آغاز به کار کنترل مکانیزه خودروهای فاقد معاینه فنی در قم
آغاز به کار کنترل مکانیزه خودروهای فاقد معاینه فنی در قم
مسعود طبیبی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از آغاز به کار کنترل مکانیزه خودروهای فاقد معاینه فنی در قم خبر داد و گفت: در حال حاضر دوربین‌های مرکز شهر به سامانه سیمفا متصل شده و خودروهای فاقد معاینه فنی اخطار دریافت می‌کنند و به زودی تمام دوربین‌های سطح شهر به این سامانه متصل خواهند شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مسعود طبیبی روز دوشنبه در حاشیه آغاز به کار طرح اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی، با اشاره به اهمیت استفاده از سامانه‌های هوشمند در ایمن‌سازی و ساماندهی ترافیک در سطح شهر اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم و اولویت دار معاونت حمل‌ونقل شهرداری قم، راه‌اندازی سامانه‌ها هوشمند و استفاده حداکثری از دوربین‌های سطح شهر برای ساماندهی ترافیک است.

وی افزود: مرکز کنترل هوشمند ترافیک شهرداری قم توانسته با هماهنگی با مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور، ستاد معاینه فنی شهرداری قم، اداره کل محیط‌زیست و پلیس راهور، دوربین‌های مرکز شهر را به سامانه سیمفا یعنی سامانه یکپارچه معاینه فنی خودرو ایران متصل کند.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم تصریح کرد: با راه‌اندازی این سامانه، خودروهایی که در مرکز شهر تردد می‌کنند و زمان معاینه فنی آن‌ها تمام‌شده بدون جریمه، اخطار و تذکر دریافت می‌کنند تا به مراکز معاینه فنی خودروها مراجعه کرده و نسبت به دریافت گواهی معاینه فنی معتبر اقدام کنند.

وی نزدیکی فصل سرما و مشکلات آلودگی هوا در شهر را یادآور شد و تأکید کرد: با توجه به اتصال دوربین‌ها به سامانه سیمفا می‌توانیم خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه کنیم، اما نه شهرداری و نه پلیس راهور به دنبال جریمه نبوده و امیدواریم شهروندان کمال همکاری را با ما داشته باشند تا زمستانی بدون آلودگی هوا را سپری کنیم.

طبیبی ادامه داد: خوشبختانه بعد از دو سال که این سامانه غیرفعال بوده و دوربین‌ها اعمال قانون نمی‌کردند، سامانه راه‌اندازی شده و نسبت به موتورسیکلت‌ها نیز این اخطار صادر می‌شود و شهر قم از جمله شهرهایی است که مرکز معاینه فنی موتورسیکلت نیز دارد.

وی تعداد موتورسیکلت‌های در حال تردد در شهر قم را بالغ بر ۳۰۰ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: تردد این تعداد موتورسیکلت می‌تواند در آلودگی هوا به‌خصوص در فصل سرما تأثیر زیادی داشته باشد، بنابراین به اخطارها نسبت به دریافت گواهی معاینه فنی توجه شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: ۶ دوربین مرکز شهر که دارای کد ثبت تخلف بوده به سامانه سیمفا متصل شده است، تاکسی‌های فرسوده نیز به خاطر مشکلاتی که در کل کشور و مرکز وجود داشته و این افراد امکان نوسازی خودروی خود را ندارند اعمال قانون نمی‌شوند و این اخطار شامل آن‌ها نیست.

وی تعداد مراکز معاینه فنی در سطح شهر قم را چهار مرکز برشمرد و خاطرنشان کرد: سه مرکز معاینه فنی برای خودروهای سبک داریم که هرکدام به دو خط معاینه فنی برای خودروی سبک و یک خط برای موتورسیکلت‌ها مجهز است، خودروهای صفرکیلومتر  بعد از چهار سال و تاکسی بعد از یک سال جهت دریافت گواهی معاینه فنی باید به این مرکز مراجعه کنند.

حجم بالایی از تصادف ها به علت بی‌تفاوتی نسبت به معاینه فنی است

رئیس پلیس راهور شهرستان قم نیز در این مراسم با تأکید بر اهمیت اتصال دوربین های سطح شهر به سامانه سیمفا و اقدام های شهرداری در ساماندهی ترافیک در شهر گفت: هدف از اجرا و اعمال قانون افزایش ضریب ایمنی در حوزه ترافیک است و شهرداری در این بخش برنامه‌های خوبی را اجرا کرده و در حال انجام است.

سرهنگ حمید عرب لاریمی اظهار داشت: سلامت خودرو ازنظر فنی در آلودگی هوا و سلامت شهروندان تأثیر زیادی داشته اما متأسفانه به آن توجه کافی نمی‌شود و تا امروز به‌صورت تصادفی توسط نیروهای پلیس در سطح شهر نسبت به خودروهایی که فاقد معاینه فنی معتبر بودند، اعمال قانون می‌شود.

وی یکی از عوامل مؤثر در تصادف ها را نقص فنی دانست و افزود: یکی از دلایل بالا بودن آمار تصادف ها، بی‌توجهی به نقص فنی مستمر خودرو است که حتی در استفاده از بیمه نیز مشکلات زیادی را برای صاحبان خودرو ایجاد می‌کند.

وی نحوه اعمال قانون و مبلغ جریمه را یادآور شد و بیان کرد: جریمه‌ای که همکاران برای عدم معاینه فنی اعمال می‌کنند، ۵۰ هزار تومان است، اما فعلاً سامانه فقط اخطار داده و اعمال قانون نمی‌کند تا تمام دوربین‌ها به سامانه متصل شود و اعمال قانون به‌صورت هوشمند انجام شود،‌ در حال حاضر مأموران در سطح شهر جریمه صادر می‌کنند.

عرب لاریمی نحوه عملکرد سامانه را تشریح کرد و گفت: اعمال قانون سامانه مستمر بوده و با هر بار تردد خودروی فاقد معاینه فنی در روز این جریمه شامل آن می‌شود و از شهروندان درخواست داریم در اسرع وقت نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام کنند.

وی در پایان تأکید کرد: هدف از اجرا و اعمال قانون افزایش ضریب ایمنی در حوزه ترافیک است و شهرداری در این بخش برنامه‌های خوبی را اجرا کرده و در حال انجام است.

  • منبع خبر : روابط عمومی شهرداری قم