آلودگی هوا «ماسک» را بر صورت مردم قم تحمیل کرد
آلودگی هوا «ماسک» را بر صورت مردم قم تحمیل کرد
کمیته مدیریت شرایط اضطرار گرد و غبار قم با اشاره به استمرار آلودگی هوا در روزهای اخیر، استفاده از ماسک را برای شهروندان قمی ضروری دانست و بیماران قلبی و ریوی، مادران باردار، کودکان و کهنسالان را از حضور در فضای باز منع کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، اداره‌کل هواشناسی استان قم برای هوای شهر قم از شنبه ۳۱ تیر تا اواخر سه شنبه سوم مردادماه هشدار سطح نارنجی را صادر کرده است.

در اطلاعیه اداره‌کل هواشناسی استان قم آمده است که تداوم وزش شدید باد و گردوخاک تا اواخر وقت سه شنبه در سطح استان ادامه خواهد داشت و خیزش گردوخاک و کاهش دیدافقی و کیفیت هوا پدیده غالب این روزهای استان خواهد بود و این شرایط به ویژه در ساعات عصر تشدید خواهد شد‌.

در این اطلاعیه تاکید شده است که باتوجه به وزش باد شدید شرق سو از سمت بستر خشک دریاچه نمک و نواحی دشت مسیله شاهد پیشروی گردوخاک با شدت کمتر حتی در استانهای غربی همجوار مثل مرکزی و همدان نیز خواهیم بود. تا زمانی که حقابه حوضه آبریز استان اختصاص نیابد مشکلات فرسایش خاک قم حل نمی‌شود و این گردوخاک دامن گیر مناطق زیادی از کشور خواهد شد.

همچنین، بیشینه دماهای ثبت شده ایستگاه هواشناسی قم (شکوهیه) طی تیرماه جاری از ۳۷٫۸ تا ۴۵٫۷ درجه سانتی گراد بوده است و اضافه شدن مشکل گرد و غبار بر گرما، حضور در هوای باز را برای مردم قم سخت کرده است.

بر اساس اعلام محمدحسین بازگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در چهارماه گذشته از سال، وضعیت هوای شهر قم ۳۱ روز یعنی یک چهارم از سال در وضعیت ناسالم قرار داشته است و کانون‌های شکل گرفته در اطراف دریاچه نمک، بسیار تخریب شده است و با کمترین وزش باد، منجر به ایجاد گرد و غبار در استان می‌شود.

آلودگی هوا پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

به دنبال ناسالم شدن هوای قم، کمیته مدیریت شرایط اضطرار گرد و غبار قم جلسات مخلتفی را برگزار و برای شهروندان توصیه‌های زیر را مطرح کرده است:

۱- استفاده از ماسک برای عموم در شرایط کنونی ضروری است و حتما در فضاهای باز از ماسک استفاده کتید.

۲- گروه های حساس شامل بیماران قلبی و ریوی و مادران باردار، کودکان و افراد کهنسالان جز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند.

۳- مراسم هیئات مذهبی صرفا در فضای سربسته برگزار شود.

۴- نذورات در بسته بندی توزیع شود و از پخش مواد غذایی فله در ایستگاههای صلواتی، موکب‌ها و…. خودداری نمایید.

۵- مصرف بیشتر مایعات در هیئات مذهبی توصیه می شود.

۶- با توجه به احتمال وقوع طوفان شن در محورهای قم گرمسار و قم تهران رانندگان از سفرهای غیر ضروری پرهیز کرده و در صورت لزوم با احتیاط از این محورها تردد کنند.

۷- فعالیت های ورزشی در فضاهای سرباز ممنوع است.

۸- افراد عادی و سالم از فعالیت های سنگین بالاخص در فضاهای باز اجتناب کنند.

۹- فعالیت‌های عمرانی که سبب ایجاد گرد و خاک می شود ممنوع است.

۱۰- تمامی بیمارستان‌های و مراکز درمانی در آماده باش کامل خواهند بود.

۱۱- از موتورسیکلت به صورت حداقلی استفاده شود.

۱۲. در روزهایی که غلظت آلاینده ها بالا هست بیشتر سعی نمایید از  وسایط نقلیه عمومی استفاده نمایید

۱۳. تا جایی که ممکن هست از منزل خارج نشوید و درجه حرارت رفاه و تهویه مطبوع داخل منزل و سایر محیط‌های سربسته را فراهم سازید.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس