آیت‌الله حسینی بوشهری: کاستی‌های فرهنگی موجود بخاطر جدایی از مسجد است
آیت‌الله حسینی بوشهری: کاستی‌های فرهنگی موجود بخاطر جدایی از مسجد است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس ازقم، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، امروز دوشنبه ۳۰مردادماه در دیدار رئیس و اعضای ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور که در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انجام شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت(ع) و تقدیر از فعالیت ها و رویکردهای کانون […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس ازقم، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، امروز دوشنبه ۳۰مردادماه در دیدار رئیس و اعضای ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور که در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انجام شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت(ع) و تقدیر از فعالیت ها و رویکردهای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، به اهمیت و جایگاه مسجد در عصر جدید اشاره و اظهار کرد: در قرآن کریم حدود ۲۸ مورد از آیات الهی، به مسجد و جایگاه آن پرداخته است.

وی در ادامه ضمن اشاره به فرازهایی از آیات الهی، به شرایط و ویژگی های کسانی که مسجد می‌سازند و در راستای عمران و آبادانی مسجد تلاش می‌کنند، اشاره کرد و گفت: در این مسیر ایمان به مبداء و ایمان به مقصد بسیار مهم بوده، در کنار توجه به بعد رفتاری، باید لم یخش الا الله بوده و در فرایند عمل به وظایف به عسی الله برسیم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که در بیان اهل بیت(ع) بنای مسجد منحصر در ساخت و ساز بنا نیست و به تقویت بنیه های فرهنگی و معرفتی نیز اطلاق می گردد، خاطرنشان ساخت: در اندیشه الهی یکی از فلسفه‌های جهاد، حفظ پایگاه های اعتقادی از جمله مسجد است.

حسینی بوشهری ضمن اشاره به روایتی از مولی الموحدین علی(ع)، مسجد الحرام، مسجد النبی، بیت المقدس و مسجد کوفه را از ابنیه های بهشتی بر روی زمین دانست و اظهار کرد: روز جهانی مسجد به مناسبت سالروز به آتش کشاندن مسجد القصی توسط یهودیان، که خشم عمومی امت اسلام را در پی داشت، بسیاری از توطئه های شوم صهیونیست ها را در هم کوبید.

وی در ادامه به ویژگی های مسجد تراز اسلامی اشاره کرد و گفت: نوع معماری، نظافت و پاکی، گستره ورود و خروج افراد به مسجد، خدمتگذاران در مسجد اعم از امام جماعت هیئت امنا و خادم مسجد و متخلق بودن ایشان به اخلاق اسلامی و حتی برنامه هایی که در مسجد عملیاتی می شود نیز از ویژکی های مسجد تراز است.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

امام جمعه قم در بیان کارکرد عبادی مسجد، مساجد را محل تجلی اوج تواضع و فروتنی انسان در برابر ذات اقدس الهی دانست و یادآور شد: هر یک از مراکز بدلی که به عنوان سکان داری بخشی از کارکردهای مسجد تراز تاسیس شده و آن را در دست گرفته اند، نه تنها نمی توانند موفقیت چندانی کسب نمایند؛ بلکه ممکن است رویکرد آنها به فعالیت‌های ضد فرهنگ دینی نیز منجر شوند.

وی با اشاره به ظرفیت های عظیم مسجد در یاد دادن و یادگرفتن و ایجاد آمادگی ذهن برای رشد و تعالی آموزشی، مطرح کرد: مسجد بهترین مکان برای برگزاری فعالیت های فرهنگی و هنری است؛ غفلت ما از تقویت کار فرهنگی در مسجد، مشکلاتی را برای فرهنگ دینی کشور ایجاد نموده است. رویکرد جدیدی که در کانون های فرهنگی هنری مساجد ایجاد شده، منحصر در تغییر واژگان نشود و متناسب با اقتضائات زمان و زمانه رویکردهای هدفمندی را برای تقویت بعد دینی و معرفتی جامعه عملیاتی کند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم کارکردهای تبلیغی و اجتماعی مساجد را مورد توجه قرار داد و مطرح کرد: نباید از کارکرد سیاسی مسجد به عنوان مرکز تشکیل حکومت اسلامی در زمان رسول الله(ص) و ترسیم سیاست‌های جامعه اسلامی غافل شویم. مسجد تمدن‌ساز است، برای احیای تمدن نوین اسلامی باید مساجد تراز اسلامی را احیا کنیم.

وی رسیدگی به مستمندان، تقویت کنشگری های اجتماعی، مبارزه با فساد و حرکت به سمت عدالت را تنها بخشی از کارکردهای اجتماعی مساجد دانست و ابراز داشت: مسجد از کارکرد رسانه ای برخودار بوده، باید صحیح ترین و سریع ترین و دقیق ترین خبر را از مسجد که امام جماعتی عادل دارد، کسب نمود.

عضو مجلس خبرگان رهبری، ضمن اشاره به محیط آرام بخش مساجد، با بیان این که اگر کانون فرهنگی و هنری مساجد بتواند از این ظرفیت ها خوب استفاده نماید، شاهد حضور سیل عظیمی از نواجوانان در مساجد خواهیم بود، گفت: حضور و نقش آفرینی فعال مهد کودک و پیش دبستانی ها از بستر مسجد تراز اسلامی ضرورتی است که باید بدان توجه نمود؛ ارتباط بین مسجد با مهد کودک ها، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی باید تقویت گردد.

وی کانون فرهنگی و هنری مساجد را موتور محرک مساجد دانست و ابراز داشت: حضور نیروهای جوان، فعال، زمان شناس، خلاق، طراح و برنامه ریز قطعا در ترسیم مسجد تراز اسلامی بسیار مهم خواهد بود. ایجاد هم افزایی ها در مدیرت امور مساجد و بازتعریف مامویت های غیرتداخلی و هدفمند برای مراکز متولی امور مساجد قطعا آثار ارزشمندی خواهد داشت.

پایان پیام/۷۸۰۲۳