حراست از محیط زیست رسالتی اخلاقی و دینی است
حراست از محیط زیست رسالتی اخلاقی و دینی است
آیت الله سعیدی امام جمعه قم، تخریب محیط زیست را به معنای جسارت به تسبیح‌گوی خداوند دانست و گفت: همانطور که محیط زیست با ما مهربان است و تمام احتیاجات ما را تأمین می کند ما نیز باید مهربانانه و با نگاه مکتبی، دینی، اخلاقی و عرفانی به آن نگاه کنیم تا در قیامت مدیون محیط زیست خود نباشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی در دیدار محمدحسین بازگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم که پیش از ظهر امروز در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، با اشاره به مرور آموزه های اهل بیت(ع) در مراسم عزاداری اظهار کرد: یکی از کارهی اباعبدالله علیه السلام به محض ورود به سرزمین کربلا خرید آن سرزمین و وقف آن در جهت خدمت به زائران بود.

وی با بیان اینکه محیط زیست امانت الهی در اختیار ما انسان ها است، گفت: ما باید نسبت به امانت های الهی امانتدار باشیم و آن را به اهلش بسپاریم و حق ضایع کردن و تلف کردن آن را نداریم.

تولیت آستان حضرت فاطمه معصومه(س)، امانت دانستن محیط زیست در دست انسان را مختص اسلام دانست و افزود: اصولی که در قانون اساسی کشور در رابطه با محیط زیست وجود دارد از آموزه های دینی گرفته شده و این جامعیت و واقع بینانه بودن آموزه های دینی ما را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه آثار نگاه معنوی اسلام به محیط زیست با سایر نگاه ها به آن متفاوت است، افزود: مفاد بسیاری از آیات و روایات این است که آنچه در آسمان و زمین است خدا را تسبیح می کنند که نشان می دهد محیط زیست دارای شعور، معرفت و ایمان است.

سعیدی با تأکید بر اینکه تخریب محیط زیست در واقع به معنای از بین بردن و ضایع کردن یک تسبیح گوی با معرفت، با ایمان و عامل به امر الهی است، گفت: هیچ کسی حق ندارد نسبت به محیط زیست بی توجه باشد و اگر می خواهیم تغییری در محیط زیست ایجاد کنیم باید به خاطر اهداف والاتری که مورد رضای خداوند است باشد تا رضایت محیط زیست نیز جلب شود.

آیت الله سعیدی پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

امام جمعه قم با تأکید بر اهمیت محیط زیست در اسلام افزود: همانطور که محیط زیست با ما مهربان است و تمام احتیاجات ما را تأمین می کند ما نیز باید مهربانانه و با نگاه مکتبی، دینی، اخلاقی و عرفانی به آن نگاه کنیم تا در قیامت مدیون محیط زیست خود نباشیم.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس