به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان پیش از ظهر امروز در آیین تودیع و معارفه تولیت مسجد مقدس جمکران که در صحن امام علی(ع) این مسجد برگزار شد، عنوان کرد: با کمترین امکانات بیشترین کارها و فعالیت‌ها در مسجد مقدس جمکران طی ده […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان پیش از ظهر امروز در آیین تودیع و معارفه تولیت مسجد مقدس جمکران که در صحن امام علی(ع) این مسجد برگزار شد، عنوان کرد: با کمترین امکانات بیشترین کارها و فعالیت‌ها در مسجد مقدس جمکران طی ده سال گذشته انجام شده است.

وی گفت: از زحمات و تلاش‌های همکاران‌ بسیجی و خادمان افتخاری مسجد، صمیمانه و خاضعانه تشکر می‌کنم؛ قدردان زحمات مرحوم شیخ احمد انصاری، آیت‌الله وافی یزدی و مجمع خیرین مسجد مقدس جمکران در انجام و پیشرفت امور عمرانی هستیم.

تولیت سابق مسجد مقدس جمکران اظهار کرد: در یک دهه اخیر برنامه‌های فرهنگی مسجد مقدس جمکران از ۲۲۰ مراسم در سال، به ۴۵۰ مراسم در طول سال افزایش یافته است.

وی تشریح کرد: احداث کامل شبستان بقیع به مساحت ۱۰ هزار متر مربع، تکمیل شبستان‌های امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) به مساحت تجمیعی ۱۵ هزار متر مربع، احداث مجتمع فرهنگی اقامتی امام خمینی(ره) با زیربنای ۷ هزار متر مربع، احداث ساختمان موتورخانه مرکزی مسجد به مساحت ۵ هزار متر مربع، توسعه زیرزمین مسجد حضرت زهرا(س) و احداث صحن حضرت نرجس خاتون(س) به مساحت ۲ هزار متر مربع و احداث ساختمان انتظار پشت مسجد مقام از مهم‌ترین اقدامات در طول یک دهه اخیر در بخش توسعه و تکمیل پروژه‌های عمرانی مسجد مقدس جمکران بوده است.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

وی ابراز کرد: احداث مجتمع اقامتی به ظرفیت ۱۱۰ واحد و پذیرش ۶۰۰ زائر، احداث محوطه استراحت موقت در پارکینگ شماره ۴ مسجد به مساحت ۵۰ هزار متر مربع، استراحت شبانه در شب‌های چهارشنبه، جمعه و مناسب‌های مختلف در شبستان امام حسن عسکری(ع) با ظرفیت بیش از ۶ هزار نفر، گام‌های مناسبی برای توسعه امکانات رفاهی و خدماتی به زائران بوده است.

تولیت سابق مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اختصاص ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار متر مربع از منابع طبیعی به جمکران امضا شده است، افزود: این امر اگر صورت پذیرد، نه‌تنها برای مسجد مقدس جمکران بلکه برای استان قم خیر و برکات بسیاری خواهد داشت که امیدواریم یک شهرک اقامتی زیارتی با این زمین ایجاد شود تا میزان میانگین توقف زائران در قم از چند ساعت به میانگین سه روز افزایش یابد.

رحیمیان اضافه کرد: اگر این شهرک اقامتی زیارتی ساخته شود، از ظرفیت‌های معنوی و فرهنگی قم بیش از پیش بهره‌برداری می‌شود و به امید خدا با این اقدام استان قم به پایگاه اصلی و قطب مرکزی مسائل فرهنگی کشور تبدیل شود.

وی تصریح کرد: از مسئولان دولتی و دست‌اندرکاران می‌خواهیم که یک ایستگاه و توقفگاه راه آهن سریع‌السیر تهران به اصفهان و شیراز، در جمکران ایجاد شود که این اقدام می‌تواند در افزایش حضور زائران در مسجد مقدس جمکران نقش موثری داشته باشد.

تولیت سابق مسجد مقدس جمکران بیان کرد: در پیرامون مسجد بنا بود در گذشته، قبرستانی احداث شود که به ۱۶ دلیل مختلف، برای مسجد مقدس جمکران صلاح دانسته نشد و امیدواریم آن چندصد هکتار به فضای سبز تبدیل شود تا تسهیلاتی برای زائران و زمینه‌هایی برای ایجاد شهرک اقامتی زیارتی پیرامون مسجد مقدس جمکران را فراهم کند.

پایان پیام/۷۸۰۳۳