اجرای ۵ روزه رویدادهای هنری و اجتماعی با محوریت حضرت موسی مبرقع(ع) در قم
اجرای ۵ روزه رویدادهای هنری و اجتماعی با محوریت حضرت موسی مبرقع(ع) در قم

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، ابوالقاسم مقیمی در جلسه ستاد تسهیلات زائران استان قم که عصر چهارشنبه با محوریت مراسمات وفات امامزاده ابن الجواد موسی مبرقع(ع) در سالن جلسات حضرت زینب(س) برگزار شد، اظهار داشت: حضرت موسی مبرقع (علیه ‌السلام) نخستین کلیددار […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، ابوالقاسم مقیمی در جلسه ستاد تسهیلات زائران استان قم که عصر چهارشنبه با محوریت مراسمات وفات امامزاده ابن الجواد موسی مبرقع(ع) در سالن جلسات حضرت زینب(س) برگزار شد، اظهار داشت: حضرت موسی مبرقع (علیه ‌السلام) نخستین کلیددار حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) بوده‌اند.

وی افزود: ایشان فرزند بلافصل امام جواد(ع) هستند و نقش موثری در جایگاه شهر مقدس قم و معرفی حضرت معصومه(س) داشتند.

معاون اجتماعی فرهنگی و زیارت استاندار قم با بیان اینکه نقش امامزاده موسی مبرقع(ع) در تاریخ بی‌بدیل است، خاطرنشان کرد: معرفی ایشان از دو نگاه دارای اهمیت بسیاری است، ابتدا به‌خاطر حقی که به گردن اهالی قم دارند و سپس ما اگر بخواهیم قم را در حوزه زیارت و گردشگری به کشور و جهان معرفی کنیم، آستان مقدس حضرت موسی مبرقع(ع) یکی از ستاره‌های درخشان حوزه زیارت و گردشگری استان است.

وی ادامه داد: برای نخستین‌بار است که ستاد تسهیلات زائران استان قم با محوریت وفات امامزاده موسی مبرقع(ع) تشکیل شده و همه دستگاه‌های اجرایی عضو در ستاد تسهیلات موظفند ماموریت خود را در این رویداد مهم انجام دهند.

مقیمی عنوان کرد: حرم مطهر حضرت معصومه(س) می‌تواند در معرفی حضرت موسی مبرقع(ع) به عموم مردم و زائران، بسیار اثرگذار باشد، همچنین ضرورت دارد تمهیدات شهری، راهور، امنیتی انتظامی، اورژانس، اقلام مورد نیاز پذیرایی و غیره برای مراسمات این ایام انجام شود.

معاون اجتماعی فرهنگی و زیارت استاندار قم بر لزوم اطلاع‌رسانی گسترده مراسمات ایام وفات امامزاده موسی مبرقع(ع) و معرفی مقام و جایگاه ایشان در رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی تاکید و بیان کرد: پیشنهاد می‌شود در آژانس‌های گردشگری ملی، این مناسبت اطلاع‌رسانی شود تا تورهای گردشگری فعال در این ایام، در آیین بزرگداشت و وفات موسی مبرقع(ع) حضور داشته باشند.

وی ابراز کرد: از یکشنبه ۱۴ آبان‌‌ماه تا پنجشنبه هفته آینده مراسم و رویدادهای مختلف مذهبی، فرهنگی و هنری برنامه‌ریزی شده که با حضور عموم مردم و زائران در بقاع متبرکه امامزاده ابن جواد موسی مبرقع(ع) برگزار خواهد شد.

مقیمی گفت: بدون شک پرداختن به حضرت موسی مبرقع (ع) به عنوان دومین نقطه نورانی شهر قم، در حوزه توسعه فرهنگ زیارت و توسعه معرفی شهر قم به دنیا موثر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از تسنیم، امامزاده موسی مبرقع، امامزاده بلافصل امام جواد (ع) است. ابو احمد موسی مبرقع در سال ۲۱۴ هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد و در بیست و دوم ربیع‌الثانی سال ۲۹۶ هجری قمری در شهر قم وفات یافت.

وی یکی از ۴۴۰ امامزاده مدفون در قم و فرزند امام نهم شیعیان حضرت امام جواد(ع) و برادر تنی امام هادی(ع) است.

این بزرگوار در چهل‌ سالگی از مدینه به قم مهاجرت کرد و تا پایان عمر در این شهر ساکن بود، وی در دوران حیات در قم مورد تکریم بزرگان و مردم شهر بود.

مزار این امامزاده در محله چهل اختران قم واقع است و این مکان از آن هنگام تاکنون مورد احترام مومنان است، وی همچنین از جمله محدثان بزرگ تاریخ تشیع به‌شمار می‌آید و از قولش روایت‌های متعددی در کتاب‌های حدیثی وجود دارد.