آغاز فعالیت موکب حرم حضرت معصومه(س) از ۶ شهریور در عمود ۱۰۸۰
آغاز فعالیت موکب حرم حضرت معصومه(س) از ۶ شهریور در عمود ۱۰۸۰

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها:، با نزدیک شدن به روزهای منتهی به اربعین حسینی بسیاری از موکب ها در حال آماده سازی برای آغاز فعالیت خود در راستای ارائه خدمات هر چه بهتر به زائران سیدالشهدا (ع) هستند. در اربعین حسینی (ع) زائران بسیاری از نقاط مختلف کشورمان و دیگر کشورهای اسلامی برای حضور در اجتماع […]

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها:، با نزدیک شدن به روزهای منتهی به اربعین حسینی بسیاری از موکب ها در حال آماده سازی برای آغاز فعالیت خود در راستای ارائه خدمات هر چه بهتر به زائران سیدالشهدا (ع) هستند.

در اربعین حسینی (ع) زائران بسیاری از نقاط مختلف کشورمان و دیگر کشورهای اسلامی برای حضور در اجتماع عظیم شیعیان به عراق سفر می‌کنند و موکب‌های مختلفی از عراق و ایران در مسیرهای پیاده روی به ارائه خدمات می‌پردازند؛ هر چند که میزبان اصلی بزرگترین رویداد مذهبی شیعیان عراقی‌ها هستند و آنان هم با تمام توان و امکانات برای پذیرایی از زائران سیدالشهدا (ع) خالصانه تلاش می‌کنند.

موکب حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) نیز از جمله موکب هایی است که طی این سال‌ها با مشارکت‌های مردمی و خیرین در مسیر پیاده روی نجف به کربلای معلی در عمود ۱۰۸۰ برپا شده و امسال نیز مقدمات برپایی این موکب در حال برنامه ریزی و انجام است.

این موکب که با نمایی از حرم کریمه اهل بیت (س) برپا می‌شود، خدمات رفاهی، فرهنگی و خدماتی به زائران حسینی ارائه می‌دهد و اقامه نماز جماعت، برگزاری مراسم دعا و عزاداری، اسکان و اطعام زائران، شست‌وشوی لباس زائران، ارائه خدمات درمانی، تعمیر کیف، کفش، عینک، چرخ و کالسکه، خدمات خیاطی، ایستگاه‌های صلواتی، اینترنت رایگان، پخت و توزیع کیک و نان، پخش آب معدنی و اهدای بسته‌های فرهنگی بخشی از خدمات موکب حرم کریمه اهل بیت (ع) است.

در موکب آستان مقدس حضرت معصومه (س) امکان اسکان برای زائران خواهر و برادر نیز فراهم است و آشپزان حرم مطهر با طبخ غذا در وعده‌های اصلی و همچنین میان وعده‌ها، از زائران پذیرایی می‌کنند.

آغاز فعالیت موکب حرم حضرت معصومه(س) از ۶ شهریور در عمود ۱۰۸۰

هم اکنون تیم مهندسی برای آماده سازی زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های ساختمانی، تاسیساتی و برقی به کشور عراق اعزام شده و در حال فعالیت در راستای برپایی موکب در عمود ۱۰۸۰ هستند.

آماده سازی فضای مناسب برای اسکان خواهران و برادران، فراهم سازی و نصب تأسیسات سرمایشی، آماده سازی فضای مناسب برای استحمام، سرویس بهداشتی و شستشوی البسه و تأمین روشنایی مناسب در مکان‌های مختلف از جمله خدماتی است که توسط تیم فنی مهندسی در حال انجام است.

تأمین سیستم ذخیره و پمپاژ مناسب آب از جمله فعالیت‌های مؤثری است که به آسایش زائران و خادمان کمک شایانی خواهد کرد و توسط تیم فنی مهندسی در حال انجام است.

