اختصاص نیافتن حقابه‌ها امروز گریبانگیر استان قم شده است
اختصاص نیافتن حقابه‌ها امروز گریبانگیر استان قم شده است
محمدحسین بازگیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به عدم تخصیص حقابه‌های زیست محیطی استان پس از احداث سدهای بالادستی قمرود و قره چای، گفت: عدم رعایت حق مسلم تالاب‌ها و رودخانه‌های استان در دهه‌های گذشته، امروز گریبانگیر این استان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمدحسین بازگیر در برنامه زنده «بی تعارف» صدا و سیمای مرکز قم با بیان اینکه آحاد جامعه در رابطه با محیط زیست تأثیرگذار و تأثیرپذیرند، گفت: حفاظت از محیط زیست، کار یک دستگاه و یک گروه نیست، بلکه نمادی از همدلی ها و همکاری های جمعی در گستره های محلی، منطقه ای و بین المللی است.

وی خاطرنشان کرد: طبیعت و محیط زیست استان قم بر اثر خشکسالی های مستمر، قطع حقابه ها، مهاجرت گسترده و استقرار واحدهای صنعتی فراتر از توان اکولوژیک، بسیار شکننده و آسیب پذیر شده است و همه مردم و مسؤولان باید برای بهبود این وضعیت تلاش کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به عدم تخصیص حقابه های زیست محیطی استان قم پس از احداث سدهای بالادستی قمرود و قره چای، تصریح کرد: عدم رعایت حق مسلم تالاب ها و رودخانه های استان در دهه های گذشته، امروز گریبانگیر این استان شده است.

وی با بیان اینکه در چهارماه گذشته از سال، وضعیت هوای شهر قم ۳۱ روز یعنی یک چهارم از سال در وضعیت ناسالم قرار داشته است، اظهار داشت: کانون های شکل گرفته در اطراف دریاچه نمک، بسیار تخریب شده است و با کمترین وزش باد، منجر به ایجاد گرد و غبار در استان می شود.

بازگیر با بیان اینکه این اداره کل به دنبال تعیین میزان حقابه تالاب های استان بوده و با جدیت تخصیص منابع آبی برای این زیستگاههای ارزشمند را مطالبه خواهد کرد، اظهار داشت: دستگاههای اجرایی باید برای گسترش ظرفیت های زیستی در اراضی تخریب شده نیز برنامه عمل مشخص داشته باشند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس