احداث بوستان محلی در محله جمکران/منطقه ۵ قم مستعد احداث مسکن است
احداث بوستان محلی در محله جمکران/منطقه ۵ قم مستعد احداث مسکن است
،زین‌العابدین قراچورلوی، مدیر منطقه پنج شهرداری قم از آغاز تملک برای احداث بوستانی در محله جمکران در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم،زین‌العابدین قراچورلوی با اشاره به اهمیت تعیین تکلیف وضعیت منطقه جمکران و لزوم توسعه خدمات شهری در این منطقه اظهار داشت: شهرداری در سال‌های گذشته علیرغم عدم وجود این منطقه در بافت شهری خدماتی که در توان بوده را انجام داده است.

وی از احداث بوستان در بافت این منطقه خبر داد و افزود: در حال تملک لازم برای بوستان سازی هستیم، اما برای تغییر چهره این منطقه شهری باوجود مسجد مقدس جمکران و حضور میلیون‌ها زائر، نیاز به اعتباری فراتر از بودجه منطقه‌ای داریم تا محله‌ای با ۲۰ هزار نفر جمعیت ساماندهی شود.

مدیر منطقه پنج شهرداری قم، مراجعه مردم این منطقه به شهرداری را یادآور شد و خاطرنشان کرد: مردم شهرداری را متولی شهر می‌دانند و درخواست‌ها و مطالبات خود را به شهرداری میاوردند، درحالی‌که از محدوده اختیارات شهرداری خارج بوده ولی در محلات دیگر در حال کار هستیم که امیدواریم با تعیین تکلیف این منطقه، چهره اطراف مسجد مقدس جمکران تغییر کند.

وی امکان توسعه منطقه ۵ را تا ۲ میلیون مترمربع اعلام و ابراز کرد: در صورت تأمین اعتبارات و تأیید طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، این منطقه می‌تواند به یکی از مناطق پردرآمد شهری تبدیل‌شده و پیشرفت و توسعه قابل‌توجه ای را تجربه کند.

قراچورلوی یکی از ویژگی‌های منطقه برای تأمین مسکن موردنیاز شهر قم را وجود تأسیسات شهری دانست و ابراز کرد: در صورت اجرای مسکن ملی آب و برق و گاز در این منطقه وجود داشته و هزینه‌های ساخت مسکن را بسیار کم می‌کند.

وی شناسایی و مطالعه منطقه و ظرفیت‌های منطقه را یادآور شد و اظهار داشت: باید در منطقه کاری اساسی انجام شود که امیدواریم باهم افزایی تمام ارگان‌های شهر و اتحاد بتوانیم این مشکل را حل کنیم تا علاوه بر رشد منطقه دومین قطب مذهبی شهر نیز ساماندهی شود.

مدیر منطقه پنج شهرداری قم اجرای طرح موردنیاز را باعث کاهش هزاران میلیاردی هزینه‌ها در بازگشایی معابر و اجرای کامل طرح ذکر کرد و خاطرنشان کرد: یکی از محاسن اجرای درست طرح، عدم ایجاد گسست فرهنگی بوده که یکی از دغدغه‌های مهم شهرداری در این منطقه است.

  • منبع خبر : روابط عمومی شهرداری قم