آیت‌الله کعبی: معرفی محصولات و دستاوردهای علمی حوزه نیازمند شبکه سازی است
آیت‌الله کعبی: معرفی محصولات و دستاوردهای علمی حوزه نیازمند شبکه سازی است

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم،  آیت الله عباس کعبی امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزه علمیه قم در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  رشد و توسعه پژوهشی و علمی حوزه‌های علمیه در ابعاد مختلف در این نمایشگاه دیده […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از  قم،  آیت الله عباس کعبی امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزه علمیه قم در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  رشد و توسعه پژوهشی و علمی حوزه‌های علمیه در ابعاد مختلف در این نمایشگاه دیده می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: باید شبکه سازی در راستای معرفی محصولات و دستاوردهای علمی حوزه صورت بگیرد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اهمیت تبلیغ بیان کرد: مبلغان و محققان حوزوی باید با آثار و تولیدات حوزه علمیه آشنا باشند و پیوندی در این زمینه برقرار باشد.

وی گفت: نمایشگاه دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزه علمیه قم در راستای نمایش دادن تولیدات و محصولات حوزوی به جامعه ارزشمند است.

آیت الله کعبی تصریح کرد: این نمایشگاه تخصصی باید برای مسؤولان ارشد نظام در تهران برگزار شود و در این نمایشگاه به موضوعات تخصصی همانند اقتصاد مقاومتی، مباحث معنوی و اخلاقی، سبک زندگی و حجاب و عفاف باید پرداخته شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه تولیدات علمی خوبی دارند که ضرورت دارد مسؤولان و مدیران نظام اسلامی ضمن آشنایی با دستاوردهای علمی از این مبانی حوزوی در برنامه ریزی ها استفاده کنند.

 شرکت بیش از ۴ هزار و ۱۰۰ طلبه و استاد در دوره‌های مهارت پژوهشی 

حجت الاسلام والمسلمین محمدصالح مازنی دبیر جشنواره علامه حلی(ره) و مدیر ترویج پژوهش حوزه های علمیه نیز در حاشیه نمایشگاه کتاب و دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزوی در مجتمع امام خمینی(ره) قم گفت: معاونت پژوهش سه مدیریت کلان را در خود جای داده است “مدیریت مراکز پژوهشی”، “مدیریت مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی” و “مدیریت ترویج و پژوهش” که مخاطب آن طلاب و فضلایی هستند که در مظان آموزش مهارت های پژوهشی و نگارش مقاله و نگارش علمی قرار دارند و هنوز به مرحله تثبیت که بتوانند مقاله علمی پژوهشی و ترویجی بنویسند نرسیده اند.

وی افزود: کار آموزش این فضلا به بخش مدیریت ترویج و پژوهش واگذار شده است و سه حوزه کلان دارد آموزش پژوهش, فعالیت های نگارش و فعالیت های مربوط به ترویج و توسعه مربوط به پژوهش.

مازنی خاطرنشان کرد: در بخش آموزش پژوهش طلاب و فضلا فقط در تابستان امسال در کل کشور بیش از ۲ هزار نفر مهارت های پژوهشی را آموزش دیدند و اساتید هم طی چند سال اخیر با شرکت در دوره های مهارت های پژوهشی حدود بیش از ۲۱۰۰ نفر از آنان در این دوره ها شرکت کردند.

وی افزود: یک اتفاق بسیار مهم، برگزاری دوره های تربیت مدرس مهارت های پژوهشی بوده است که ما طی دو سال اخیر حدود ۵۰۰ تن از اساتید را در این دوره ها شرکت دادیم و هر کدام حدود ۱۱۰ ساعت آموزش دیدند.

مدیر ترویج و پژوهش معاونت پژوهش حوزه های علمیه کشور خاطرنشان کرد: در بخش مربوط به فعالیت های نگارشی، بخش پژوهش های درسی هم هست و از پایه سه طلاب در حد خودشان مشغول نگارش علمی هستند و سعی می کنند استانداردهای شکلی را رعایت کنند و در پایان سطح یک نیز ملزم به نگارش تحقیق پایانی هستند.

 مازنی با اشاره به برنامه های جشنواره علامه حلی گفت: در دوره پانردهم جشنواره علامه حلی هستیم و فراخوان دوره شانزدهم نیز به زودی منتشر می شود؛ در کل این دوره ها ۱۸۸هزار اثر در جشنواره دریافت کردیم و حدود هزار اثر هم به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزار نمایشگاه کتاب و دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزوی، گفت: این نمایشگاه حقیقتا یک فرصت بسیار مبارک و ارجمندی برای این است که دستگاه ها و مراکز پژوهشی آثار خودشان را عرضه کنند و این دوره ششمین دوره هست که البته به خاطر کرونا سه دوره برگزار نشد.

مدیر ترویج و پژوهش معاونت پژوهش حوزه های علمیه کشور گفت: وقفه ای سه ساله در برگزاری این نمایشگاه رخ داد و اکنون غرقه داران انگیزه بیشتری برای ارائه آثار دارند و از طرفی نیز فضلا و طلاب علاقه بیشتری برای دیدن آثار و فعالیت های پژوهشی دارند؛ البته این آثار تنها بخشی از دستاوردها است که به جامعه علمی عرضه می شود.

