ائمه جمعه استان تهران: دولت موانع فرزند‌آوری را برطرف کند
ائمه جمعه استان تهران: دولت موانع فرزند‌آوری را برطرف کند

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های استان تهران ، حجت‌الاسلام رضا جوکار امام‌جمعه شهرقدس در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به اصول حاکم بر زندگی موفق اظهار داشت: نماز موجب پیشرفت مادی […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های استان تهران ، حجت‌الاسلام رضا جوکار امام‌جمعه شهرقدس در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به اصول حاکم بر زندگی موفق اظهار داشت: نماز موجب پیشرفت مادی و معنوی انسان و پیشگیری از گناه و رفع گرفتاری‌ها می‌شود و هرکس بر اقامه نماز مداومت داشته باشد و از آن کمک بگیرد به سعادت می‌رسد.

وی افزود: برای افزایش بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف باید از اسراف پرهیز کنیم و از وقت، انرژی و همه عرصه‌ها اصلاح الگوی مصرف داشته باشیم که این امر رکن مهم در اقتصاد مقاومتی است و شرکت‌های تولیدی لازم است کیفیت تولیدات خود را افزایش دهند و دستگاه‌های نظارتی نقش خود را به‌خوبی انجام دهند.

امام‌جمعه شهرقدس با اشاره به سالروز فتح خرمشهر گفت: عملیات موفق بیت‌المقدس قدرت نظامی کشور ظهور و بروز یافت و ایران در منطقه جایگاه رفیع و قدرتمندی پیدا کرد و جلوه‌هایی از ایمان و معنویت رقم زده شد و نشان دادند که تیری که به سمت دشمن پرتاب می‌شود متصل به اراده الهی است.

وی ادامه داد: در جنگ ترکیبی دشمن به روحیات دوران دفاع مقدس و استفاده از جوانان نخبه و جهادی نیاز داریم و باید در عرصه‌های مختلف از جوانان توانمند با روحیه انقلابی استفاده تا مشکلات اقتصادی و معیشتی و اجتماعی در کشور حل شود.

جوکار با اشاره به ولادت حضرت معصومه (س) و اینکه ایشان مادر انقلاب اسلامی و قم مرکز تولید فرهنگ ناب اسلام است گفت: برنامه متنوع و متعددی به همت ستاد دهه کرامت پیش بینی شده که در مساجد، مدارس و برنامه‌های مختلف در شهرستان برگزار خواهد شد.

 وی با اشاره به روز ملی جمعیت ابراز داشت: کاهش جمعیت جوان تهدیدی بر آینده کشور و به خطر افتادن اقتصاد و افزایش هزینه‌هاست و کاهش فرزند آوری و اقدامات دشمن در زمینه کمتر شدن زاد و ولد مسلمانان، لازم است جلوی این معضلات گرفته شود و جهاد فرزند آوری که مورد تأکید رهبری است مورد توجه جدی مردم و مسئولان قرار گیرد.

امام‌جمعه شهرقدس تأکید کرد: از مجلس و دولت انتظار داریم قانون و سیاست‌های افزایش جمعیت و فرزند آوری که در عرصه‌های مختلف وعده داده‌اند را اجرا کنند و مسئله اشتغال، مسکن و زندگی زوج‌های جوان را رسیدگی و کشور را از این بحران نجات دهند.

حضور مردم پردیس در عزاداری‌ها بی‌نظیر است

حجت‌الاسلام سید حسین حسینی در خطبه‌های نماز جمعه شهرستان پردیس با دعوت نمازگزاران به تقوی الهی اظهار کرد: حضور با شکوه مردم مؤمن، شهرهای بومهن و پردیس در برگزاری دسته‌های عزاداری در روز شهادت رئیس مذهب تشیع، فضای معنوی شهرستان را پررنگ‌تر کرده است.

وی افزود: حضور یکپارچه و متمرکز مردم پردیس در مراسم‌ها و مناسبت‌های بوم الله ۲۲ بهمن، روز جهانی قدس و نماز باشکوه عید فطر توجه خیلی‌ها را جلب کرده و این رویکرد مثبت شهرستان پردیس را نشان می‌دهد.

امام‌جمعه پردیس یادآور شد: حمایت مردم در مراسم‌ها، وحدت و یکپارچگی را افزایش می‌دهد و با همدلی و هم‌زبانی اتحاد مردم بیشتر خواهد شد.

