفع است.
مقومی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی، سازمان خصوصی عهده دار خدمات عمومی است و در حال حاضر یکی از مشکلات جدی در مسیر خدمت رسانی در حوزه سامانه استعلامات است و با قوانین موجود استعلام برای صدور مجوزها با موانعی همراه بوده، البته اقدامات خوبی شکل گرفته است.
وی تصریح کرد: از دیگر مشکلات، دغدغه بانکی است و به واسطه محدودیت های بانک مرکزی در پرداخت از سوی مالکین با چالش هایی مواجه هستیم.
رئیس نظام مهندسی ساختمان قم با اشاره به دیگر مشکلات خاطرنشان کرد: در حوزه بازرسی گاز نیز خدمات الکترونکی است اما در مورد بخش تائیدیه نهایی از سوی شرکت گاز موافقت نامه ای صادر نشده است ضمن اینکه با مشکلی به نام جعل تائیدیه ایمنی گاز مواجه هستیم و مردم مراقبت های لازم را داشته باشند.
وی گفت: ایمنی در ساخت و ساز ساختمان ها یکی از مسائل مهمی است و وجود تخلفات ساختمانی در این ارتباط نگرانی هایی به همراه دارد؛ در این راستا در صدور شناسنامه تلاش می کنیم اشکالات به حداقل برسد و در حوزه ایمنی تا وقتی اشکالات برطرف نشود شناسنامه ساختمان صادر نخواهد شد.
مقومی افزود: در حین اجرای نقشه های ساختمانی، کنترلی روی آن نیست و نمی توانیم ورود کنیم اما بازدیدهای میدانی وجود دارد هر چند نیاز به کنترل نقشه در حین اجرا داریم و در تلاش هستیم در این باره ورود پیدا کنیم.
وی بیان کرد: در تلاشیم مجری ذی الصلاح، تدریجی وارد اجرا شد و کنترل روی ساختمان های ۴ سقف به بالا شدت یابد تا کیفیت سازه افزایش یابد، در واقع تلاش می‌شود کنترل مضاعف مجری ذیصلاح در سال آینده در تمام ساخت و سازهای استان تقویت شود که در این صورت در حوادث و بلایای طبیعی که زلزله از جمله آنان بوده و قم نیز در معرض خطر است نگرانی‌ها کاهش می‌یابد.
رئیس نظام مهندسی ساختمان قم عنوان کرد: تکمیل خدمات مجری یکی از رویکردهای مهم در ارتقای کیفیت سازه است در این خصوص مجری باید به طور کامل در ساختمان حضور داشته باشد، از سال آینده نیزکنترل ساختمان های ۴ سقف به بالا را در دستور کار داریم.
وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین موضوعات نگهداری ساختمان است، بسیاری از ساختمان ها پایان کار ندارند و می تواند خطر آفرین باشد، همچنین در این مسیر به بیمه جامع ساختمان ورود کرده ایم در حالی که در این خصوص وظیفه ای نداشتیم اما گام های خوبی برداشته شد.
مقومی در خصوص طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: با الحاق اراضی ۵۶۰ هکتاری پردیسان به این طرح، کار طراحی آن را شروع کردیم و با آسیب شناسی هایی که از مسکن مهر انجام شد، با توجه به عدم آگاهی مردم در زمینه مسکن ملی، فروش فیش مسکن در نهضت ملی مسکن غیرقانونی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر نقشه معماری و سازه کل سایت ۵۶۰ هکتاری درحال آماده شدن است افزود: با رشد ساخت و سازهای طرح نهصت ملی مسکن، شاهد افزایش ساخت و سازها در مدت باقی مانده سال جاری و در سال آینده خواهیم بود.
رئیس نظام مهندسی ساختمان قم گفت: برخی از واحدها در طرح نهضت ملی مسکن قم به صورت ویلایی ساخته می شود که در این خصوص کار طراحی آنها نیز در سال آینده انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن‌ماه، ساخت‌وساز ساختمان‌ها در این استان با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شده است، در حالی که در سال گذشته ساخت و ساز ۲ میلیون متر مربع بوده است در مدت مشابه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع رسیده است.
مقومی عنوان کرد: در مبحث ۱۹ نیز پیگیری های خوبی شکل گرفته است، همچنین درخصوص شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی نیز تفاهم نامه ای منعقد شده و زمان تهیه نقشه ها کاهش یافت، در این ارتباط یک نفر در شهرک های صنعتی در جهت ارائه خدمات نظام مهندسی مستقر می شود.
وی اظهار داشت: در خصوص کیفیت مصالح از جمله بتن و میلگرد نیز اتفاقات خوبی صورت گرفته است، در زمینه نماهای رومی وظیفه ناظر گزارش تخلف‌ها است و مراجع صدور پروانه می‌بایست در خصوص برخورد با تخلفات وارد عمل شوند و جلوگیری به موقع از تخلفات موضوع مهمی است که انتظار می‌رود انجام شود.
رئیس نظام مهندسی ساختمان قم خاطرنشان کرد: گروه های جهادی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در مساله تامین مسکن محرومان فعالیت های خوبی انجام داده اند و درخصوص خدمات عام المنفعه شامل ساخت مساجد و حسینیه ها نیز حضوری موثر دارند.
وی گفت: ۲۰ هزار کارگر دارای کارت مهارت در قم وجود دارد،که در سال گذشته ۸۳ هزار نفر ساعت آموزش برای مهندسان و کارگران انجام شد که این رقم در سال جاری به ۱۰۰ هزار نفر ساعت افزایش می یابد.
مقومی افزود: امروز مردم به موضوع ایمنی و استحکام سازه‌های ساختمان‌ها اهمیت می‌دهند و البته در مقررات ملی ساختمان بر توجه به سایر جنبه‌های ساخت و ساز در رشته‌های مختلف تاکید شده است.