به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از کوهبنان، آیت‌الله سید علی‌اکبر حائری که بیش از ۱۷ سال در شهرستان کوهبنان سکونت داشت منشا خدمات ارزنده و فراوانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی بود، به‌گونه‌ای که این عالم ربانی باعث احیا و گسترش عزاداری سیدوسالار شهیدان و روضه‌خوانی خانگی، برپایی جلسات […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از کوهبنان، آیت‌الله سید علی‌اکبر حائری که بیش از ۱۷ سال در شهرستان کوهبنان سکونت داشت منشا خدمات ارزنده و فراوانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی بود، به‌گونه‌ای که این عالم ربانی باعث احیا و گسترش عزاداری سیدوسالار شهیدان و روضه‌خوانی خانگی، برپایی جلسات قرآن و دعای هفتگی، کمک‌های مومنانه، ترویج فرهنگ حسنه وقف، برگزاری یادواره شهدا، فعال کردن پایگاه مقاومت بسیج شهید رجایی و غیره بود.

وی در کنار فعالیت‌های اجتماعی به ترویج فرهنگ اصیل اسلامی مبادرت داشت و در گفتار و کردار مبلغ واقعی اسلام به شمار می‌رفت.

آیت‌الله حائری در آبان ماه سال ۱۳۰۲ در محله مالمیر شهر یزد به‌دنیا آمد و در سن سه سالگی پدرش را از دست داد.

وی در هفت سالگی وارد مکتب‌خانه‌ای در شهر یزد شد و حدود ۹ سال در مکتب‌خانه به تحصیل علوم دینی و اسلامی، فراگیری قرآن، حفظ قرآن، حفظ دیوان حافظ و اشعار شاعران برجسته مبادرت داشت.

وی در سن ۲۵ سالگی برای زیارت به عتبات عالیات رفت در صحن مطهر سیدوسالار شهیدان با یکی از علما هم‌سخن شد، با تشویق او به حوزه علیمه کربلا رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت.

آیت‌الله سید علی‌اکبر حائری حدود ۲۵ سال در حوزه علمیه کربلا به تحصیل علوم دینی و قرآنی، تدریس علوم حوزوی، تبلیغ و ارشاد، اقامه نماز جماعت در مساجد کربلا مبادرت ورزید و در این مدت با حضرت امام خمینی (ره) ارتباط داشت.

وی پس از ۲۵ سال اقامت در کربلا توسط رژیم بعث عراق دستگیر و اخراج شد و به ایران بازگشت و در شهر قم ساکن شد، او بیش از پنج سال در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل علوم دینی شد.

آیت‌الله حائری به سفارش امام موسی صدر از طریق لبنان به کربلا رفت و حدود پنج سال در این شهر سکونت داشت تا این که دوباره همزمان با دوران دفاع مقدس توسط رژیم بعث دستگیر و به همراه والده مکرمه‌اش از عراق اخراج شد و ایشان دوباره به قم هجرت کرد.

در سال ۱۳۶۵ بود که با درخواست امام جمعه وقت، به کوهبنان سفر کرد و به عنوان امامت جماعت مسجد جامع کوهبنان به تبلیغ علوم دینی پرداخت.

این عالم ربانی بیش از ۱۷ سال در شهر کوهبنان سکونت داشت تا این که در ۲۸ آبان ماه سال ۱۳۸۲ آرام و مطمئن از عالم فانی به عالم باقی پر کشید و با اصرار مسؤولان و مردم شهرستان، بدن مطهرش در شبستان مسجد جامع کوهبنان به خاک سپرده شد و آرام گرفت.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

احداث ساختمان عظیم مسجد جامع کوهبنان با سبک‌ معماری اسلامی و ایرانی، احداث مجتمع دینی و تبلیغی، تاسیس کتابخانه مسجد جامع به همراه سالن مطالعه، احداث ساختمان مجهز آشپزخانه در جوار مسجد جامع، بازسازی و توسعه خانه عالم، احداث ساختمان تجاری مسکونی به منظور درآمد پایدار برای مسجد جامع کوهبنان، فعال کردن پایگاه مقاومت بسیج شهید رجایی، احیای موقوفه روستای آشت آباد، تهیه زمین جهت احداث مجموعه ورزشی، راه‌اندازی هیئت عزاداری مسجد جامع، احیا و گسترش جلسات قرانی، روضه خانگی وغیره از جمله خدمات این عالم ربانی در کوهبنان است.

از دیگر اقدامات این عالم ربانی احیا مراسم روضه خوانی خانگی در شهرستان کوهبنان بود، به‌گونه‌ای که در دهه اول محرم در منزلش منبر روضه و وعظ برقرار بود و عصرها هیئت‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی از جای جای شهر کوهبنان و مناطق اطراف نظیر جور، ده‌علی، شکر آباد، موری‌آباد، فیض‌آباد و طرز خود را به مراسم سیدوسالار شهیدان می‌رساندند.

از دیگر خدمات این مرد الهی احیا شب‌های قدر و پذیرایی از روزه‌داران با نان جو و خرما، توزیع نهار در روزهای تاسوعا و عاشورا در بین عزاداران، ترویج فرهنگ همدلی و نوع‌دوستی در بین مردم، برگزاری مراسم جشن ولادت ائمه، برگزاری جلسات روضه‌خوانی خانگی سه‌شنبه هر هفته در منزل خود بود.

پایان پیام / ۸۰۰۱۲ ش