حسینی خاطرنشان کرد: حماسه حضور مردم شهرستان پردیس در تمامی صحنه‌ها قابل تقدیر است و از مردم عزیز شهرستان صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم.

جامعه‌ی که به مطالعه اهمیت دهد آسیبش کمتر است

حجت‌الاسلام عباس مرادی خطیب موقت نماز جمعه پاکدشت با اشاره به فرارسیدن دهه کرامت و میلاد پرنور حضرت معصومه (س) و حضرت رضا (ع) اظهار داشت: حضرت معصومه (س) و حضرت رضا (ع) با هجرتشان باعث ورود خیرات و برکات بسیاری به ایران اسلامی ازجمله گسترش تشییع در مشهد و قم و ترویج معارف اهل بیت (ع) و رشد و تربیت علمای بزرگ و علوم دینی شدند.

وی افزود: اگر نظام بخواهد می‌تواند از قوه قهریه بهره ببرد اما فرهنگ را یک مقوله ناب تبیینی می‌داند و تثبیت ارزش‌ها را مهم می‌داند و بر این اصل تأکید می‌کنم که هر واجبی خدا بر ما نازل کرده به مصلحت من و شماست، حجاب چشم‌های هرزه را از اطرافمان دور می سازد.

مرادی در ادامه به فرارسیدن روز جمعیت اشاره کرد و گفت: متأسفانه وضعیت جوانی در ایران اسفناک است و خطر پیری کشور را تهدید می‌کند؛ راه مقابله با آن ترویج ازدواج آسان و فرزند آوری و جلوگیری از سقط‌ جنین و ایجاد سهولت در ازدواج تأمین مسکن و جلوگیری از رشد تورم و مهار آن است، مسئول آنچه خبر شده از زمانی که رهبری مهار تورم را فرمودند، تورم رشد بیشتری را تجربه کرده، مسئولان باید در میدان باشند.

خطیب موقت نماز جمعه پاکدشت در ادامه به برپایی نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه کتاب رهبری حاضر شدند و مطالب قابل تأملی را بیان فرمودند نخست اینکه خودشان و خانواده‌شان اهل مطالعه هستند و با این جمله ایشان متذکر شدند که این یار مهربان را فراموش نکنیم و سرانه مطالعه را در منزل و در جمع خانواده رشد دهیم و دوم اینکه بدانیم که جامعه که به مطالعه اهمیت می‌دهد آسیبش هم کمتر است.

حضرت فاطمه معصومه (س) امام‌زاده انقلابی خاص بود

حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل کاظمی امام‌جمعه پرند در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، ضمن گرامیداشت دهه کرامت با توصیه خود و دیگران به رعایت تقوای الهی در قول و عمل اظهار داشت: یکی از شخصیت‌های مؤثر در تاریخ بشریت، حضرت معصومه (س) است؛ ایشان در خانواده‌ای که پدر و پدربزرگ‌ها، برادر و پسر برادر ایشان، از دوازده فرمانروا و رهبران بزرگ آخرین دوره تاریخ بودند، دیده به جهان گشود، خانواده‌ای که هنوز مرقد مطهرشان پناه و محور انسان‌های آزاده است.

وی افزود: ایشان علاوه بر اینکه مفسر و معلم قرآن بودند با فعالیت در عرصه سیاست به افشاگری ظلم و جور حکومت وقت می‌پرداختند و به لحاظ روحیه مبارزاتی شباهت بسیاری به حضرت زینب (س) داشته‌اند و در شرایط سختی زندگی می‌کردند و در عرصه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، از تأثیرگذارترین بانوان جهان اسلام بودند که با هجرت تمدن‌سازانه خود شهر قم را از مؤثرترین کانون‌ها در تحولات آخرالزمان و تغییر جهت تاریخ به نفع مستضعفان گردانند.

‌کاظمی با اشاره به نقش امام‌زادگان انقلابی در حرکت انسان ۲۵۰ ساله گفت: امام‌زادگان انقلابی حق‌گرا، گروهی هستند که چون وضع جامعه را بر خلاف اسلام و قرآن می‌دیدند طبق انگیزه‌ی اسلامی و قرآنی درستی، درصدد امر به ‌معروف‌ و نهی ‌از منکر برمی‌آمدند یعنی در زمینه‌ نابسامانی‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی احساس مسئولیت می‌کردند تا اوضاع را اصلاح کنند و در این بخش حضرت فاطمه معصومه (س) امام‌زاده انقلابی خاص است.

