احتمال کاهش ساعات کاری ادارات و تعطیلی روز پنجشنبه در قم
احتمال کاهش ساعات کاری ادارات و تعطیلی روز پنجشنبه در قم
افزایش مصرف گاز و احتمال اُفت فشار شبکه و قطعی گاز، باعث شده است تا برخی استانها برای صرفه‌‌جویی و کاهش میزان مصرف گاز، در کنار اعمال محدودیت برای صنایع، به کاهش ساعات کاری ادارات و تعطیلی روزهای پنج‌شنبه بیاندیشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، افزایش مصرف گاز و احتمال اُفت فشار شبکه و قطعی گاز، باعث شده است تا برخی استانها برای صرفه‌‌جویی و کاهش میزان مصرف گاز، در کنار اعمال محدودیت برای صنایع، به کاهش ساعات کاری ادارات و تعطیلی روزهای پنج‌شنبه بیاندیشند.

اعمال محدودیت‌های این چنینی پیشتر برای مدیریت مصرف برق در فصل تابستان اعمال می‌شد و این اولین بار است که برای صرفه‌جویی در مصرف گاز، ادارات و مراکز دولتی با احتمال کاهش ساعات اداری و تعطیلی در روز پنج‌شنبه مواجه می‌شوند.

در مراکز تصمیم‌گیری استان قم نیز اگرچه تاکنون تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است؛ با این حال پیگیری‌های خبرنگار قم‌نا نشان می‌دهد پیشنهاد کاهش ساعات کاری ادارات و تعطیلی روز پنج‌شنبه، در قم نیز مطرح شده است و با توجه به اُفت شدید دما در روزهای آتی، این احتمال وجود دارد که کانون‌های تصمیم‌گیرنده استان نیز ناچار به تن دادن به چنین تصمیمی شوند.

همچنین بر اساس ابلاغیه وزارت کشور، تمامی ادارات، بانک‌ها، مراکز فرهنگی، آموزشی و سایر اماکن عمومی ملزم هستند تا دمای محیط خود را روی ۱۸ درجه تنظیم کنند و در صورت تخلف این مصوبه مشمول قطعی گاز می‌شوند.

به گفته کارشناسان صنعت نفت و گاز کشور، توسعه گازرسانی به صنایع و افزایش تعداد مشترکان در بخش‌های مختلف باعث شده است تا امسال شاهد افزایش مصرف گاز در کشور باشیم.

اگرچه به گفته کارشناسان، کشور با کمبود گاز مواجه نیست و آنچه که پیرامون هشدار اُفت فشار شبکه گاز و احتمال قطعی مطرح می‌شود، به اسراف قابل توجه در مصرف و میزان بالای هدررفتگی گاز برمی‌گردد؛ با این حال واضح و مبرهن است که افزایش مصرف گاز در کشور، در کنار عدم «توسعه متناسب با مصرف» میادین گازی کشور باعث شده تا کشور در زمستان امسال با شرایط ویژه‌ای روبه‌رو شود.

به گفته جواد اوجی وزیر نفت، رکورد مصرف روزانه گاز کشور در روزهای گذشته شکسته شده و روزانه در بخش خانگی و تجاری ۶۰ میلیون مترمکعب نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته که این امر بی‌سابقه بوده؛ این در حالی است که هنوز وارد فصل زمستان نشده‌ایم.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی خبرقم