 30 نشست علمی در نمایشگاه دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزوی 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوالفضل هادی منش مدیر مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی معاونت پژوهش حوزه های علمیه کشور در حاشیه نمایشگاه کتاب و دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزوی در مجتمع امام خمینی(ره) قم گفت: کار ما در این بخش مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی بیشتر در عرصه راهبری پژوهش و تنظیم آیین نامه ها، اساس نامه ها و کلیه نظام های مربوط به پژوهش است.

وی افزود: در نمایشگاه کتاب و دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزوی ۳۰ عنوان کتاب عرضه کردیم که ۲۵ عنوان آن جدید است و در ایام نمایشگاه رونمایی می شود.

مدیر مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی معاونت پژوهش حوزه های علمیه کشور  با اشاره به استقبال بازدیدکنندگان از نمایشگاه گفت: یکی از چالش هایی که در ایام برگزاری نمایشگاه داریم همزمانی آن با ایام امتحانات است و شاید این باعث شود تا حدودی بخش بازدید عمومی کمتر شود اما خوشبختانه استقبال نخبگان و اساتید و پژوهشگران خوب بوده است. ما از عموم نخبگان، اعضای هیئت علمی و کلیه پژوهشگران حوزه و دانشگاه برای بازدید از این نمایشگاه دعوت به عمل آورده ایم.

هادی منش برگزاری نشست‌های تخصصی را از نقاط قوت نمایشگاه دانست و ابراز داشت: بیش از ۳۰ نشست در نمایشگاه کتاب و دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزوی برگزار می گردد و این نشست ها باعث می شود سطح علمی نمایشگاه ارتقا پیدا کند.

وی تصریح کرد: برخی اوقات احساس می شود نمایشگاه ها صرفا برای عرضه آثار است اما باید گفت برگزاری این گونه نمایشگاه ها جدای از ایجاد فضای رقابتی باعث هم افزایی نیز می‌شود؛ اگر این نمایشگاه ها نباشد هماهنگی و رقابت سالم ایجاد نمی شود.

مدیر مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی معاونت پژوهش حوزه های علمیه کشور ادامه داد: برگزاری نمایشگاه باعث می شود مراکز علمی و پژوهشی آثار همدیگر را ببینند و از طرفی نیز باعث ارائه خدمات خوبی به بازدیدکنندگان در انتخاب موضوعات و مقالات شود.

هادی منش در مورد فعالیت های غرفه معاونت پژوهش حوزه نیز خاطرنشان کرد: در این غرفه با رونمایی از “آثار نیازسنجی اولویت های پژوهشی در استان ها” اولویت های پژوهشی دانش های مختلف عرضه و موضوعات جدید پژوهشی را برای طلاب به ارمغان می آورد.

 وجود بیش از ۴۰ شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای پاتوق کتاب در کشور 

اسماعیل دهقان نصیری مسئول غرفه دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در حاشیه نمایشگاه کتاب و دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزوی در مجتمع امام خمینی(ره) قم گفت: سال ۱۳۷۶ بود که مسئولین «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» تصمیم گرفتند برای نشر کتاب‌هایشان یک انتشارات راه بیندازند که بعدا این تصمیم با ایجاد نشر معارف محقق شد, اوایل، نشر معارف فقط کتاب‌های درسی و عمومی دانشگاه‌ها و برخی کتاب‌های محدود را چاپ و منتشر می‌کرد تا اینکه سال ۱۳۷۹ نشر معارف تصمیم به فعالیت گسترده‌تر می‌گیرد.

وی افزود: از دستاوردهای این نشر می توان به این مسئله اشاره کرد که نشر معارف از سال ۱۳۸۶، مجموعه «پاتوق کتاب» را ابتدا به عنوان یک واحد توزیع اختصاصی و سپس به عنوان مجموعه مستقل «فروشگاه‌های زنجیره‌ای پاتوق کتاب» راه‌اندازی کرد که هم‌اکنون بیش از ۴۰ شعبه در سراسر کشور دارد.

مسئول غرفه دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ابراز داشت: دفتر نشر معارف در بحث حجاب ورود جدی داشته است و با تولید کتبی همچون رمان واقعی “ستاره ها چیدنی نیستند” به قلم حجت‌الاسلام محمدعلی حبیب‌اللهیان که در زمستان ۱۴۰۰ توسط نشر معارف برای اولین بار منتشر شده است توانسته گام های خوبی در این عرصه بردارد.

وی گفت: این کتاب که در دسته‌ی رمان‌های ایرانی قرار می‌گیرد درباره‌ی زندگی دختری آمریکایی به نام سارا است که به دنبال یافتن پاسخ برخی پرسش‌های اساسی که ذهنش را مشغول کرده است به مرکز مطالعات اسلامی نیویورک مراجعه می‌کند و داستان زندگی‌اش دچار تغییراتی می‌شود, این داستان برگرفته از یک روایت واقعی است.

دهقان نصیری خاطرنشان کرد: رمان”ستاره ها چیدنی نیستند” در سیزده فصل با استفاده از روایتی واقعی، به مسائل زنان مسلمان پرداخته و خواننده را با خود همراه می‌کند.