آستان مقدس حضرت معصومه (س) فقط یک موکب در عراق دارد

آستان مقدس بانوی کرامت اعلام کرده که موکب آستان مقدس حضرت معصومه (س) بعنوان تنها موکب حرم مطهر بانوی کرامت در عمود ۱۰۸۰ مسیر پیاده روی نجف به کربلا با ارائه فعالیت‌های ۲۱ گانه رفاهی، خدماتی، فرهنگی، درمانی به زائران خدمت رسانی خواهد کرد و این خدمات از ۶ شهریورماه امسال آغاز و تا روز اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.

در دارالشفا موکب، فعالیت بهداشتی و درمانی با همکاری مجموعه هلال احمر استان قم در بخش‌های مختلف خواهران، برادران و کودکان در جهت رفع نیازهای بهداشتی و درمانی زائران صورت می‌گیرد.

۴۰ نفر از تیم درمان، شامل پزشکان و پرستاران در این بخش خادمی می‌کنند و خدماتی از قبیل ویزیت پزشک، مشاوره پزشکی، آمبولانس، تزریقات و دارو ارائه خواهد شد.

آغاز فعالیت موکب حرم حضرت معصومه(س) از ۶ شهریور در عمود ۱۰۸۰

هادی محمود نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، از برپایی موکب این آستان در عمود ۱۰۸۰ در مسیر پیاده روی نجف به کربلا خبر داد و اظهار داشت: ازماه‌ها قبل، برنامه‌ریزی در راستای برپایی موکب حرم مطهر به عنوان شعبه‌ای از حرم مطهر بانوی کرامت در مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا آغاز شده و خادمان در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها و مقدمات موکب هستند.

رئیس ستاد آئین‌های فاطمی حرم مطهر بانوی کرامت گفت: ارائه خدمات در موکب آستان مقدس هم در بخش خواهران و هم در بخش برادران بوده و همه خدمات این موکب بر اساس نیازمندی‌های زائران پیاده اربعین حسینی در نظر گرفته شده است.

وی عنوان داشت: با توجه به گرمای شدید هوای عراق در ایام اربعین حسینی تلاش می‌شود تا تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود و خدمات موکب را نسبت به سال گذشته افزایش دهیم تا زائران بیشتری را پذیرا باشیم.

مدیر موکب حرم مطهر حضرت معصومه (س) با اشاره به ارائه خدمات فرهنگی، خدمات ویژه کودکان و نوجوانان در موکب حرم مطهر حضرت معصومه (س)، ابراز کرد: با توجه به جایگاه آستان مقدس کریمه اهل بیت (س) که حرم یک بانو است خدمات ویژه بانوان در این موکب در اولویت خواهد بود.

آغاز فعالیت موکب حرم حضرت معصومه(س) از ۶ شهریور در عمود ۱۰۸۰

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س) با اشاره به برپایی موکب حرم حضرت معصومه (س) در مسیر نجف به کربلا گفت: موکب آستان حضرت فاطمه معصومه (س) در عمود ۱۰۸۰ مسیر پیاده‌روی اربعین در حدود ۱۸ کیلومتری کربلای معلی مستقر است و از ۱۰ روز قبل از اربعین تا روز اربعین و با حضور خادمان حرم مطهر خدمات مختلفی همانند پذیرایی، رفاهی، درمانی و فرهنگی به زائران اربعین ارائه می‌کند.

موکب آستان مقدس حضرت معصومه (س) آماده دریافت نذورات است

محمود نژاد ادامه داد: موکب آستان مقدس حضرت معصومه (س) آماده دریافت نذورات خیرین و آحاد مردم است و امیدواریم شاهد مشارکت خوبی از سوی مردم با هر توان مالی همانند سال‌های گذشته باشیم و افرادی که علاقه‌مند به مشارکت در ثواب خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در موکب حضرت معصومه (س) هستند می‌توانند وجوه خود را از طریق واریز به شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۶۶۰۰۰۱۱۲۲ به این موکب اختصاص دهند.

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س) اضافه کرد: افرادی که قصد مشارکت ریالی و ارزی و یا هدایای غیرنقدی دارند می‌توانند با مراجعه به دفاتر هدایا و نذورات حرم مطهر در برپایی هرچه با شکوه تر موکب مشارکت کنند و در این ثواب عظیم شریک باشند.