اجتماع دختران از ۴۰ ملیت در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود
اجتماع دختران از ۴۰ ملیت در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود
محمود نژاد معاون اجرایی آستان حضرت معصومه(س) گفت: همزمان با دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) اجتماع دختران از ۴۰ ملیت در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، هادی محمودنژاد در نشست خبری در پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) با بیان اینکه جشن‌های دهه کرامت با شعار «خدمت کریمانه، همدلی و امیدآفرینی» در سراسر کشور برگزار می‌شود افزود: این جشن‌ها از میلاد حضرت معصومه(س) آغاز شده و تا میلاد امام رضا(ع) ادامه دارد.
معاون اجرایی آستان حضرت معصومه(س) اظهار داشت: نقطه آغازین این مراسم یکشنبه هفته آینده ۳۱ اردیبهشت‌ماه مصادف با سالروز میلاد حضرت معصومه(س) در برگزاری جشنی با حضور آیت‌الله سعیدی تولیت حضرت معصومه(س) و آیت‌الله مروی تولیت آستان امام رضا(ع) و مسئولان کشوری در شبستان امام خمینی(ره) آستان کریمه اهل‌بیت(س) است.
وی بیان کرد: همچنین امسال اولین جشن‌ دهه کرامت در روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه با آیین تعویض پرچم در صحن امام هادی(ع) می‌باشد و در آیین خطبه‌خوانی اهدای نمادین فرش از تولیت آستان کریمه اهل‌بیت(س) به تولیت آستان قدس رضوی و همچنین بلعکس صورت می‌گیرد.
محمودنژاد عنوان کرد: در این روز فرش اهدایی تولیت حرم حضرت معصومه(س) در موزه آستان قدس رضوی نصب می‌شود، از طرفی شب میلاد نیز آیین نقاره زنی در صحن امام رضا(ع) و صبح میلاد آیین جاروکشی در صحن‌های حرم حضرت معصومه(س) با حضور خادمان و خادم یاران آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری با توجه به موضوعات و مسائلی که در سال گذشته شاهد آن بودیم توجه خاصی به روز دختر و برگزاری آیین‌ها شده است و بانوان و دختران حضور پررنگی در این برنامه‌ها خواهند داشت.
رئیس ستاد آیین های فاطمی تصریح کرد: امسال «حضرت معصومه(س) بهترین دختر دنیا شعار روز دختر است» و تلاش شده آئین‌های مختلفی به صورت ملی و بین‌المللی برگزار شود.
وی گفت: در این راستا همزمان با دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) اجتماع دختران از ۴۰ ملیت در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود و سفیران کریمه اهل‌بیت(س) راهی ۳۰ استان و ۴۰ کشور در چهار قاره جهان خواهند شد که به سه صورت عمومی، ویژه بانوان و سفیران قرآنی به مناطق مختلف اعزام می‌گردند.
محمودنژاد ادامه داد:تجمع و جشن دختران دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی در ۲۸ اردیبهشت‌ماه در صحن پیامبر اعظم(ص) حرم یکی دیگر از برنامه‌های این دهه است.
وی بیان کرد:همچنین در روز میلاد حضرت معصومه(س)، درمانگاه آستان به صورت رایگان در جهت ویزیت و پذیرش در خدمت بیماران است، ضمن اینکه موزه حرم مطهر نیز برای خانواده‌هایی که دختر همراهشان باشد رایگان بوده و برای سایرین نیم‌بها خواهد بود.
در ادامه نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی احمدی معاون فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت نیز عنوان کرد: شهرداری‌ها نیز در بوستان‌های بزرگ شهری اجتماعاتی با حضور خانواده‌ها و دختران شکل می‌دهند.
وی تصریح کرد: همچنین در روز میلاد حضرت معصومه(س) جشن‌هایی با حضور چند هزار نفری دختران در حرم امام رضا(ع) و حرم امامزاده شاه‌چراغ(ع) شکل می‌گیرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمدی بیان کرد: اجتماع دختران در شام میلاد و محفل دختران بهشتی در روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت با حضور حدود ۷۰۰ دختر ۱۳ تا ۱۷ ساله از جمله جشن‌هایی است که با حضور دختران در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری محافل جشن به زبان‌های اردو و عربی برای بانوان در شبستان حضرت زهرا(س) و تشکیل پویش بهترین دختر دنیا در سه بخش «فدای دخترم فدای خواهرم»، برگزاری جشن‌های خانگی و همخوانی سرود روز دختر از دیگر برنامه‌های این ایام است.
معاون فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت گفت: نمایشگاه گنجینه حضرت معصومه(س) در کتابخانه فاطمی و کرسی ملی تلاوت فاطمی در روز پنج خردادماه در شبستان امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
وی افزود: همچنین جشنواره مردمی کرامت توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار و از مسجد امام حسن عسگری(ع) تا حرم حضرت معصومه(س) محلی برای پذیرایی از زائران آماده می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین احمدی اظهار داشت: دشمن روی قشر بانوان تمرکز کرده و برای دختران کشور برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرده در جبهه حق هم باید روی همین موضوع تمرکز شود و تقابل مناسب صورت گیرد، امسال نیز بسیاری از مجموعه های مردمی و ستادی احساس تکلیف کردند و وارد عرصه شدند.