امام‌جمعه پرند در پایان خاطرنشان کرد: از توطئه‌های مهمی که در قرن اخیر خصوصاً در دهه‌های معاصر، و به‌ویژه پس از پیروزی انقلاب آشکارا به چشم می‌خورد، تبلیغات دامنه‌دار با ابعاد مختلف برای مأیوس کردن ملت‌ها و خصوص ملت فداکار ایران از اسلام است.

تحولات جمعیتی کشور به سمت و سوی پیری جمعیت پیش می‌رود

حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسن ترابی امام‌جمعه شهرستان رباط‌کریم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان اظهار داشت: علم و دانش سرشار فاطمه معصومه (س) و فعالیت گسترده علمی ایشان در آن محیط دور از علم و دانش آن روز، بهترین دلیل است بر اینکه اسلام با تحصیل علم بانوان و دختران موافق با آن را تشویق کرده است.

وی افزود: درس بزرگ فتح خرمشهر مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویان برای رسیدن به پیروزی است.

‌ترابی بیان کرد: کسانی که نسخه‌ی تسلیم شدن در برابر آمریکا را می‌پیچند از سرنوشت کشورهای لیبی، سودان و … عبرت بگیرند.

امام‌جمعه شهرستان رباط‌کریم تصریح کرد: تحولات جمعیتی کشور به سمت و سوی کاهش نگران کننده رشد جمعیت و از آن مهم‌تر پیری جمعیت پیش می‌رود.

وی گفت: یکی از طرح‌های دشمنان از دیرباز تلاش برای کاهش رشد جمعیت به ویژه کاهش نرخ باروری کشورهای هدف است.

 امام‌جمعه رباط‌کریم عنوان کرد: یک کشور جوان می‌تواند از آب و خاک و منافع خود در برابر زورگویان دفاع کند، باج ندهد و تسلیم نشود.

وی تأکید کرد: دولت و ملت تلاش کنند و موانع فرزند آوری را رفع کنند، سیاست‌های تشویقی دولت خوب است ولی کافی نیست.

امام‌جمعه شهرستان رباط‌کریم در پایان خاطرنشان کرد: انجام مأموریت موفق ناو گروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به دور کره زمین موفقیت بزرگی بود که اقتدار دریایی ایران اسلامی را به رخ جهانیان کشید.

امام جمعه شیراز: گرانی و تورم مردم را اذیت می‌کند

اجاره مسکن برای اقشار ضعیف و کم درآمد قابل تحمل نیست

حجت‌الاسلام فتاح دماوندی در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته شهرستان دماوند اظهار داشت: سختی‌های ازدواج و تأخیر در آن، مشکلات اقتصادی، اشتغال و مسکن و نگرانی از مسئولیت بچه‌داری و محدودیت‌های آن و آینده فرزندان از عوامل مانع فرزندآوری شناسایی شده که دولت و مردم و پدران و مادران باید برای حل آن‌ها به جوانان کمک کنند.

وی افزود: البته در شهرستان دماوند در مورد مقدمات ازدواج آن‌قدر که در موضوع مسکن و اجاره‌بها و قیمت خرید منزل مشکل وجود دارد، در موضوع اشتغال این مشکل کمتر است.

امام‌جمعه دماوند در ادامه گفت: در کل کشور مشکل کمبود مسکن وجود دارد و شهرستان دماوند هم مستثنا نیست؛ ما وقتی شعار ازدواج آسان می‌دهیم، باید مسکن را هم برای جوانان تأمین کنیم، ولو اجاره‌ای اما با قیمت مناسب باشد.

دماوندی تأکید کرد: متأسفانه نظارت دقیقی بر فعالیت واسطه‌های اجاره مسکن در برخورد با دلالان وجود ندارد.

وی یادآور شد: مسئولان نظارتی و اتحادیه املاک و اتحادیه مسکن گزارش بدهند که برای کنترل قیمت اجاره منزل در سال جاری چه اقدامی انجام داده‌اند و نتیجه عینی آنچه بوده است و چرا با عاملان افزایش قیمت و دلالان برخورد نمی‌کنند.

امام‌جمعه دماوند خاطرنشان کرد: وقتی در بدترین نقاط مسکن مهر که برای قشر ضعیف‌تر جامعه ساخته شده است، قیمت اجاره برای اقشار ضعیف قابل تحمل نیست، وای به حال نقاط بهتر شهر که اجاره‌ها سرسام‌آور است.